Kultura

OŚWIĘCIM. Muzeum Auschwitz wręczono nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…”

Podczas międzynarodowej konferencji edukacyjnej „Narzędzia z «tu i teraz» w nauczaniu o «wtedy» – nowe technologie w edukacji o Auschwitz i Holokauście” wręczono nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Otrzymują je wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci.

– Wolontariat działa na zasadzie naczyń połączonych – oni dają nam jakąś cześć siebie, swojego czasu, czerpiąc jednocześnie wiedzę historyczną na temat obozu, osób, z którymi się spotykają, czy autentycznych obiektów. Wolontariat w Muzeum Auschwitz jest ważnym wyzwaniem. Obecność wolontariuszy w tym szczególnym miejscu to dbałość o spuściznę Ocalałych. Im ta świadomość jest większa, tym mocniej historia tego miejsca zostaje w pamięci – powiedziała podczas ceremonii wręczenia nagród Katarzyna Marcak, szefowa Biura Wolontariatu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

O znaczeniu wolontariatu mówił także dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński: – Wolontariat pozwala na najlepsze i najgłębsze wejście w historie jakiegoś miejsca, na doświadczenie jakiegoś miejsca, bo to jest nie tylko wzięcie czegoś, jak podczas wizyty, ale to jest danie czegoś od siebie. To, co dajemy z siebie, pozostaje na zawsze i to właśnie jest ten paradoks dawania.

Zapowiedział on także, iż przyszłości Muzeum będzie mogło gościć znacznie więcej wolontariuszy bardziej odległych miejsc: – W tej chwili obok nowego Centrum Obsługi Odwiedzających budujemy hostel, który przeznaczony będzie m.in. dla tych, którzy chcą poświęcać swój czas i umiejętności, aby wspomagać naszą misję. To nie była łatwa decyzja, bo w chwili jej podjęcia na świecie panowała pandemia. Jednak myśląc perspektywicznie, wiedzieliśmy, że sytuacja kiedyś się zmieni, a my będziemy chcieli ułatwić dostęp do tego szczególnego miejsca tym, którzy pragną coś dać z siebie.

Każdy z laureatów otrzymał symboliczną pamiątkę – kopię bucików należących do ocalałej z Auschwitz Batszewy Dagan. Przyjaciółka współwięźniarka, chcąc w nieludzkich obozowych warunkach podarować Batszewie prezent, zdobyła materiał i uszyła dla niej maleńkie, niespełna dwucentymetrowe bucki. Przez 20 miesięcy Batszewa przechowywała ten przedmiot w obozie, narażając swoje życie.

– Tak, jak prezent, ofiarowany Batszewie przez jej przyjaciółkę był prezentem bezinteresownym, tak bezinteresowna jest także Wasza obecność i pomoc; tak jak ona znajdujecie chęć, czas i sposobność, by ofiarować coś dobrego, by towarzyszyć nam, pracownikom Miejsca Pamięci. Co roku takie wsparcie otrzymujemy od blisko pół tysiąca osób z całego świata, zarówno wolontariuszy, jak i praktykantów – podkreśliła Katarzyna Marcak, zwracając się do nagrodzonych.

Laureaci nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…” 

Piotr Cwynar – nauczyciel Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku, początkowo opiekun grup wolontariuszy przyjeżdżających na wolontariat, obecnie koordynator projektu ze strony szkoły.

Felix Fürst – wolontariusz w Pracowniach Konserwatorskich od września 2022 r.; wykonuje m.in. konserwację obiektów archeologicznych oraz pomaga przy inwentaryzacji malowideł ściennych na terenie Auschwitz I.

Marko Naranjo – współpracował w projekcie „Przywrócenie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz na podstawie danych archiwalnych Muzeum Auschwitz i Archiwum Arolsen w Bad Arolsen”

Maja Gunia – uczennica British International School of Cracow, odpowiedzialna za tłumaczenie na angielski „Ksiąg Pamięci” poświęconych Polakom deportowanym do KL Auschwitz z dystryktu krakowskiego.

Wiktoria Kufel – wolontariuszka, pomagająca zarówno zdalnie (wykonuje m.in. transkrypcje), jak i podczas najważniejszych wydarzeń na terenie Muzeum.

Jan Nagi – współpracował z BBW w ramach projektu „Przywrócenie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz na podstawie danych archiwalnych Muzeum Auschwitz i Archiwum Arolsen w Bad Arolsen”. Zaangażowany w pomoc podczas wszystkich wydarzeń odbywających się w Muzeum podczas jego praktyki.

Kinga Olszewska – tłumaczyła na j. angielski dokumenty, które zostaną wykorzystana do angielskiej wersji językowej w aplikacji MemArc.

Jalyse Ortiz – współpracowała w projekcie „Przywrócenie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz na podstawie danych archiwalnych Muzeum Auschwitz i Archiwum Arolsen w Bad Arolsen” gdzie stacjonarnie dokonywała transkrypcji dokumentów pozyskanych w ramach projektu do bazy danych.

Sabrina Wallach – praktykantka w Projektach Edukacyjnych, obecnie wolontariuszka on-line. Podczas praktyki wykonała m.in. opracowanie zajęć dla grup młodzieży na czeskiej wystawie narodowej oraz wprowadziła angielską i niemiecką wersję językową prezentacji multimedialnych poświęconych historii Auschwitz na platformie Prezi.

Joanna Wojtynek – dyrektor I LO im. L. Kruczkowskiego w Tychach, którego wolontariusze od 2019 r. działają na rzecz Muzeum zarówno podczas konferencji czy upamiętnień, jak też zdalnie.

Auschwitz.org / Foto: Marek Lach

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Send this to a friend