Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę o zakazie palenia węglem w Oświęcimiu od 2030 roku. W uchwale są cztery daty graniczne: 2022, 2023, 2026 i 2030.
Od 1 stycznia 2022 roku nie będzie można instalować nowych kotłów oraz miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel. Piece pozaklasowe tzw. „kopciuchy” muszą być zlikwidowane do 1 stycznia 2023 roku. Piece klasy 3 i 4 powinny zniknąć z krajobrazu miasta do końca 2026 roku, a kotły 5 klasy i ekoprojektu na węgiel do 1 stycznia 2030 roku.
Uchwała dotyczy również obiektów gospodarczych, w których dalej pali się węglem.
Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę o zakazie palenia węglem w Oświęcimiu od 2030 roku. Podobne regulacje obowiązywać będą też w Nowym Targu, Skawinie, Krzeszowicach, Niepołomicach, Rabce-Zdroju i Czarnym Dunajcu. – Złożyliśmy do Zarządu Województwa Małopolskiego wniosek o wprowadzenie zakazu palenia w Oświęcimiu paliwami stałymi od 2030 roku. Zgodnie z procedurą prawną prowadzone były konsultacje z mieszkańcami i ostatecznie projekt trafił pod obrady Sejmiku Województwa Małopolskiego. To przełomowy moment dla miasta, mamy określony tzw. deadline, w którym będziemy musieli przestać palić paliwami stałymi. To perspektywa dziewięciu lat, ale dla nas rodzi to wiele wyzwań – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.
Jak podkreśla miasto podejmuje szereg działań, jak między innymi wymiana pieców w budynkach komunalnych czy zakup ekologicznych autobusów, które mają ograniczyć niską emisję. – W tym roku zlikwidujemy kolejne paleniska węglowe w zasobach komunalnych, administrowanych przez Zarząd Budynków Komunalnych i w zasadzie proces wymiany ogrzewania w budynkach komunalnych będzie zakończony. Pozostaną jedynie budynki wspólnot mieszkaniowych, w których likwidacja starych pieców będzie trwała dłużej czy domy przy ul. Powstańców Śląskich, które są w gestii PKP – wyjaśnia prezydent.
Na finansową pomoc mogą liczyć mieszkańcy, którzy chcą zmienić stare źródło ogrzewania domu. Każdego roku duża liczba osób chętnie sięga po dotacje z budżetu miasta na likwidację „kopciuchów”. – Tylko w tym roku złożono 165 wniosków na wymianę pieców. Dalej jednak zostało 560 takich budynków i dlatego apeluję do ich właścicieli o likwidację starych kotłów w kolejnym roku. Dlatego, że od 2023 zgodnie z zapisami uchwały będzie zakaz palenia w piecach pozaklasowych – podkreśla. Dodaje też, że poszerzyły się możliwości pozyskania pieniędzy na ich wymianę wraz z wejściem miasta do programu „ Czyste Powietrze”. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie obejmować nie tylko wymianę pieców, ale też ocieplenie budynku.
Więcej informacji o zawartych w uchwale rozwiązaniach można otrzymać w Wydziale Ochrony Środowiska tel. 33 8429182.
Źródło: UM Oświęcim
A propos dochodów emerytów. Mogę z żoną odłożyć 30 tys pln w ciągu dwóch lat zmieniając swoje życie do poziomu wegetacji. Za dwa lata inflacja spowoduje wzrost kosztów do 40k. i będziemy w tym samym miejscu.
Utopiłem w instalację 20 tys złotych. Była LEGALNA i działa. Dlaczego mam znów topić 30 tys pln?
Tu wyjątkowo zgadzam się z Czesławem. Nie jest to pewnie jakiś dramatyczny problem dla Czesława, ale w Oświęcimiu i okolicznych wsiach jest tak na oko dość sporo domów starych, nieocieplonych, opalanych węglem. Mieszkają w nich emeryci dożywający swoich dni. Nie będzie ich raczej na pewno stać na ogrzewanie gazowe. Więc jeśli nawet dostaną jakieś hiper dotację i cudem założą sobie takie eko-piec, to żeby przeżyć i zaoszczędzić nie będą prawie wcale w nich grzać, spędzając dnie pod wilgotną pierzyną.
Nie wiem, jakie może być rozwiązanie, może kiedyś ktoś wymyśli reaktor termojądrowy i będzie można domy ogrzewać tanim prądem. Ale na razie ci biedniejsi powinni mieć opcję grzania piecem 5 klasy.
I jeszcze jedno. Niemcy na wypadek braku gazu zalecają zapasy drewna do kominków. Samorząd na wniosek Chwieruta nawet to wyrzucił. Ale nie miałem wątpliwości ,że kompetencje tych ludzi są zerowe.
@Janek Wiedzą co to filtry kominowe, o tym było trąbione wszędzie, tylko przecież wtedy zarobiłby Andrychów, nie Niemieckie firmy.
W Zakładzie Górniczym „Janina” w Libiążu pod koniec września br. uruchomiono kolejną, już trzecią ścianę wydobywczą na poziomie 800 metrów. Niestety działalność zakładu wiąże się z uciążliwościami dla mieszkańców miejscowości sąsiadujących z kopalnią. Na skutek jej działalności w październiku ziemia mocno zatrzęsła się aż 49 raz, natomiast w listopadzie do tej pory (22 listopada) odnotowano 14 wstrząsów.
Ten cytat z dzisiejszej Gazety Krakowskiej mówi nam gdzie kopalnie mają takie uchwały intencyjne. Węgiel będzie fedrowany na kopalniach i palony w piecach na terenie Oświęcimia, bo teraz jest na niego zapotrzebowanie. Do wymiany jest w gminie i mieście około 900 piecy. Ciekawe za co ludzie wymienią stare piece ? Skoro koszt paliwa węglowego stale rośnie ( węgiel teraz kosztuje około 1200-1400 zł za tonę) a od nowego roku wzrośnie cena gazu. Nie będą mieli pieniędzy na wymianę starych pieców. Tylko ustawa z wysokim dofinansowaniem do wymiany starych źródeł energii może rozwiązać ten problem.
Ps. W Oświęcimiu nie wiedzą co to filtry kominowe ograniczające emisję spalin do atmosfery. Sprawdźcie sami w Urzędzie Miasta. Dodam, że festiwal dat krańcowych ograniczających palenie węglem to fikcja. Nie da się tego dotrzymać. Zmiany ekonomiczne zmuszą do zmiany zapatrywania na ten problem. Jestem tego pewien.
@płucny Dlaczego za późno? Niech likwidują kopciuchy, ale kopciuchy a nie dobre piece, tylko ludzi trzeba wspomóc dopłatą większą niż 10% kosztów. Poza tym, co do tego ma likwidacja zawodowej energetyki?
To już chyba za pózno z tym paleniem węglem trzeba było myśleć 30 lat temu
ht+tps://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-07/mozliwe-dlugotrwale-wylaczenia-pradu-zima-rzady-ostrzegaja-przed-blackoutem/
Dla zainteresowanych tematem, w którym kierunku dąży unijny komunizm. Z polskim rządem, oczywiście.
@lo Tak, piękna manipulacja dziennikarza. To oczywiście pozaklasowy kopciuch z którym miał walczyć Chwierut przy pomocy straży miejskiej. Straż miejską prawie zlikwidował a problem rozwiązał odpowiedzialnością zbiorową.
Piękny widok
@czesław
cesio, dotąd tylko twoja żona wiedziała, ze masz luki w wiedzy na poziomie maturzysty, teraz wiedzą o tym wszyscy, więc durnyś cesio.
Jeszcze nam ten wspaniały, zielony ład wyjdzie chudym bokiem. Na obudzenie się z ekologicznego fanatyzmu będzie już niestety za późno.
Wiedziałem, że menda odezwie się znów.
@Czesław
cesio, durnyś
Wiedziałem, że menda się odezwie.
@czesław
cesio, znowu wykazałeś się wąskim horyzontem myśli i jeszcze węższym wiedzy. Po pierwsze – skup się nad znaczeniem słowa „intencyjna”. Gdybyś nie rozumiał google ci pomoże. Po drugie – słowa „Uchwała intencyjna” wskazuję, na to, że przyjęła ja grupa ludzi, w tym przypadku Rada Miasta Oświęcim. Teraz, cesio, będzie trudniej, ale dasz radę (chyba). Po kolei. Uchwały Rady Miasta mogą powstawać na podstawie inicjatywy własnej radnych, albo stanowić propozycję prezydenta miasta. W ten sposób masz określony krąg osób, odpowiedzialnych za przyjęcie przepisów. Prawnik miejski? No, cesio, weź nie żartuj, wystarczy zerknąć na stronę internetową miasta, żeby wiedzieć, że nie ma takiego stanowiska w Urzędzie, wiem, wiem skrót myślowy, ale nawet gdyby, to i tak niczego byś się nie dowiedział. W tym przypadku nie ma mowy o jakiejkolwiek odpowiedzialności, poza polityczną. Wiesz, jak to powiedział pewien nieco zapomniany polityk PO „chcecie rządzić, wystarczy, że wygracie wybory”, w twojej sytuacji mogłoby to brzmiec tak „Cesio, chcesz rozliczać? Wygraj najpierw wybory” 😀 😀
Instalacja gazu na działce od podstaw to z piecem on 30 tys pln, przy istniejącej instalacji w domu. Ile będzie kosztować nowy obłęd z lodowiskiem? !00 mln pln?
Pytanie do prawnika miejskiego. Kto odpowiada finansowo za zmiany prawa skutkujące dużym obciążeniem finansowym części mieszkańców?
No to chwycono nas za twarz. Ale blokersi też obudzą się z ręką w nocniku, gdy Sołowow uruchomi kocioł gazowy i cena ciepła do bloków wzrośnie o 300%, tyle co gaz na giełdzie. Nie dotyczy to oczywiście faceta nie mieszkającego w Oświęcimiu.