Informacje

Migrena – jakie są jej przyczyny? Jak można ją leczyć?

Upset unhappy young woman squeezing head with hands, suffering from headache. People, stress, tension and migraine concept

Migrena objawia się bardzo nieprzyjemnymi, nagłymi bólami głowy i innymi, równie przykrymi, doznaniami. Co warto wiedzieć o tej przypadłości? Dlaczego się pojawia? Jak z nią walczyć?

Nim pojawi się migrena

Każdy, kto boryka się z migreną, doskonale wie, gdy ta znów się pojawia. Świadczy o tym sekwencja powtarzających się symptomów. Nim pojawi się ból głowy, występują dwie oznaki, które go poprzedzają – zwiastuny i aura. Trzeba jednak przyznać, że nie u każdej osoby występuje aura migrenowa, czyli chwilowe (trwa przeważnie kilkadziesiąt minut) problemy, najczęściej ze wzrokiem (mroczki przed oczami, zaburzenie ostrości itp.). Inne oznaki zwiastujące migrenę to zaburzenia uwagi i koncentracji, huśtawki nastrojów, zaburzenia funkcji autonomicznych (np. potliwość). Niezależnie jednak od tego, czy migrenę poprzedzają te objawy, ból głowy może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin, najczęściej od 4 do 72 godzin.

Migrena – jakie są jej przyczyny?

Niestety, przyczyny nie są do końca rozpoznane. Najczęściej są one genetyczne. Badania pokazują, że w połowie przypadków migrenę ma lub miał członek rodziny. Równie istotne są też czynniki środowiskowe. Cześć z nich może nasilać lub nawet wyzwalać migrenę. Do najczęstszych zaliczamy stres emocjonalny (ale też odprężenie po stresie), alkohol, niektóre pokarmy, zmiana rytmu snu, zmiana pogody. Lekarze zwracają też uwagę na to, że migrena występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, na co wpływ mogą mieć zmiany hormonalne.

Migrena – jak ją leczyć?

Chociaż migrena jest chorobą nieuleczalną, to można zwalczyć bądź złagodzić jej objawy. To ma szczególnie znaczenie zwłaszcza w przypadku osób, które od lat zmagają się z migreną. Potrafią szybko i trafnie rozpoznać objawy, dzięki czemu mogą wytypować potencjalnie czynniki wywołujące atak, nim ten na dobre się rozkręci. Jeśli ból głowy utrzymuje się dość długo, niezbędne są leki na migrenę. Bóle utrzymujące się powyżej 3 dni lub występujące co najmniej 2 razy w miesiącu są szczególnie uciążliwe, przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. W tej sytuacji odpowiednie środki są niezbędne. Czasem pomagają inne preparaty, jak leki na objawy przeziębienia i grypę, głównie dlatego, że tego rodzaju środki są pełne cennych składników przeciwbólowych.

Oczywiście, o tym, jaki środek włączyć do leczenia decyduje lekarz. Robi to na podstawie oceny indywidualnej sytuacji pacjenta. Leczenie może być doraźne lub profilaktyczne. W pierwszym przypadku liczy się czas działania. Powinien być jak najszybszy, żeby złagodzić atak bólu. Najczęściej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne i tryptany. Jeśli zaś bóle są częste, to wybiera się leczenie profilaktyczne, żeby zmniejszyć ilość i częstotliwość ataków. Niekiedy, gdy migrena występuje bardzo często (co najmniej 8 razy w miesiącu), lekarz może przepisać toksynę botulinową.

Migrena potrafi naprawdę wymęczyć i uprzykrzyć życie, tym bardziej że nie da się jej do końca wyleczyć. Jedynym sposobem, żeby sobie z nią radzić, jest łagodzenie objawów, które wywołuje. Dzięki odpowiedniej kuracji to możliwe!

art. partnerski

Previous ArticleNext Article
Send this to a friend