W dniu 3 października 2022 r. już po raz osiemnasty w murach Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu wybrzmiało „Gaudeamus igitur”.
W uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023 obok Władz Uczelni, Rady, Senatu, pracowników i studentów udział wzięło wielu zaproszonych gości.
Swoją obecnością zaszczycili m.in.: przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej – Poseł na Sejm RP Marek Sowa, Dyrektor Generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Angelika Bodziony-Durych, Radny Województwa Małopolskiego Rafał Kosowski, a także Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński, Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i Zastępca Wójta Gminy Oświęcim Halina Musiał. Podczas wydarzenia obecni byli również burmistrzowie okolicznych gmin oraz przedstawiciele: środowiska akademickiego, duchowieństwa, służb mundurowych, lokalnych instytucji, placówek medycznych, a także lokalni przedsiębiorcy.
Wydarzenie rozpoczęło przemówienie Rektor prof. MUP dr Soni Grychtoł, w którym Jej Magnificencja dokonała podsumowania ubiegłego roku akademickiego, a także wspomniała o planach i wyzwaniach, które stoją przed Uczelnią w ciągu najbliższych miesięcy. Nie zabrakło również słów skierowanych do nowo przyjętych studentów: „Witam Was drodzy Studenci w progach Małopolskiej Uczeni Państwowej w Oświęcimiu. Gratuluję pomyślnie zdanego egzaminu dojrzałości, który umożliwił Wam podjęcie nauki na wymarzonych kierunkach. Dziś rozpoczyna się ważny etap w Waszym życiu. Bądźcie otwarci na to miejsce i ludzi, których tu spotkacie.”
Głównym punktem Inauguracji była immatrykulacja studentów I roku, podczas której studenci złożyli ślubowanie oraz symbolicznie odebrali indeksy, tym samym stając się pełnoprawnymi studentami Małopolskiej Uczelni Państwowej.
Po oficjalnym akcie przyjęcia kandydatów na studia w poczet studentów, głos zabrał Prorektor ds. Studenckich i Promocji dr Radosław Folga, który zwrócił się do wszystkich osób rozpoczynających studiach: „Droga Młodzieży, (…) Uwielbiamy Wasze pokolenie. Jesteście wspaniali. I nie słuchajcie nikogo, kto mówi coś innego. (…) Jesteście najbardziej wrażliwą, najmniej agresywną, najmniej rasistowską, najmniej homofobiczną, najbardziej otwartą na świat, najbardziej współczującą, najbardziej świadomą środowiskowo, najmniej apodyktyczną i ogólnie najmilszą grupą ludzi, jaką ten świat znał. (…) Dzisiejsza młodzież potrzebuje jedynie wolności, zaufania, nienarzucania im „jedynych słusznych” idei, niezabraniania. Tylko wtedy jest szansa, że podoła ogromnym wyzwaniom współczesnego świata. Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć, co Wasze pokolenie zrobi ze światem, który Wam przekazujemy.”
Ważnym elementem wydarzenia był również bardzo pouczający wykład pt. ”Wiedza, życzliwość, szczerość. O wspólnocie w czasie kryzysu” prof. Tadeusza Sławka, Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w latach 1996-2002, wybitnego filologa, poety, prozaika, a także jednego z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce.
XVIII Inaugurację Roku Akademickiego uświetniła ponadto głośna wystawa pt. „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”. Ekspozycja pochodząca z Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie została zorganizowana w MUP Oświęcim przez uczelnianą Bibliotekę we współpracy z Fundacją na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Krótką historię jej powstania przybliżyła wszystkich zebranym na Auli dr Alicja Bartuś, Przewodnicząca Zarządu Fundacji.
Źródło: www.uczelniaoswiecim.edu.pl
Ile macie ewaluowanych dyscyplin naukowych ?
Dziękuję. Do widzenia.