Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Park na Zasolu powiększył się do 2,5 hektara

 

Park na Zasolu znacznie się powiększył. Całość ma w sumie blisko 2,5 ha. Pierwsza część parku powstała cztery lata temu. Zagospodarowano wówczas blisko 1 ha zaniedbanego terenu, położonego w pobliżu osiedla mieszkaniowego. Nadano mu funkcję rekreacyjną i wypoczynkową. W tym roku samorząd miasta zdecydował o zagospodarowaniu pozostałej powierzchni. Dlatego przestrzeń do spotkań i rekreacji została poszerzona, zasadzono kwiaty i drzewa. Ustawiono też niewielki obelisk poświęcony rtm. Witoldowi Pileckiemu. Przy alejkach spacerowych są ławki. W nowej części parku jest plac do zabawy dla najmłodszych. Pomyślano też o przygotowaniu miejsca na spotkania mieszkańców. – Park na Zasolu stanowi teraz jedną całość i daje wiele możliwości spędzania wolnego czasu mieszkańcom. Szukaliśmy takich rozwiązań, by zagospodarować go pod kątem rekreacji oraz sposobności do wyciszenia i refleksji dla osób odwiedzających pobliskie Miejsce Pamięci – wyjaśnia prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

W wydzielonej części parku powstaje Aleja Drzew Pamięci, w której pojawią się kolejne drzewa z miast naznaczonych tragiczną historią. Na razie są dwa. Jedno z baskijskiej Guerniki oraz z niemieckiego Dachau. – W przyszłym roku chcemy zasadzić kolejne z Hiroszimy i Sarajewa. W sumie będzie tu 17 drzew symboli. Aleję zamyka obelisk przybliżający sylwetkę rtm. Witolda Pileckiego. To będzie też ważne miejsce z punktu widzenia pamięci, zadań, które miasto w tym obszarze realizuje – mówi prezydent.

Zagospodarowanie tej części kosztuje ponad 1,6 mln zł. Miasto pozyskało na inwestycję ok. 1,3 mln zł z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. – Park zrealizowaliśmy w ramach programu rządowego, który liczy już 25 lat. W tym czasie w różnych częściach miasta powstały inwestycje, które mają pomóc miastu w wypełnianiu roli strażnika Miejsca Pamięci, a jednocześnie podnosić poziom i jakość życia oświęcimian. Myślę, że park stanie się ważnym miejscem dla zasolan i mieszkańców miasta, będzie też atrakcyjną ofertą dla turystów odwiedzających Muzeum Auschwitz. Zwłaszcza, że za trzy lata powstanie nowe miejsce obsługi zwiedzających muzeum przy ul. Więźniów Oświęcimia – kończy.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

15 komentarzy

  1. @Oświęcimiain

    Wychowywałem się na Górnickiego…
    Ale „małpi gaj” zawsze był tylko jeden.

  2. @Lokals
    cyt.”Napisanie więc, że to „samorząd miasta zdecydował” o czymś tam, musiałoby zostać poparte jakimś rodzajem bezpośredniego udziału w tej decyzji mieszkańców.”

    Przeczytaj rozdział 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i przestać opowiadać banialuki.

  3. @Oświęcimiain

    Tereny przyległe do ulicy tysiąclecia. Miedzy lodowiskiem a ZUKiem. Wpisz w mapy ci znajdzie…

  4. Byla łąka z 2 wydeptanymi sciezkami… Sa normalne alejki z lawkami, kwiaty, jakies drzewa…Uczczono rowniez patrona pobliskiego osiedla…super.

  5. Przypomnij sobie te wszystkie narzekania, że drzewa są za wysokie, że zacienają mieszkania na parterze, gałęzie na samochody spadają, na dziecko może jakaś spaść i że liście trzeba ciągle zamiatać, itp.

  6. Ja 3.1415erd… ten znowu z PiSem. Gdybym miał taki łeb jak ty to bym na nim siedział.

  7. Park od zawsze kojarzył mi się z drzewami i zacienieniem. Nasze miasto jest jakieś wyjątkowe i buduje się w nim parki bez drzew albo z ich minimalną ilością, a jeśli już to są to odmiany karłowate.

    Druga sprawa. Jeśli ktoś pisze o samorządzie miasta, to niech wie, że samorząd tworzymy my, mieszkańcy. Napisanie więc, że to „samorząd miasta zdecydował” o czymś tam, musiałoby zostać poparte jakimś rodzajem bezpośredniego udziału w tej decyzji mieszkańców. Nie kojarzę by tak było w tym przypadku, jak i w wielu, wielu innych. Niestety.

  8. @Od pis te nie pochodzą od naszego rządu tylko od nas. To my płacimy podatki. Rząd je tylko dzieli i część z nich wysyła do Torunia bez naszej zgody. Jeżeli twierdzisz, że rząd jest taki łaskawy, to dlaczego ludzie muszą robić zbiórki na leczenie chorych dzieci?

  9. A to z OSPR? Od tego „złodziejskiego” rzadu? Jak to? Trzeba było oddać te pieniądze!

  10. TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis, TVP Bis,

Send this to a friend