Na kwietniowej sesji Rada Miasta przyjęła Strategię Rozwoju Miasta Oświęcimia. Dokument zawiera obszary, które należy rozwijać i kierunki działań na najbliższe 10 lat. Określa jak ma wyglądać Oświęcim w 2030 roku. Powstał w wyniku wielomiesięcznej pracy grupy złożonej z przedstawicieli administracji i środowiska lokalnego oraz zewnętrznych konsultantów. Swoimi pomysłami podzielili się też oświęcimianie i miejskie instytucje. Jak podkreśla prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut dokument kreuje wizję przyszłości miasta do 2030 roku. Poprzednia strategia zakończyła się w 2020 roku. Nowa zbiega się z okresem aplikowania o środki unijne, które pozyskuje Polska. Dlatego miasto dopasowało ją do regionalnej Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego. – Trudno jest myśleć o przyszłości miasta, o zapewnieniu dobrego życia mieszkańcom, jeśli nie ma jasno określonych celów i kierunków rozwojowych w różnych obszarach. Ten dokument, który jest zbiorem ważnych przedsięwzięć będzie nam służył przez najbliższe kilka lat. Jest on odpowiedzią na nowe wyzwania rozwojowe – uważa prezydent Janusz Chwierut. Strategia zawiera siedem obszarów tematycznych, które definiują miasto, kilka celów strategicznych i operacyjnych oraz konkretnych projektów inwestycyjnych. Mają one pokazać inne oblicze miasta, jego nowoczesność i przede wszystkim miasto z perspektywy mieszkańca. Są wśród nich: Miasto do zamieszkania, czyli tworzenie atrakcyjnych warunków mieszkaniowych, dobrze zaprojektowanych przestrzeni publicznych i rozwiniętej komunikacji
Miasto zielone stawiające na ochronę środowiska i walkę o czyste powietrze oraz rozwijanie terenów zielonych Miasto kreatywnej gospodarki związanej z rozwijaniem obszarów inwestycyjnych, doskonaleniem obsługi przedsiębiorców oraz dostrzeżeniem turystyki jako ważnego sektora dla rozwoju Oświęcimia Miasto w czasie wolnym, które kładzie nacisk infrastrukturę dla mieszkańców, zarówno sportową jak i kulturalną Miasto inwestujące w mieszkańca oznaczające rozwój najbardziej bezpośrednich usług dla mieszkańca jak edukacja, zdrowie, pomoc społeczna, administracja i bezpieczeństwo Miasto ponadlokalnie, oznaczające dostępność komunikacyjną drogową czy kolejową oraz dalsze budowanie pozycji Oświęcimia jako stolicy subregionu, w tym rozwijanie i zawiązywanie partnerstw czy tworzenie projektów jak „Zielona oaza innowacji”.
Ostatnim jest Oświęcim-Miasto Pokoju, określające kontynuację prowadzonych już działań. W tym kluczowe znaczenie będzie miał rozwój Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka, a także współpracy miasta, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz instytucji działających w obszarze edukacji pokojowej w mieście.
Wśród strategicznych projektów jest przebudowa hali lodowej. Miasto rozważa też przygotowanie otwartego kąpieliska w oparciu o istniejącą infrastrukturę i przestrzeń wokół krytej pływalni. To również budowa żłobka wraz z przedszkolem czy zagospodarowanie bulwarów oraz drugiej części parku na osiedlu Chemików. W dokumencie jest też budowa obwodnicy Oświęcimia wraz z mostem na Sole w ramach drogi S 1.
Wzięto pod uwagę również działania na rzecz rozwoju Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, skrócenia czasu przejazdu do Krakowa, poprawienia komfortu podróżowania w kierunku Czechowice-Dziedzice. Nie zapomniano też o dostosowaniu do zwiedzania reliktów XVI – wiecznego ratusza pod płytą Rynku Głównego oraz tuneli z czasów II wojny.
Finansowanie działań rozwojowych, określonych w Strategii Rozwoju Miasta Oświęcim na lata 2021-2030 będzie się odbywać przy wykorzystaniu środków, które pozostają w dyspozycji samorządu lub o które miasto może skutecznie zabiegać. Wśród nich najistotniejsze są środki europejskie. Pieniądze pochodzące z budżetu miasta będą zapewniały niezbędne współfinansowanie projektów w ramach programów operacyjnych i innych źródeł krajowych i międzynarodowych.
UM Oświęcim
Aby zbytnio się nie rozpisywać:
Formuła zaproponowana przez p. Chwieruta uległa wyczerpaniu. Przyszłe wybory Pan przegra.
Czas na zmiany.
@@
Jeszcze raz bo widzę, że mój tekst był dla ciebie za długi.
Marszałek – biblioteka.
Chwierut – sracz.
I NIE mówię, że Marszałek to był jakiś super prezydent. (co zresztą ilustruje jakim dnem jest PJCh)
Ponadto nie przypominam sobie bym pisał coś o PiSie. Nie interesuje mnie jaką legitymację partyjną ma prezydent Oświęcimia.
Ateisto – ale jaja sobie robisz? Skleroza w tak młodym wieku? Uprzejmie przypomnę, że Marszałek przez prawie 10 lat zajmował się głównie i wyłącznie podróżowaniem po świecie i zbieraniem kamieni na kretyński kopiec, przy którym chwierutowy klozet był szczytem sensu i logiki. Pamiętasz supermarket „dla dzieciątek”? Pamiętasz jak darł koty i jak pokłócił się ze wszystkimi wokół? Pamiętasz idiotyczną ideę hali targowej połączonej z kręgielnią? Mam dalej wymieniać? Ech, szkoda gadać.
Skoro jesteś ateistą, to oczywiście, możesz popierać pis, a po jego ewentualnym zwycięstwie poczujesz się ze swoim ateizmem przypuszczalnie szalenie komfortowo.
Realia są takie, że do wyboru jest tylko albo Chwierut, albo pisowscy wuefmeni. Chwilowo nie ma trzeciej drogi.
@@
…a takie pomysły Marszałka jak połączenie (przynajmniej części) Gminy z Miastem Oświęcim warto byłoby odkurzyć.
@@
Jestem daleki od gloryfikowania Marszałka, bo to był dziwny człowiek. Ale przy Chwierucie to był istny intelektualista.
Po Marszałku mamy bibliotekę – po Chwierucie zostanie sracz na tyłach Rynku.
Dalej liż dupę temu prostakowi.
Marszałek jako człowiek to może nieporozumienie, ale to on przerwał marazm w który wpędzili nas fachowcy od Chwieruta i Krawczyka. Dość powiedzieć, że pierwsze półtorej kadencji Chwieruta to jazda na projektach przygotowanych i z załatwionym finansowaniem przez poprzednika.
To zawsze cepie możesz zagłosować na kogoś w rodzaju Marszałka. Chwierut nie jest geniuszem. Fakt. Ale znasz kandydata lepszego? Nie? No to o czym ta dyskusja?
@@
Zrozum cepie, że na antynomii PO-PiS Oświęcim nigdzie nie zajedzie. Problem nie jest w tym, że Chwierut jest z PO (lotomito – może być nawet z Czerwonych Khmerów). Problemem jest to, że głosowaliśmy na dobrego gospodarza a dostaliśmy parafialnego przygłupa. Nie wiem, może PO ma kogoś bardziej rozgarniętego ? W razie czego chętnie zagłosuję…
Jeszcze raz, mili patrioci: jakie genialne pomysły na przyszłość Oświęcimia mają magistry wuefu z pis? Nie mają żadnych.
@@
Za to z lokalnym klerem mizia się z języczkiem a jego poddani zajmują w kościołach pierwsze ławki. 3.14… hipokryci.
Jakoś nie jeździ do Torunia i Częstochowy płaszczyć się przed sukienkowymi – jak to robią patrioci. Nie zawierza Oświęcimia biskupom. Nie sponsoruje też milionami kk. Napomiast w razie przejęcia ratusza przez pisowskich hopmagistrów mamy to jak w banku.
@@
Nie ośmieszaj się. Przecież to właśnie PJCh robi „łaskę” klechom.
W takim razie jakie propozycje dynamicznego rozwoju Oświęcimia mają radni pis? Więcej patriotycznych nazw ulic? Pomników im. Kaczyńskich? Więcej mszy i celebracji kościelnych? Ciekaw jestem tych genialnych pisowskich pomysłów. Żeby Oświęcim stał się drugą Krzemową Doliną.
Plan Strategicznego rozwoju oparty na teorii PO wstydu propagowanego na podstawie ideologi Żydowskiej. Tylko obiekty przypominające o Żydowskich emigrantach z zachodu i wschodu europy. Caryca wysiedliła Żydów z Rosi a Niemcy ostatnio podczas Kryształowej Nocy pokazali gdzie mają się przenosić. Nam Kneset przydzielił teorie wstydu za Mordy i złodziejstwo Niemców.
Dać ludziom większe pensje aby przeżyli najbliższe 15 lat kryzysu a na inwestycje to zapraszam za 20 – 30 lat
@maroo. Z PJH miasto Oświęcim osiągnęło już dno,co widać codziennie w godzinach wieczornych,gdy to miasto umiera w platformianym marazmie .
Wydaje mi się, że ta strategia jest nieco zbyt optymistyczna (chociaż w jej tworzeniu wspierały PJCh najpotężniejsze krakowskie think tanki). Na bycie sypialnią Tychów i Katowic Oświęcim nie ma szans. Już bardziej na bycie sypialnią Bierunia i Libiąża. Na zasadzie oni nam pracę w kopalniach – my im prawa człowieka.
Wierzę, że z PJCh u steru, to osiągniemy.
Most duców jest forsowany nie dla mieszkańców, tylko aby biznes miał biznes. Tak jak centrum przesiadkowe, kible w mieście, remont rynku i inne pozytywy,
Najważniejsza informacja, to wycięcie drugiej części parku.
Ta strategia to jest tragedia,która mnie dosłownie PO-waliła.Ble,ble,ble……….
O kura, przeczytałem tę strategię i rzucam robotę w Oraclu. Wracam do Osw od czerwca. Dziękuję Panie prezydencie.
Szansą dla Oświęcimia jest zostanie czymś w rodzaju miasta satelitarnego dla Katowic-Tychów i Krakowa. Gdzie ceny mieszkań będą znacznie niższe, życie spokojniejsze, powietrze czyste i dużo, dużo zieleni. Plus przyzwoite szkoły podstawowe i średnie, plus przyzwoity szpital. Do tego potrzebne jest lepsze skomunikowanie Oświęcimia: koleją w godzinę do Krakowa, w 20 minut do Tychów (powrót do rewitalizacji linii przez Bieruń) i w 40 minut do Katowic. Tego oczywiście Oświęcim sam nie udźwignie. Natomiast reszta w rękach urzędu miejskiego.
Most duchów miał powstać przy założeniu, że do muzeum będą przyjeżdżać miliony turystów, dla których na Kamieńcu miano zbudować wielki parking. Patrząc na to co się dzieje – pomysł całkowicie nierealny. Jeżeli już niektórym marzy się nowa kładka rowerowa, to za ułamek dyskutowanych kwot można usypać przyczółki do istniejącej kładki nad ciepłociągiem na Zasole i dodać ze dwa przęsła tak, żeby można było tam wygodnie przejść i przejechać rowerem, zamiast taszczyć go po schodach.
Pisanie teraz takich strategii, gdy gospodarka się chwieje, a poziom dochodów miasta za rok – trzy jest zupełnie, całkowicie, kompletnie nieznany, mija się z celem.
Chciejstwo, że ogromny tłum turystów będzie chciał zwiedzać miasto, jest głupie. W Oświęcimiu nie ma nic do oglądania. Można liczyć na parę tysięcy turystów w roku. Co najwyżej.
Tzw. „most duchów” nie i po stokroć nie!!! Ale normalna kładka pieszo-rowerowa w tamtym miejscu jest pomysłem sensownym z wielu względów – tak dla mieszkańców, jak i dla turystów.
Dać ona może lepsze skumunikowanie, rowerowe przede wszystkim. Do Kamieńca doprowadzone są ścieżki od strony Starych Stawów i, przez las, od Starego Miasta. Zyskać może rekreacja, ale też możliwość rowerowego dotarcia do pracy/szkoły na Zasolu dla ludzi z Os. Chemików.
Druga sprawa to odwiedzający PMA-B. Przecież wkrótce uruchomione zostanie nowe centrum obsługi w muzeum, dzięki któremu będzie ono lepiej skomunikowane z miastem. Otwiera się możliwość zachęcenia części odwiedzających do wizyty w okolicach Starego Miasta, czy to rowerowo (tutaj należałoby pomyśleć o wypożyczalni rowerów, kiedyś projektowanej), czy to pieszo. I nie mam na myśli wszystkich, tylko części z nich. Niech to będzie ledwie 10% w skali roku.
Urzędzie taka bieda, że nawet na kropkach oszczędzają…
Most duchów ? Nie mam czasu czytać całego dokumentu ale czy jest tam ujęte okresowe badanie zdrowia psychicznego władz miasta ? Na tym bym nie oszczędzał.
….. oczywiście 2021 – 2030 🙂🙂🙂🙂👋👋
Strategia Rozwoju Miasta 2021 – 2020 , generalnie dobry kierunek 👍🙂 …. jednak jak w każdej strategii , wszystko rozbija się o szczegóły , czyli sposób finansowania oraz potrzeby mieszkańców !!! 🤔🤔🤔🙂🙂🙂 Na sesji kwietniowej rozgorzała dyskusja nt. sensowności budowy mostu ( kladki pieszej ) na Kamieńcu, czyli ” słynnego” …. „most duchów” i jego ew. finansowania . P. Prezydent stwierdził, że jeśli znalazłby się finansowanie w skali 60-75% środków zewnętrznych to byłby skłonny rozważyć ten projekt !? Czyli można założyć na obecne ceny to ok. 35-38 mln . Biorąc wariant optymistyczny , czyli 75 % , to Miasto ( mieszkańcy ) musieliby dołożyć z ” „własnych kieszeni” ….. jeszcze jakieś : 9,250 mln mln. zł . Mam prośbę jeśli ktoś chciałby rzeczowo i merytorycznie rozmawiać na ten temat to BARDZO proszę o zapoznanie się z tym dokumentem oraz wysłuchanie dyskusji na kwietniowej sesji RM ( dostępna na stronie Urzędu Miasta , z tego co pamiętam ok 20 – 25 min ) tam też inne tematy dt. Strategii. pozdrawiam 👍🙂
Jest news!