13 maja 1901 | urodził się Witold Pilecki. Był jednym z założycieli ruchu oporu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Witold Pilecki został przetransportowany do Auschwitz 22 września 1940 roku w tzw. drugim transporcie warszaw Wpisano go do rejestru obozowego pod nazwiskiem Tomasz Serafiński, którego używał w konspiracji. Przy rejestracji nadano mu numer 4859.
Był jednym z założycieli obozowego ruchu oporu. W nocy z 26/27 kwietnia 1943 roku pod groźbą zdemaskowania Witold Pilecki wraz z dwoma innymi kolegami uciekli z obozu. W czerwcu 1943 roku, będąc w ukryciu, sporządził raport, który następnie został przekazany do Kwatery Głównej Armii Krajowej. Opisał w nim swoje doświadczenia, działalność podziemia, a także informacje na temat terroru panującego w obozie, sposobów zabijania jeńców, eksterminacji Polaków, sowieckich jeńców wojennych, eksterminacji Żydów, a także utworzenia obozu dla Romów. Pilecki przedstawił także Armii Krajowej swój plan ataku na obóz, która nie otrzymała jednak zgody Komendy Dowództwa.
W sierpniu 1944 roku Witold Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, po upadku którego został wzięty do niewoli (Stalag Lamsdorf, następnie oflag Murnau). Wyzwolony przez amerykańskie wojska uciekł do Włoch gdzie wstąpił do II Korpusu Polskiego. Po powrocie do kraju jesienią 1945 roku prowadził działalność wywiadowczą dla II Korpusu Polskiego. Dwa lata później został aresztowany przez władze komunistyczne. 15 marca 1948 r. został skazany na karę śmierci za rzekome szpiegostwo i stracony w więzieniu na Mokotowie 25 maja 1948 r.
Został usprawiedliwiony dopiero w 1990 roku. 30 lipca 2006 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a 6 września 2013 r. został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.