Informacje

OŚWIĘCIM. Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała dotację z powiatu

Od wielu lat Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu pełni także rolę książnicy powiatowej. Nie inaczej jest w tym roku. W placówce przy ul. Nojego porozumienie o powierzeniu MBP wykonywania zadań powiatowej biblioteki publicznej w 2023 r. podpisali starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Powiatowa dotacja na ten cel wyniesie w br. 80 tys. zł. W ramach działalności powiatowej książnica realizuje następujące zadania:

  • organizacja szkoleń ogólnych i specjalistycznych
  • monitorowanie stanu sieci bibliotecznej w powiecie
  • udzielanie pomocy metodycznej
  • udzielanie pomocy organizacyjnej gminnym bibliotekom publicznym
  • udział w selekcji zbiorów
  • udział w inwentaryzacji zbiorów
  • opracowanie i rozprowadzanie materiałów metodycznych
  • monitorowanie stanu sieci bibliotecznej w powiecie.

Powiatowi włodarze zgodnie podkreślili, że fundusze z budżetu nie sprowadzają się tylko do budowy dróg czy obiektów sportowych. Środki powiatowe są inwestowane także w kulturę, w tym upowszechnianie czytelnictwa.

Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu od lat plasuje się w czołówce najlepszych książnic nie tylko w Małopolsce, lecz także całego kraju. Dysponuje bogatym księgozbiorem, nowoczesnym zapleczem multimedialnym, okazałym i funkcjonalnym obiektem, ale przede wszystkim znakomitą i fachową kadrą. Od blisko 20 lat jest organizatorem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego przyznawanej rokrocznie autorom najlepszych książek dla dzieci i młodzieży.

Biblioteka jest pomysłodawcą Alei Pisarzy, która nawiązuje do popularnych na całym świecie Alei Gwiazd, przy czym – w odróżnieniu od idolów masowej kultury medialnej – dowartościowaniu podlega tu sztuka o najwyższej wartości kulturowej – sztuka słowa. W tej chwili mieści wmurowane w placu za biblioteką tabliczki z sentencją i autografami 20 polskich pisarzy, m.in. Olgi Tokarczuk, Janusza Głowackiego, Wiesława Myśliwskiego, Andrzeja Stasiuka, Szczepana Twardocha.

źródło: powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend