Ambasador Norwegii w Polsce Anders Eide odwiedził 11 listopada Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Podczas wizyty podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy stroną norweską, Fundacją Auschwitz-Birkenau i Muzeum Auschwitz.
Porozumienie dotyczy współpracy na rzecz wzmocnienia misji Miejsca Pamięci Auschwitz poprzez promowanie edukacji przyszłych pokoleń oraz zachowanie pamięci o ofiarach i ocalałych z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Współpraca będzie rozwijana w ramach programu: „Strategia edukacyjna dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau z uwzględnieniem wykorzystania innowacyjnych technologii”. Przedsięwzięcie finansowane będzie z funduszy EOG i funduszy norweskich.
Podczas wizyty w Miejscu Pamięci ambasador Eide z rodziną zwiedzili teren byłego obozu. Przed Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, gdzie 80 lat temu – 11 listopada 1941 r. – odbyła się pierwsza w tym miejscu egzekucja przez rozstrzelanie, ambasador złożył wieniec, oddając hołd wszystkim ofiarom tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
Ambasador odwiedził też siedzibę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, gdzie wziął udział w spotkaniu dotyczącym wyzwań edukacji w Miejscu Pamięci. Wpisał się także do muzealnej Księgi Pamiątkowej.
„Jestem głęboko wdzięczny za możliwość wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau wraz z rodziną i pracownikami ambasady. Jestem też zaszczycony, że Norwegia – dzięki środkom z funduszy EOG i funduszy norweskich – jest w stanie wesprzeć działania Fundacji Auschwitz-Birkenau, tak niezbędne dla zachowania pamięci o ofiarach obozu i zachowania autentyzmu w Muzeum Auschwitz” – napisał ambasador Eide.
– Edukacja w Miejscu Pamięci była, jest i pozostanie zawsze najważniejsza. Doświadczenie autentycznej przestrzeni zawsze będzie wyjątkowym przeżyciem dla każdego odwiedzającego z różnych zakątków świata. Jednak wiedząc o różnego rodzaju ograniczeniach, bardzo mocno rozwijamy możliwość zdalnej edukacji w różnych formach, jak najbardziej zbliżających nas do poznania autentycznego Miejsca Pamięci – powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.
– Fundacja i Miejsce Pamięci przystosowują się do nowych okoliczności spowodowanych przez pandemię COVID-19. Charakter wizyt w tym miejscu będzie ulegać zmianom. Widzimy, że rośnie zainteresowanie odwiedzin z wykorzystaniem Internetu i nowych technologii – powiedział dyrektor generalny Fundacji Wojciech Soczewica.
– Dlatego tak ważne jest, że Norwegia, jako jeden z pierwszych krajów, zdecydowała się wesprzeć potrzeby edukatorów i przewodników Miejsca Pamięci i przeznaczyć fundusze na ten cel. Mam nadzieję, że inne kraje pójdą śladami Norwegii. Natomiast rolą Fundacji będzie gromadzenie środków przeznaczonych na projekty edukacyjne realizowane przez zespół Muzeum – podkreślił Soczewica.
Program „Strategia edukacyjna dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau z uwzględnieniem wykorzystania innowacyjnych technologii” realizowany będzie we współpracy z norweskim Centrum ds. Studiów nad Holokaustem i Mniejszościami Religijnymi oraz Uniwersytetem SWPS w Warszawie.
Auschwitz.org