Informacje, Wideo

OŚWIĘCIM. Relacja na żywo z 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

27 stycznia 2022 r. obchodzić będziemy 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W związku z pandemią koronawirusa w obchodach na terenie Miejsca Pamięci weźmie udział niewielka grupa gości, głównie ocalałych. Wydarzenie będzie w całości transmitowane w Internecie.

Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Głównym motywem 77. rocznicy będzie początek zagłady w Auschwitz, która rozpoczęła się wiosną 1942 r. – Jeśli Szoa, względem wszystkich innych ludobójstw, wyróżniał przede wszystkim charakter głęboko programowy, logistyczny, niemalże industrialny, to w Auschwitz osiągnął on swoje apogeum – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Rok 1942 r. był kluczowy dla kształtowania się funkcji obozu Auschwitz jako ośrodka zagłady. Wiosną tego roku Niemcy rozpoczęli masowe deportacje Żydów do Auschwitz, władze obozowe zdecydowały o utworzeniu dwóch prowizorycznych komór gazowych w pobliżu obozu Auschwitz II-Birkenau, obok nich najpierw kopano masowe groby, a następnie ciała ofiar zaczęto spalać na wolnym powietrzu.

Na rampie wyładowczej lekarze SS zaczęli przeprowadzać selekcje wśród deportowanych Żydów. Po wizycie w Auschwitz SS-Reichsführera Heinricha Himmlera w lipcu 1942 r. przystąpiono do budowy czterech krematoriów wraz z komorami gazowymi, które zostały oddane do użytku wiosną kolejnego roku.

Szczegóły dotyczące obchodów oraz informacje organizacyjne znaleźć można na stronie 77.auschwitz.org.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Do wszystkich pracowników Urzędu Miasta Oświęcim, Wodociągów, PEC, MOPS, MZK oraz MOSIR! Nadszedł czas powiedzieć dość Prezydentowi Miasta Oświęcim. Jesteśmy ludźmi tak jak i on i mamy swoje potrzeby! Jest to nie moralne, wręcz hańbiące postępowanie względem polityki zarobkowej względem w/w pracowników. Przypomn, że w dniu 22 grudnia podczas sesji Rady Miasta w Oświęcimiu przetoczyła się burzliwa dyskusja na temat wysokości wynagrodzeń pracowników Urzędu Miasta oraz powiązanych z nim jednostek organizacyjnych. Powiedzmy to wprost. Oświęcimscy urzędnicy i pracownicy podległych podmiotów zarabiają marnie. Wiadomo to od lat. Temat odżył, zwłaszcza po tym, gdy zmiana krajowych przepisów umożliwiła m.in. skokowy wzrost zarobków samorządowych włodarzy. W tym prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta, który zarabia teraz niemal dwa razy tyle, czyli ok. 20 000zł. W trakcie w/w sesji RM Oświęcim Po słownych przepychankach z prezydentem Januszem Chwierutem oraz sekundującym mu Michałem Homą, przewodniczącym Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta, wniosek radnych Łozińskiego i Przewoźnika trafił wreszcie na sesyjną wokandę. Potem dalej szło jak po grudzie. Po godzinach jałowej dyskusji, gdy zanosiło się, że temat zostanie pogrzebany pod płaszczykiem urzędowych procedur, radny Michał Chrzan (także z klubu PiS), znalazł rozwiązanie. Złożył wniosek o utworzenie tzw. rezerwy celowej w budżecie miasta w wysokości blisko 2,5 mln zł. Właśnie na 10-procentowe podwyżki od stycznia 2022. Dla kogo? Dla pracowników Urzędu Miasta, MOPS, DDP, ŚDS, OCK, MBP, Muzeum Zamek, ZBM, MOSiR, pracowników administracji szkół i przedszkoli. Niestety, radni PO i ich koalicjańci załgoswali przeciw takiej podwyżce! Czas wziąść sprawy w swoje ręce . Nawiążmy współpracę i zacznijmy walczyć o godziwe zarobki. Przy galopijącej inflacji i braku od kilkunastu lat podwyżek płac proponuję wystąpić na drogę sądową jak i też medialną o zasięgu krajowym! Nie jesteśmy niewolnikami Pana Janusza Chwieruta! Jak będzie trzeba wyjdziemy na ulice!

Send this to a friend