Oświęcimscy policjanci zatrzymali 42 – letniego mieszkańca gminy Osiek, podejrzanego o znęcanie się nad żoną i dziećmi. Dzięki zebranym przez funkcjonariuszy dowodom, wnioskowi prokuratora oraz decyzji sędziego domowy agresor wprost z sądowej sali trafił do aresztu śledczego.
Do zdarzenia doszło w poniedziałkowy poranek (25.05.2020), gdy policjanci interweniowali w jednym z domów jednorodzinnych w gminie Osiek, w związku awanturą domową. Z relacji zgłaszającej wynikało, że nietrzeźwy mąż uderzył ją i grozi jej śmiercią. Mundurowi błyskawicznie udali się pod wskazany adres, gdzie zastali 39 – letnią zgłaszającą, jej troje dzieci oraz nietrzeźwego 42 – letniego agresora. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2 promile alkoholu.
W trakcie prowadzonego postępowania, w niespełna dwie doby policjanci zebrali dowody świadczące, o tym że 42 – latek od blisko roku znęcał fizycznie i psychicznie nad żoną i trojgiem dzieci. Na tej podstawie zostały mu przedstawione zarzuty znęcania.
W dniu 27 maja br. podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty. Następnie trafił przed oblicze sędziego, który przychylił się do wniosku Policji i Prokuratury, wydając postanowienie o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu tymczasowego. Jeszcze tego samego dnia 42 – latek trafił do jednego z aresztów śledczych.
Za przestępstwo znęcania w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Policja, Prokuratura i Sąd, chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą, skutecznie izolują sprawców, którzy zagrozili życiu lub zdrowiu swoich najbliższych.
Śledczy podejmując czynności mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej. Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”.
Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Przypominamy o wsparciu osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem – pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc. W Małopolsce działa Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Lokalne Punkty Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w tym również w Oświęcimiu, prowadzone przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych – KraFOS. Działania na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem współfinansowane są ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości.
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/
http://www.krafos.pl/
KPP Oświęcim
W końcu prawo zdaje się chronić ofiary – Kobiety z dziećmi.