Informacje

OŚWIĘCIM. Medale Miasta dla zasłużonych obywateli

3 września 1291 roku Oświęcim otrzymał z rąk księcia Mieszka  potwierdzenie nadania praw miejskich. W tym roku mija 730. rocznica od tamtych wydarzeń.

Od lat ten dzień obchodzony jest jako Święto Miasta Oświęcimia. Z tej okazji w Oświęcimskim Centrum Kultury, dzisiaj o godzinie 17, odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta. Obok okolicznościowego przemówienia prezydenta Janusza Chwieruta program spotkania przewiduje wręczenie Medali Miasta, medalu Gloria Artis i nagrody Oświęcimskiego Orła. Uhonorowani zostaną też zawodnicy oświęcimskich klubów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w krajowej i międzynarodowej rywalizacji sportowej oraz ich trenerzy.

Medal Miasta otrzymają: Marian Grubka w dowód uznania za wieloletnią pracę społeczną na rzecz miasta Oświęcim stanowiącą istotny wkład w życie kulturalne, społeczne i gospodarcze, a w szczególności za zaangażowanie, ofiarność i determinację w rozwoju osiedla Monowice.

Bronisław Skoczek w dowód uznania za wieloletnią działalność społeczną budzącą powszechne uznanie mieszkańców miasta Oświęcimia, za niezłomność i odwagę w działalności opozycyjnej w latach 80-tych XX wieku na rzecz przemian demokratycznych w kraju oraz za postawę i zaangażowanie w ruch związkowy „Solidarność” na terenie ziemi oświęcimskiej.

Anna Nosal-Tobiasz w dowód uznania za twórczość, wieloletnią działalność w Regionalnym Stowarzyszeniu Twórców Kultury „Grupa na Zamku”, za współpracę z instytucjami kultury przy organizacji plenerów malarskich z udziałem artystów z innych regionów Polski, wystaw i wernisaży malarskich oraz za szerzenie działań w zakresie promocji, kultury i rozwoju naszego miasta. Dodatkowo Anna Nosal-Tobiasz zostanie uhonorowana odznaczeniem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Oświęcimskiego Orła odbierze najlepszy absolwent podstawówki, którym został w minionym roku szkolnym Jakub Turza, uczeń Szkoły Podstawowej nr 4.  Nagrody otrzymają też sportowcy i trenerzy.  Sesję zakończy koncert Chilla Quartet.

Nagrodzeni zwodnicy i trenerzy:

Mateusz Chruściński

ŁKS „Soła” – trener

Elżbieta Gabryszak

ŁKS „Soła”

Anna Hernik

ŁKS „Soła”

Michał Woźniak

ŁKS „Soła”

Dominika Chylińska

OKS Karate i DSW

Julia Ćwiękała

OKS Karate i DSW

Natalia Matusz

OKS Karate i DSW

Elżbieta Ferenc

OKS Karate i DSW

Mariusz Pawlus

OKS Karate i DSW – trener

Jan Więzik

UKP „Unia”

Przemysław  Ptaszyński

UKP „Unia” – trener

Kamil Sieradzki

UKP „Unia”

Wiktor Grzegorczyk

UKP „Unia”

Jakub Walter

UKP „Unia”

Zuzanna Famulok

UKP „Unia”

Marta Klimek

UKP „Unia”

Michał  Daszkiewicz

UKP „Unia”

Alicja Woźnicka

UKP „Unia” – trener

Andrzej   Brania

UKP „Unia” – trener

Na podstawie uchwały Rady Miasta Oświęcim nr XIX/164/95 z dnia 30 października 1995 r.  – 3 września został ustanowiony „Dniem Miasta Oświęcimia” i zgodnie z § 2 tej uchwały data 3 września stanowić ma szczególny dzień dla miasta, w którym odbywać się będą uroczystości o charakterze miejskim jak również imprezy kulturalne i sportowo-rekreacyjne, organizowane z udziałem społeczeństwa miasta Oświęcimia.

Nie można było bezpośrednio nawiązać do daty lokacji miasta Oświęcimia, ponieważ nie zachowały się żadne źródła dające taki przekaz. Jako najbardziej prawdopodobne przyjmuje się, że Oświęcim został lokowany w połowie XIII wieku, być może za czasów panowania księcia opolskiego Władysława.

Pierwszą datą dzienną związaną z historią naszego miasta jest dzień 3 września 1291 r., kiedy to książę cieszyński i pan na Oświęcimiu – Mieszko, rozszerzył posiadane do tej pory przez miasto przywileje, o nowy przywilej sądowniczy oraz gospodarczy. Przywilej sądowniczy, dotychczasową ławę miejską (sąd miejski) podnosił do rangi sądu drugiej instancji, od wyroków którego nie było już odwołania. Przywilej gospodarczy obejmował prawo składu soli wielickiej i ołowiu, co w przyszłości stało się podstawą rozwoju gospodarczego miasta.

Warto dodać, że 1-2 września 1934 r. obchodzono w Oświęcimiu „Święto Ziemi Oświęcimskiej”.

W 2021 roku przypada 730. rocznica nadania dla miasta nowych przywilejów.  Oświęcim należy do jednych z najstarszych miast w Polsce.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. @Obywatel. Tak, ale ten tydzień o coś nowego. Wyobraź sobie, że masz ropną anginę. Po tygodniu bez antybiotyku masz zajęte np osierdzie i leci dalej.

  2. To jest najważniejsze, natomiast czas oczekiwania do lekarza rodzinnego to minimum tydzień Multimedzie.

Send this to a friend