Dwa tysiące osób odwiedziło Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej podczas Nocy Muzeów 2023. Większość z nich przyciągnął widowiskowy mapping na fasadzie muzealnego budynku.
O godz. 17.00 zostały otwarte drzwi muzeum. Z każdą minutą przybywało gości. Warsztaty i zabawy na magicznym dywanie przyciągnęły mnóstwo rodzin z dziećmi. Rodziny były dominującą częścią uczestników tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Dziękujemy.
Od początku ogromnym zainteresowaniem cieszył się quiz wiedzowy poświęcony wystawie stałej. By zdobyć 100 procent prawidłowych odpowiedzi trzeba było być bardzo uważnym i poświęcić dużo czasu na przejście całej ekspozycji. Najwięcej trudności sprawiło pytanie o to, której budowli z czterech pokazanych na zdjęciach w quizowym formularzu nie ma na ziemi oświęcimskiej. Wymagało ono długich poszukiwań na dotykowym ekranie z historią zamków, pałaców i kościołów.
Zdecydowana większość uczestników zmagań z quizowymi pytaniami poradziła sobie dzielnie także z tym wyzwaniem. W sumie quizy wypełniło i oddało 248 osób. Odważnym zwiedzającym, którzy postanowili się zmierzyć z quizowym wyzwaniem Joanna i Justyna wydały jako nagrody blisko pół tysiąca muzealnych pamiątek – książek, kubków, magnesów, firmowych długopisów i niezapominajek.
Przed godziną 21.00 i pierwszym, z czterech, pokazem mappingu przed wschodnią fasadą muzealnego budynku zgromadziło się mnóstwo ludzi. Zebranych przywitały dyrektor muzeum Dorota Mleczko i członkini zarządu powiatu oświęcimskiego Teresa Jankowska. Brawa zakończyły pierwszą prezentację. Wśród osób występujących w wielkoformatowej, multimedialnej opowieści świadków historii o życiu przed wojną i czasie niemieckiej okupacji był Roman Witkowski. Pan Roman nie doczekał obejrzenia swoich opowieści. Zmarł w marcu 2023 r. Miał 89 lat.
– Piękna lekcja historii o człowieczeństwie, dobru i złu, pomocy…🥰🌹 Dziękuję Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – napisała po projekcji na swoim profilu facebookowym Teresa Jankowska.
Inna z uczestniczek pokazu mappingu posumowała go tak: – Ostatni raz miałam taki opad szczęki, jak poszłam do kina na 4D.
Bardzo dobrym pomysłem w tym roku okazało się zorganizowanie i przedstawienie przez miasto wspólnej oferty muzeów i miejsc wartych odwiedzenia w połączeniu z Gastronomiczną Nocą Muzeów. Wiele osób zbierało pieczątki na pamiątkę.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim uczestnikom Nocy Muzeów 2023 w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej za odwiedziny, życzliwość, za wspaniałe rozmowy, ważne spostrzeżenia oraz mnóstwo dobrych słów.
Organizację Nocy Muzeów wspierał Partner Wydarzenia Tauron Dystrybucja S.A. realizujący program Bezpieczniki TAURONA
Źródło: Muzeum Pamięci
Waldku – ale przecież wy rządzicie, macie wojsko, policję, straż graniczną, no nie? Czy coś mi umknęło?
Marku, bardzo dobry pomysł. Leć z tym do Donalda.
Do przewodniczącej delegacji parlamentu europejskiego, która jest Niemką, Czarnek zwrócił się: „Twoi przodkowie zabili mnóstwo ludzi, my jesteśmy potomkami bohaterów”
I tak trzymać.
Zastanawiam się, czy nie należałoby zacząć wymagać od wszystkich Niemców przekraczających polska granicę noszenia na szyi tabliczek z napisem „Jestem Niemcem” albo „Mój pradziadek był w Wehrmachcie”. W ten sposób upowszechnialiby prawdę historyczną i przynajmniej czegoś by się nauczyli.
Tak dalej upamiętniać pamięci pomordowanych przez Niemców Polaków wszystkich wyznań.
Dobra robota !
BRAWO dla Muzeum i dla Mieszkańców