Odkryj ruiny XVI-wiecznego ratusza w Oświęcimiu! Zwiedzaj podziemia rynku przez szklane sześciany i poznaj historię za pomocą kodów QR. Dowiedz się więcej na portalu Poznaj Historię.
Odkryj Ruiny XVI-wiecznego Ratusza w Oświęcimiu
Pod oświęcimskim rynkiem znajdują się ruiny XVI-wiecznego ratusza z czasów panowania Jagiellonów. Odkryto je ponad dekadę temu podczas przebudowy serca miasta i zdecydowano o ich wyeksponowaniu. Teraz można je oglądać przez szklane sześciany, a od niedawna, za pomocą kodu QR, można poznać historię ratusza.
Historia XVI-wiecznego Ratusza
Ratusz był siedzibą ówczesnych władz miasta, w tym burmistrza i Rady Miejskiej, która składała się z sześciu rajców. Prawdopodobnie był to jednopiętrowy budynek. Jego wizerunek można zobaczyć na XIX-wiecznej panoramie umieszczonej w „Przyjacielu Ludu” z 1846 roku.
Ratusz odnowiono w 1792 roku, jednak spłonął podczas pożaru w 1863 roku. Później zbudowano nowy ratusz nieopodal, przy ulicy Rynek Główny 2, gdzie obecnie mieści się Muzeum Ratusz.
Multimedialne Prezentacje Historii
Wielu spacerowiczów z zainteresowaniem zagląda przez szklane sześciany, dlatego Urząd Miasta Oświęcim postanowił przybliżyć historię tego miejsca. We współpracy z portalem poznajhistorie.pl, wprowadzono proste rozwiązanie multimedialne. Wystarczy zeskanować telefonem kod QR umieszczony na szklanych „kostkach” i wsłuchać się w opowieść o podziemiach oświęcimskiego rynku. Usługa dostępna jest również w języku angielskim, co umożliwia korzystanie z niej zagranicznym turystom.
W planach miasta jest montaż kolejnych kodów QR na innych atrakcjach turystycznych Oświęcimia.
Zapraszamy do Oświęcimia
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją miasta Oświęcim na portalu Poznaj Historię pod adresem poznajhistorie.pl.
Dramat. ” Zwiedzaj podziemia rynku przez szklane sześciany ” przez które kompletnie nic nie widać od lat. Kto to wymyślił? Kod QR to klapa. Jak zwiedzać to tylko na żywo. Co to za promocja i zachęta do obcowania z historią której nie można zobaczyć na własne oczy? Proponuję włodarzowi miasta zajęcie się tematem udostępnienia podziemi dla zwiedzających na żywo.
Ja tam wolałbym oglądać na żywo.
Tak, świetny pomysł, te pół tony ledwo widocznych omszałych kamieni z pewnością ściągnie do Oświęcimia tłumy. I miasto się na turystach utuczy …