W sobotę 26 kwietnia 2025 roku, w dniu pogrzebu papieża Franciszka, w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej odprawiona została Msza święta w intencji Ojca Świętego. Uroczystości przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, Piotr Greger. W swojej homilii podkreślił, że całe życie i pontyfikat papieża Franciszka były głębokim świadectwem Bożego miłosierdzia i przypomniał jego najważniejsze przesłanie:
„Nie rezygnować z drugiego człowieka.”
Życie i pontyfikat papieża Franciszka – świadectwo Bożego miłosierdzia
Biskup Piotr Greger zwrócił uwagę, że Franciszek był gorliwym głosicielem prawdy o Bożym miłosierdziu, ale nie ograniczał się tylko do słów – żył tą prawdą na co dzień.
„Papież Franciszek nie tylko głosił miłosierdzie, ale całe jego życie było jego świadectwem. Cała jego posługa naznaczona była troską o tych, którzy znajdowali się na peryferiach Kościoła i społeczeństwa”– powiedział kaznodzieja.
Symbolika daty śmierci papieża
W swojej homilii biskup przypomniał również o symbolicznej dacie odejścia Ojca Świętego.
Franciszek zmarł w oktawie Wielkanocy, w czasie, gdy Kościół katolicki świętuje radość ze Zmartwychwstania Chrystusa.
„Tak jak przed dwudziestu laty św. Jan Paweł II, tak i papież Franciszek odszedł w czasie radości płynącej z pustego grobu Chrystusa. Nie są to tylko przypadkowe daty, ale czytelne znaki działania Bożej Opatrzności” – zaznaczył biskup Greger.
Testament duchowy papieża Franciszka: Encyklika „Dilexit nos”
Hierarcha wskazał także na ostatnią encyklikę Franciszka „Dilexit nos” („Umiłował nas”), która – jego zdaniem – stanowi duchowy testament papieża.
„Pozostawił nam przesłanie, byśmy nie zamykali naszych serc przed człowiekiem wątpiącym, zagubionym i słabym. Kościół ma tylko jedną drogę – drogę miłości miłosiernej” – mówił biskup.
Franciszek wezwał w niej do jeszcze głębszego otwarcia Kościoła na tych, którzy szukają drogi powrotu, nie wykluczając nikogo.
Wdzięczność, nie ocena
Biskup Piotr Greger odniósł się także do różnych głosów, jakie pojawiły się po śmierci papieża. Zaznaczył:
„Nie jesteśmy dziś tutaj po to, aby zmarłego papieża oceniać. W ostatnich dniach można było tego spotkać w mediach aż nadto; opinie były radykalnie różne, jakby to była mowa nie o jednym i tym samym człowieku. Jesteśmy tu po to, aby Bogu dziękować za dar życia i pontyfikatu papieża Franciszka.”
Podkreślił, że najwłaściwszym miejscem na dziękczynienie jest ołtarz Jezusa Chrystusa.
Odważna miłość do człowieka – nawet wbrew niezrozumieniu
Pontyfikat Franciszka nie był pozbawiony trudnych momentów. Bp Greger zauważył:
„Ojciec Święty nie lękał się kontrowersji ani niezrozumienia. Prawdziwa miłość bliźniego wymaga odwagi, by iść na spotkanie człowieka tam, gdzie on naprawdę jest.”
Papież podejmował decyzje trudne i czasami niepopularne, wychodząc naprzeciw ludziom zagubionym, żyjącym na peryferiach społecznych i religijnych.
„Pozostawione świadectwo papieża Franciszka stanowi wezwanie, byśmy byli bardziej otwarci na ludzi wątpiących i tych, którzy pragną się wyzwolić ze swoich grzechów.”
Przesłanie na dziś – „Nie rezygnować z drugiego człowieka”
Na zakończenie homilii bp Greger podkreślił:
„Nie rezygnować z drugiego człowieka, nawet wtedy, gdy jest zagubiony, gdy wątpi, gdy schodzi na złą drogę, ponieważ każdy z nas, bez wyjątku, w głębi serca tęskni i zawsze będzie tęsknił za obecnością Boga mającego kochające serce, bogatego w miłosierdzie.”
To przesłanie Franciszka, jak zauważył biskup, pozostaje aktualne szczególnie dziś, w świecie pełnym niepewności, kryzysów i poszukiwań.
Źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka / fot. Marian Szpak