3 lipca zapraszamy mieszkańców na I edycja Oświęcimskiego Festiwalu Operetkowego. W ramach wydarzenia odbędą się aż 3 spektakle i koncerty związane z operetką wiedeńską, węgierską i francuską w malowniczych plenerach miejskich. Dla dzieci artyści wystąpią przed Oświęcimskim Centrum Kultury, a dorosłym zaprezentują się w parku na Zasolu i na Rynku Głównym. – Tak jak przed dwoma wiekami wędrowne trupy teatralne odwiedzały miasta i wsie, tak i my pragniemy umilić czas koncertami dostarczanymi bezpośrednio pod miejsce zamieszkania – mówią pomysłodawcy ze stowarzyszenia Operetka Wrocławska.
Operetka dla dzieci – godzina 14 taras przed Oświęcimskim Centrum Kultury. Wykonawcy: Liza Wesołowska – sopran Tomasz Maleszewski – tenor Damian Domalewski – magik, tancerze Baletu Teatru Scena Kamienica, Ivan Zhukov – opracowanie muzyczne Maciej Michałkowski – moderator.
Spektakl został skonstruowany w sposób interaktywny, ciekawy i przystępny dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Znane fragmenty z operetek i muzyki baletowej prezentowane z wielkimi rekwizytami, pięknymi kostiumami i dekoracjami. W repertuarze znalazły się takie fragmenty, jak Pieśń o Wilii, Aria Olimpii, Wielka sława to żart, Marsz perski rodem z bajek tysiąca i jednej nocy, Annen – Polka inspirowana baśnią o Kopciuszku. Przedstawienie zawarte jest w formie bajki muzycznej – poszczególne postacie operetkowe przejawiają się przez cały spektakl. Aby rozwinąć wyobraźnię i ułatwić najmłodszym odbiór spektaklu poszczególne utwory wokalne i taneczne przeplatane będą występami magika z różnymi sztukami iluzji. Jest to spektakl adresowany do całych rodzin.
Operetka na wynos – koncert plenerowy. O godzinie 16 w parku na Zasolu, a o 18 na rynku.
Organizatorzy przygotowali dwa koncerty operetkowe w brawurowym wykonaniu znakomitych śpiewaków (Liza Wesołowska – sopran, Tomasz Maleszewski – tenor, Damian Domalewski – wokal) oraz tancerzy baletu Teatru Scena Kamienica z największymi przebojami takich twórców, jak: Johann Strauss, Emmerich Kalman, Franz Lehar i inni. Nie zabraknie licznych anegdot związanych z lekką odmianą opery w wydaniu prowadzącego Macieja Michałkowskiego.
W programie największe szlagiery z operetek „Księżniczka Czardasza”, „Zemsta Nietoperza”, „Wesoła Wdówka”, „Baron Cygański”, a także czardaszy, walców i fokstrotów.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Urzędu Miasta.
Jak za darmo, to może przyjdą. Kilka lat temu w OCK-u musieli odwołać spektakl i oddać kasę bo nie było kompletu. Kultura z wyższej półki nie jest za bardzo lubiana w Oświęcimiu.