Informacje

Małopolska: Najwyższy alert pogodowy i podniesiona gotowość służb. Burze, intensywny deszcz

24 kwietnia 2025 r. w południowej części Polski – w tym w Małopolsce – prognozowane są silne burze z ulewnym deszczem, wiatrem i gradem. Wydano alerty II i III stopnia oraz ostrzeżenia hydrologiczne. Służby ratunkowe i Wojska Obrony Terytorialnej są w gotowości.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia meteorologiczne II i III stopnia dla województwa małopolskiego. Najwyższy poziom alertu (III stopień) obowiązuje od godz. 13:00 do 1:00 w nocy z 24 na 25 kwietnia dla m.in. Krakowa, powiatów oświęcimskiego, chrzanowskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego i wadowickiego. Prognozowane są:

  • burze z intensywnymi opadami deszczu (do 70 mm lokalnie),

  • porywy wiatru do 70 km/h,

  • lokalnie grad.

Dla kolejnych 11 powiatów, m.in. tarnowskiego, bocheńskiego, nowosądeckiego i wielickiego, obowiązuje ostrzeżenie II stopnia – deszcz do 50 mm i również możliwość wystąpienia gradu i silnych porywów wiatru.

Ostrzeżenia hydrologiczne – ryzyko podtopień

W związku z intensywnymi opadami IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne I i II stopnia. W zlewniach zurbanizowanych oraz na mniejszych rzekach mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód, lokalne podtopienia oraz możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a nawet alarmowych.

Pełna mobilizacja służb i Wojska Obrony Terytorialnej

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Małopolsce zebrał się w trybie pilnym. Wystąpiono o nadanie dla całego województwa alertu RCB. Wszystkie służby i jednostki są w gotowości do działań – w tym Państwowa Straż Pożarna i Wody Polskie. Urządzenia hydrotechniczne i zbiorniki wodne są przygotowane na przyjęcie dużej ilości wody.

W razie potrzeby do działań zostanie skierowana 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Podniesiony został także poziom gotowości do natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy WOT z regionów objętych zagrożeniem. Czas mobilizacji w zależności od prognozy to od 6 do 12 godzin.

Zalecenia dla mieszkańców

  • Unikaj przebywania w pobliżu rzek, strumieni i wzniesień.

  • Przygotuj się na ewentualne przerwy w dostawie prądu.

  • Zachowaj szczególną ostrożność na drogach – możliwe utrudnienia.

  • Śledź komunikaty służb i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend