Kultura

OŚWIĘCIM. Przedmioty codziennego użytku w Muzeum Pamięci

Przedmioty codziennego użytku, stare obrazy, zdjęcia i dokumenty złożyły się na ekspozycję w Domu Strażaka w Malcu. Przygotowała ją Młodzieżowa Drużyna przy Ochotniczej Straży Pożarnej.

„Skromni, wielcy bohaterowie – spotkania przy Dzwonnicy, a jak to z Malcem było…” – tak została nazwana wystawa zorganizowana na parterze i piętrze budynku przy ul. Świętojańskiej. Autorki – Ewa Jonkisz i Aleksandra Jonkisz poświęciły mnóstwo czasu na zebranie wszystkich eksponatów w jednym miejscu. Wiele z nich pochodziło z ich prywatnych zbiorów. W trakcie zwiedzania można było obejrzeć np. żelazka na duszę, stare garnki, zabytkowe elementy wyposażenia domów.

– To jest kołyska, w której kołysana była moja mama, a później byłam ja – śmiała się Ewa Jonkisz pokazując jeden z eksponatów podczas oprowadzania po ekspozycji. Specjalne miejsce zajęła historia średniowiecznej, nieistniejącej dziś budowli obronnej w Malcu.

W otwarciu ekspozycji w Domu Strażaka wzięli udział m.in.: członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko, edukatorki muzealne z MPMZO – Joanna Cebulska i Anita Bury oraz wiceburmistrz Kęt Rafał Ficoń.

Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem liczby i atrakcyjności zgromadzonych zbiorów. Nic więc dziwnego, że od razu powstał pomysł, by na bazie tych eksponatów utworzyć Izbę Pamięci.

Wystawa została przygotowana jako trzecia w ramach realizacji projektu historycznego „Usłyszeć zapomniane głosy – losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej w I połowie XX w.” Pierwszą zaprezentowały nauczycielki z Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach. Drugą zorganizowały panie z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej.

Projekt historyczny skierowany do nauczycieli, pracowników instytucji kultury, świetlic, bibliotek oraz lokalnych stowarzyszeń zajmujących tematyką historyczną w powiecie oświęcimskim realizuje Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wraz z Powiatem Oświęcimskim i Gminą Oświęcim. Celem jest stworzenie cyklu wystaw prezentujących losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej.

Podsumowanie projektu nastąpi w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu w czerwcu br. Ekspozycje powstałe w ramach projektu MPMZO będzie sukcesywnie udostępniać w formie wystaw czasowych na terenie muzeum.

Źródło: www.muzeumpamieci.pl
Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. Eugeniuszu – kto do jasnej niespodziewanej ma płacić za te wszystkie muzea niczego? Ty? To sobie płać. Ja nie mam ochoty.

  2. Żeś hotin przywalił pod pseudonimem „Brawo”;) Twoje prostactwo zawsze wyjdzie na wierzch;) Dostałeś już tą 14-tą emeryturę?:)))

  3. Super inicjatywa. Bez silnej tożsamości lokalnej nie ma lokalnego rozwoju. Tak trzymać.

    A Oświęcim niech się uczy.

  4. To świetnie! Naszym hasłem: „muzeum w każdym sołectwie. A może nawet dwa takie muzea”. „Zgromadziliśmy cenne eksponaty: trzy stare gary i pięć butelek po piwie oraz świadectwo szkolne pana Eugeniusza” – mówi kustosz muzeum sołeckiego p. Grażyna Wypych-Januszowska. „To ważne pamiątki umacniające poczucie patriotyzmu i tożsamość lokalną”. W ubiegłym roku mieliśmy już siedemnastu zwiedzających, a w tym przekroczymy może nawet dwudziestkę. Muzeum nasze jest finansowane w 1/3 przez ministerstwo z programu „Cała Polska muzealna” oraz w 2/3 z budżetu naszej gminy. W tym celu trzeba było co prawda zrezygnować z łatania dziur w chodnikach, wycieczki dla przedszkolaków, remontu przeciekającego dachu w przychodni gminnej oraz zatrudnienia stomatologa, ale przecież – historia jest najważniejsza!!!

Send this to a friend