Informacje

Nauka za regeneracją: Jak współcześni sportowcy przyspieszają leczenie

Stare, polskie powiedzenie mówi, że sport to zdrowie i jest w tym dużo prawdy, kiedy mówimy o sporcie rekreacyjnym. Sport wyczynowy ma z tym jednak mało wspólnego. Uprawianie sportu na najwyższym możliwym poziomie wymaga doprowadzania własnego ciała do granic możliwości i jak to niestety często w życiu bywa, balansowanie na granicy często kończy często się jej przekroczeniem i wpakowaniem się w tarapaty. Dlatego też profesjonalni sportowcy już dawno pogodzili się z faktem, że kontuzje są nieodłączną częścią ich profesji, a jedyną rzeczą, na jaką mogą liczyć jest to, aby ich kontuzje były na tyle niegroźne, że nie wyeliminują ich z zawodów na stałe, a proces leczenie będzie możliwie krótki.

Co więcej, obecnie sport na najwyższym poziomie wiąże się z milionowymi obrotami, przez co nie tylko sportowcom zależy na możliwie najszybszej regeneracji, ale wszystkim tym osobom, które czerpią zyski z takiej działalności. Nie powinien więc dziwić fakt, że w proces leczenie kontuzjowanego sportowca zaangażowani są najwyższej klasy lekarze wspierani przez najnowocześniejsze technologie, dzięki czemu udaje się leczyć wyjątkowo nieprzyjemne kontuzje i co więcej, robić to w ekspresowym tempie.

 

Jakie więc metody naukowe kryją się za ekspresowym tempem, w jakim kontuzjowani sportowcy wracają do szczytowej formy po kontuzji? To właśnie na odpowiedzi na to pytanie skupimy się w tym artykule i jak mamy nadzieję, zmotywujemy i ciebie do korzystania z tych dobrodziejstw nowoczesnej nauki.

Terapia laserowa

Być może zabrzmi to jak totalne science fiction, ale obecnie lekarze i fizjoterapeuci wykorzystują lasery do leczenie kontuzji. Odbywa się to poprzez naświetlanie kontuzjowanego miejsca specjalnym laserem, który dostarcza energię wprost do komórek, dzięki czemu łatwiej jest im produkować ATP, które z kolei jest naturalnym źródłem energii zasilającym komórki. Oznacza to więc, że przy użyciu lasera lekarze niejako dożywają komórki, dzięki czemu mogą one lepiej się regenerować i tym samym leczyć kontuzjowane miejsce.

Waporyzatory

Doskonałą drogą dostarczania do organizmu różnego rodzaju substancji, które mają przyspieszać gojenie się ran czy wspierać odporność organizmu są płuca. Dlatego tak popularne są różnego rodzaju wziewniki czy komory inhalacyjne. My jednak chcemy ci polecić nieco inny sposób na przyjmowanie lekarstw poprzez płuca, którym są różnego rodzaju waporyzatory, takie jak nasz ulubiony Arizer Solo 3. Tego typu urządzenie pozwalają przyjmować nie tylko syntetyczne lekarstwa, ale też naturalne produkty, które kryją w sobie naturalne olejki eteryczne i inne substancje, które mają dobroczynny wpływ na ludzkie ciało.

Waporyzatory działają poprzez podgrzanie odseparowanej komory do z góry zaplanowanej temperatury, dzięki czemu można rozgrzać susz roślinny do takiej temperatury, jaka pozwala uwolnić substancje, które nas interesują, jednocześnie nie rozgrzewając suszu na tyle mocno, aby ten mógł ulec samozapłonowi lub aby uwolniły się jakieś niepożądane substancje.

Terapia prądem elektrycznym

Być może będzie to dla ciebie zaskoczeniem, ale ludzkie mięśnie są sterowane prądem elektrycznym, podobnie jak sterowany jest silnik pralki w łazience czy grzałka piekarnika w kuchni. Mózg generuje sygnały elektryczne, które poprzez układ nerwowy trafiają do mięśni i dają im sygnał do skurczu. Fakt ten jest wykorzystywany przez fizjoterapeutów i lekarzy do sztucznej symulacji mięśni po intensywnym wysiłku lub po kontuzji. Dzięki temu poprawia się ukrwienie stymulowanego obszaru i może do niego trafiać większa ilość tlenu i składników odżywczych, co znacząco przyśpiesza proces regeneracji.

Co więcej, elektryczna stymulacja mięśni może pomagać w rozluźnieniu spiętych mięśni, dzięki czemu można zmniejszyć lub wręcz wyeliminować nieprzyjemne napięcie mięśni po intensywnym wysiłku, co może przełożyć się na zredukowanie bólu i szybszą regenerację.

Terapia tlenem

Jak pewnie wiesz, tlen jest niezbędny do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dotyczy to zarówno mózgu, który już po kilkunastu sekundach braku tlenu odmawia posłuszeństwa, a po około 4 minutach ulega nieodwracalnym uszkodzeniom, jak i innych organów w ludzkim organizmie wliczając w to mięśnie. Terapia tlenem polega na umieszczeniu pacjenta w specjalnej komorze ciśnieniowej wypełnionej powietrzem. Wyższe niż normalnie ciśnienie sprawia, że tlen jest w stanie szybciej wnikać do wnętrz tkanek, dzięki czemu te mogą się szybciej regenerować.

Ważną zaletą tego typu terapii jest jej uniwersalność. Tlen pomaga bowiem w leczeniu zarówno przewlekłych schorzeń i długotrwałych kontuzji, jak i działa przeciwzapalnie wspomagając gojenie się uszkodzeń i zmniejszając zmęczenie mięśni. Dzięki temu komory tlenowe są chętnie wykorzystywane podczas procesu rekonwalescencji po kontuzji, ale też podczas normalnego cyklu treningowego jako sposób na szybką regenerację po intensywnym treningu.

Podsumowanie

Możliwości nowoczesnej nauki są chętnie wykorzystywane jako sposób na szybsze przywrócenie sportowca do optymalnej formy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu techniki były stosowane przez zwykłych kowalskich jako sposób na lepsze samopoczucie i lepsze zdrowie na co dzień. Zachęcamy więc do skorzystania z jednej z wymienionych metod i sprawdzenia na własnej skórze, jak działają nowoczesne technologie.


art. partnerski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend