Kultura

Nagroda Trójkąta Weimarskiego 2024: Wyróżnienie dla projektu „Youth. Europe. Music”

Nagroda Trójkąta Weimarskiego 2024 przyznana projektowi „Youth. Europe. Music”. Zobacz, jak młodzież z Polski, Niemiec i Francji buduje mosty muzyczne i obywatelskie w Europie.

Nagroda Trójkąta Weimarskiego 2024
Fot. Maik Schuck

29 sierpnia podczas ceremonii w Sali Festiwalowej Ratusza w Weimarze przyznano prestiżową Nagrodę Trójkąta Weimarskiego 2024. Wyróżnienie za wybitne zaangażowanie obywatelskie między Niemcami, Francją i Polską otrzymał projekt muzyczny „Youth. Europe. Music – Trójkąt Weimarski Młodzieży – muzycznie ożywiony”.

„Youth. Europe. Music” — Mosty muzyczne i obywatelskie w Europie

Projekt „Youth. Europe. Music” jest realizowany od 2020 roku i angażuje młodzież ze szkół z Polski, Niemiec i Francji. Uczestnicy w każdej edycji biorą udział w programie edukacyjnym oraz przygotowują wspólny koncert orkiestrowy. Kolejna edycja projektu odbędzie się w maju 2025 roku w Oświęcimiu, gdzie młodzi muzycy zagrają koncert z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Partnerzy i współpraca międzynarodowa

Projekt jest realizowany we współpracy z wieloma instytucjami, w tym Centrum Edukacji Praw Człowieka na Wydziale Nauk o Kulturze i Społeczeństwie w Nadrenii-Palatynacie, Uniwersytetem Technicznym Nadrenii-Palatynatu w Kaiserslautern-Landau, Państwową Szkołą Muzyczną I st. im. Karola Szymanowskiego w Oświęcimiu, Fundacją na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Kreismusikschule Südliche Landau, Kreismusikschule Südliche Weinstraße, oraz École Municipale des Arts de Wissembourg.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

  1. Podobają ci się pisiorku pustakowate tlenione blondynki? Współczuję. Gusta jak za PRL-u.

  2. @Nie bać tuska
    To w ramach instytutu spraw obywatelskich czy za pieniądze robisz ?

  3. Małpa od p.M.Ogórek wara wiesz ze masz tylko sznurek w glowie, co z halą lodową wstyd na całą Europe, co nie umiecie macie tyle kasy z kpo !Co tusk nie dał, bilbordy rozwieszać
    tusk nie dał chwierutowi!

  4. Gdyby to tylko była prawda … Departament restytucji został jak był, tylko nazywa się teraz wydziałem. Pewnie będzie w przyszłości trochę odchudzony, bo skrojono go na potrzeb promocji nieodżałowanej blondynki Ogórek. Może też z powodu mizernych dotychczasowych osiągnięć?

  5. Ach, jakże pięknie!

    PS Ministerstwo Kultury znowu udowodniło, że potrafi zaskakiwać – tym razem likwidując departament restytucji. W końcu, po co nam restytucja? Po co oddawać, co skradzione, skoro można po prostu zapomnieć, że coś takiego miało miejsce? Lepiej skupić się na innych, bardziej „twórczych” działaniach!

    Na przykład, niemiecki artysta stawiający muzeum i swoje prace o tematyce Birkenau w MDSM to dopiero wyraz artystycznej ekspresji! Czyż to nie ironiczne, że zamiast zajmować się odzyskiwaniem zagrabionych dzieł, możemy teraz podziwiać jak ktoś na nowo interpretuje historię? Może jeszcze postawmy tam dioramę z happy endem, gdzie wszyscy trzymają się za ręce i śpiewają „Imagine” Johna Lennona. Zaraz zaraz, czy ona przypadkiem już nie stoi przed wejściem głównym?

  6. Takie utwory są śpiewane w lesie obok Wodzisławia Śląskiego w ramach obchodzenia urodzin pewnego pana.

  7. Normalnie mnie POwaliło,i już sobie wyobrażam jak to oni wspólnie śpiewają piosenki ludowe niemieckie np.Heil Lie,heil La…..tak jak to śpiewano niedawno w Gdańsku przy oklaskach włodarzy miasta.

Send this to a friend