W dniu 27 maja 2023 w czasie EKO – majówki w Parku Pokoju zbierano podpisy pod petycją w sprawie utworzenia Budżetu Obywatelskiego w Oświęcimiu. W zastępstwie radnego Jana Adamaszka akcję prowadził będzie Maciej Klima związany ze stowarzyszeniem KOS 2018.
Budżet Obywatelski to z powodzeniem wdrożona w wielu miejscowościach w Polsce i zagranicą inicjatywa przekazania mieszkańcom części pieniędzy w celu wybrania do realizacji inwestycji oraz różnych inicjatyw. W naszym kraju wdrożony w 320 miastach z ponad 900. W naszym województwie jest Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy mają możliwość zgłoszenia oraz wybrania do realizacji różnych, często pomijanych drobnych inwestycji oraz sfinansowanie inicjatyw społecznych i kulturalnych. Jest to też sposób na zaktywizowanie mieszkańców do działania.
Zatroskany – a jeśli chodzi ci o pomysł połączenia gminy miejskiej i wiejskiej – to już było. Kilkanaście lat temu próba referendum w tej sprawie, przy znikomym, prawie żadnym zainteresowaniu mieszkańców.
Zatroskany – żadną. Korzyść mają przenoszący się do domków z ogródkami mieszkańcy.
Małpeczko, to wiadomo. Jest kasa jest zabawa. Ale jaką gmina miasto Oświęcim ma korzyść, że mieszkańcy mu spieprzają do sąsiadów?
Panie radny Adamaszek – jesteśmy w POLSCE, gdzie się mówi po POLSKU, a nie po niemiecku – twarzą w twarz!
Zatroskany pisiorku – tak jest w całej Polsce, nie tylko w Oświęcimiu. Ludzie gdy dorabiają się trochę i jeśli ich stać, przeprowadzają się z bloków do domków z ogródkiem.
Moja ulubiona oświęcimska sztuczka księgowa:
„Natomiast liczba mieszkańców gminy wiejskiej Oświęcim w ostatnich latach rośnie, ponieważ przeprowadzają się do niej co zamożniejsi oświęcimianie.”
Czy jak się przeprowadzają to miasto ma z tego korzyść? Gdzie płacą podatek jeden i drugi? Może w końcu podejmijcie decyzję, że łączycie się z gminą, ewentualnie rozparcelujcie ją między sąsiednie.
Maćku , dobra robota 👍, świadomość Mieszkańców systematycznie wzrasta dt. Budżetu Obywatelskiego a to najważniejsze . Jak ruszymy z podpisami w internecie to będzie ich więcej 😃👍 natomiast kontakt z Mieszkańcami face tu face … bezcenny. Pozdrawiam wszystkich Obywateli Naszego Miasta 🖐️🖐️🖐️🖐️🖐️🖐️
Dziękuję za ciepłe przyjęcie przez mieszkańców inicjatywy złożenia petycji w sprawie budżetu obywatelskiego. Miałem dla państwa tylko godzinę w sobotę, ale wiem że trzeba znacznie więcej. Jestem przekonany, że nawet ta na razie może niezbyt imponująca liczba podpisów przyniosła efekt w postaci zainteresowania sprawą mieszkańców i w przyszłych latach ta inicjatywa zagości w naszym życiu społecznym.
Do wspomnianych inwestycji, można jeszcze dodać adaptację i otwarcie trzeciego budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej.
Na nowym parkingu tejże, stoją auta z rejestracjami: Jaworzno, Tychy i Bielsko-Biała (kadra parkuje w innym miejscu).
Rozwój i rozbudowa Szpitala Powiatowego, czy SOSW na Zasolu.
Przy ul. Gospodarczej lokują się nowe firmy, może niewielkie, jednak powstają. W obszarze Starego Miasta zwiększa się też ilość lokali usługowych. Być może bodźcem do rozwoju będzie zakończenie całkowitej modernizacji stacji PKP oraz trwająca budowa obwodnicy do drogi S1.
Może Wyzwanie powie coś hotinowi na rozum, bo mi już ręce opadają.
Czy nick @@@ jest botem,czy panią rzecznik Prezydenta Miasta? Pytam,bo na media przyjazne Ratuszowi przeznaczono Ratuszowi
270 tysięcy PLN. ,które POwskim squrvelom z podatników Oświecimian moźna było bezkarnie zagrabiać.Prawda,czy fałsz?
Pewnie, że potrafię. Odpowiadam: liczba mieszkańców Oświęcimia spadła mniej więcej o tyle samo ile (procentowo) spadła liczba mieszkańców Polski. Natomiast liczba mieszkańców gminy wiejskiej Oświęcim w ostatnich latach rośnie, ponieważ przeprowadzają się do niej co zamożniejsi oświęcimianie.
Za miarodajne należy uznać wyniki spisów powszechnych, ponieważ mało kto dzisiaj zawraca sobie głowę obowiązkiem meldunkowym.
w 2011 r. Oświęcim-miasto liczył 40342 mieszkańców, w 2021 r. – 36956.
w 2011 r. Oświęcim-gmina wiejska liczyła 17512 mieszkańców, w 2021 r. – 18932.
Ten spadek ludności miasta jak widać się nie bilansuje w pełni ze wzrostem liczby mieszkańców gminy wiejskiej. Jednak jest i tak lepiej, niż w pozostałych miastach Małopolski Zachodniej.
Kluczowe dla przyszłości miasta w najbliższych latach okaże się na ile udrożnienie komunikacji (S-1 i linii kolejowych) z sąsiednimi miejscowościami, przede wszystkim na Śląsku, w rejonie Tychy – Katowice, przyczyni się do osiedlania pracujących tam osób w tańszym Oświęcimiu. I na ile polepszenie komunikacji wpłynie na inwestowanie zewnętrznych firm w mieście, aby zwiększyć jeszcze liczbę miejsc pracy tu, na miejscu.
@
Odpowiedź na proste pytanie: ilu mieszkańców przybyło Oświecimowi w ostatnich 12 latach? Jakie jest saldo migracji między gminą wiejską a miastem? Odpowiedź bez odwoływania się do innych aspektów i polityki krajowej. Potrafisz?
A propos „zwijania” się miasta. Obecnie trwają prace przy:
– remoncie kamienicy na Zamkowej
– remoncie kamienicy przy Mayzla (dawniej Savia – Tesco)
– remoncie kamienicy przy Sienkiewicza – Placu Kościuszki
– remoncie kamienic między Mickiewicza a Małym Rynkiem
– remoncie kamienicy vis-a-vis dworca kolejowego
– budowie ulicy na Łąkach za Kauflandem
– budowie ulicy od Chopina przez Wysokie Brzegi do Szpitalnej
– budowie czterech dużych bloków przy ul. Zacisze (prace wykończeniowe)
– budowie czterech małych bloków przy Batorego
– budowie bloku na Sikorskiego (prace wykończeniowe)
– budowie bloku przy Prusa
– budowie drugiego bloku OTBS na Starych Stawach
– budowie wielu domów szeregowych i bliźniaków w rejonie Ceglana – 11 Listopada na Starych Stawach
– budowie marketu na Starych Stawach
– budowie marketu meblowego na Królowej Jadwigi
– budowie parkingu na Bulwarach
– budowie przedszkola i żłobka na Starych Stawach
i tak dalej i tak dalej.
Oczywiście można nadal jęczeć w kółko o niewybudowaniu mostu duchów i o niewypale ze składaną kawiarnią na rynku. Jeśli ktoś lubi jęczeć i ma klapki na oczach.
Budżet obywatelski to małe drobne przy różnych pomysłach typu kawiarnia na rynku, projekt mostu duchów, noclegownia dla bezdomnych na Klasztornej i szereg innych pomysłów nie tylko z naszej gminy. Skoro pierwszy platformers z Sopotu to wdrożył to pewnie jest uzasadnione podejrzenie jako spalarnia kasy.
Nie zmienia to jednak faktu, że tzw. budżety obywatelskie to wyjątkowo efektywna metoda palenia pieniędzy przez lokalnych freaków.- tu się Marianie wyjątkowo zgadzamy.
Organizatorzy zebrali 27 podpisów.
PJCh to prosty kmiotek, który pieniędzmi opala ratusz. Nie zmienia to jednak faktu, że tzw. budżety obywatelskie to inna wyjątkowo efektywna metoda palenia pieniędzy przez lokalnych freaków.
Janusz Chwierut nigdy nie zgodzi sie na Budżet Obywatelski bo musiałby podzielić się władzą z ludźmi. To nie w jego stylu. Przecież tylko jego decyzje i wizje są najlepsze.