Policjanci z oświęcimskiej drogówki pilnując bezpieczeństwa w ruchu drogowym zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę, który w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Pirat drogowy dostał wysoki mandat oraz punkty karne, a także na trzy miesiące stracił uprawnienia do kierowania.
W czwartek (16.11.2023) przed południem policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Oświęcimia. Na ulicy Orląt Lwowskich do kontroli drogowej zatrzymali samochód marki Audi, którego kierowca jechał z prędkością 95 km/h na odcinku na którym obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 km/h. Za kierownicą pojazdu siedział 46 – letni mieszkaniec powiatu bielskiego. W związku z przekroczeniem prędkości o 55 km/h policjanci nałożyli na niego mandat w wysokości 1500 zł oraz 13 punktów karnych, a także elektronicznie zatrzymali jego prawo jazdy.
Poniżej prezentujemy wysokość mandantów za przekroczenie prędkości:
Do 10 km/h – 50 zł
Od 11 do 15 km/h – 100 zł
Od 16 do 20 km/h – 200 zł
Od 21 do 25 km/h – 300 zł
Od 26 do 30 km/h – 400 zł
Od 31 do 40 km/h – 800 zł
Od 41 do 50 km/h – 1000 zł
Od 51 do 60 km/h – 1500 zł
Od 61 do 70 km/h – 2000 zł
Od 71 km/h i więcej – 2500 zł
Kęty. Policjanci z oświęcimskiej drogówki ścigali kierowcę, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej
Policjanci z oświęcimskiej drogówki ścigali 19 – letniego kierowcę bmw, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Powodem dla którego mężczyzna dopuścił się przestępstwa był fakt, iż jeździł niesprawnym samochodem pomimo, że zatrzymano mu już dowód rejestracyjny.
We wtorek (14.11.2023) przed południem policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Kęt. Tuż przed godziną 12 na ulicy Spacerowej zauważyli samochód marki BMW z kołami wystającymi poza obrys auta. W związku z powyższym dali kierowy sygnał do zatrzymania się. Niestety kierujący zlekceważył polecenie i znacznie przyspieszył. Podczas ucieczki złamał wiele przepisów drogowych między innymi wyprzedzając na podwójnej, ciągłej, skrzyżowaniach oraz przejściach dla pieszych.
Kierowca został zatrzymany na terenie jednej z posesji w powiecie bielskim. Okazało się, że 19 – latek próbował uciec, ponieważ kilka tygodni wcześniej śląscy policjanci zatrzymali mu dowód rejestracyjny od pojazdu. Funkcjonariusze powiadomili go, że za jazdę niesprawnym samochodem groziłaby mu grzywna, natomiast nie zatrzymując się do kontroli drogowej dopuścił się przestępstwa zagrożonego karą do 5 lat pozbawienia wolności, a ponadto dopuścił się szeregu poważnych wykroczeń za które można nałożyć 77 punktów karnych. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.
Policjanci przypominają, że koła wystające poza obrys auta stwarzają zagrożenie dla pieszych.
Standardowy pojazd ma koła schowane w błotnikach, więc w przypadku otarcia pieszego zdarzenie kończy się zazwyczaj niegroźnie. W przypadku, gdy koła wystają poza błotnik, pieszy może zostać nimi uderzony lub wciągnięty pod pojazd.
Kęty. Potrącenie pieszego na przejściu przez kierowcę samochodu osobowego
Dziś (20.11.2023) tuż o godzinie 6.40 służby ratunkowe interweniowały w Kętach na ulicy Sobieskiego, gdzie doszło do potrącenia pieszego przez samochód osobowy.
W trakcie czynności na miejscu zdarzenia policjanci wstępnie ustalili, że 38 – letni mieszkaniec Kęt, kierując samochodem marki Kia na przejściu dla pieszych potrącił 63– letniego mieszkańca Kęt. Pieszy z urazem głowy w stanie przytomnym, został przetransportowany przez Pogotowie ratunkowe do szpitala na badania.
W trakcie dalszego postępowania funkcjonariusze ustalą dokładne okoliczności tego zdarzenia drogowego.
Policjanci apelują do kierowców i pieszych
Policjanci apelują do kierowców, aby podczas opadów atmosferycznych zmniejszyli prędkość, a także aby zachowali koncentrację za kierownicą, zwłaszcza zbliżając się do przejścia dla pieszych lub jadąc drogą bez chodnika.
Do pieszych policjanci apelują, aby wchodzili na przejście dopiero w chwili gdy upewnią się, że nic nie nadjeżdża lub samochody z obu stron jedni zatrzymały się. Niezwykle ważne dla bezpieczeństwa pieszego jest również zakładanie elementów odblaskowych nawet w obszarze zabudowanym.
Policja Oświęcim
Masterkosa to prawda, ale czasem trzeba ustąpić dla dobra obydwu. Jak się nie zmieścisz, to nie pchaj się na siłę, bo obydwaj utkniecie. Piesi też wchodzą na przejście zgodnie z przepisami a potem giną. Oprócz przepisów jest jeszcze zdrowy rozsądek.
Nic nie irytuje kierowców bardziej niz inni kierowcy jeżdżący zgodnie z przepisami
Problemem jest też to, że kierowcy nie mają świadomości jak duży jest ich pojazd. Za miast pozwolić wyjechać komuś z drogi podporządkowanej, która jest wąska, wpychają się na siłę bo przecież mają pierwszeństwo. Efekt jest taki, że sami nie mogą jechać dalej i uniemożliwiają wyjazd drugiemu kierowcy. Taki numer kończy się wjeżdżaniem na chodniki. Warto czasem ustąpić by ułatwić życie sobie i innym, a nie pokazywać kto jest ważniejszy na drodze.