Informacje

OŚWIĘCIM. Sprawozdanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz za rok 2020

Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2020 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński napisał: „Gorsza od zapomnienia jest taka pamięć, która nie rozbudza w nas moralnego niepokoju”.

Sprawozdanie rozpoczyna przypomnienia obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, w których wzięło udział ponad 200 Ocalałych z Auschwitz i Holokaustu, a także przedstawiciele ponad 50 państw. Było to  ostatnie wielkie wydarzenie na świecie przed wybuchem pandemii koronawirusa i ogólnoświatowym lockdownem.

POBIERZ SPRAWOZDANIE W FORMACIE PDF

Z powodu pandemii 2020 r. był wyjątkowo trudny. Muzeum – po raz pierwszy w swojej historii – było zamknięte dla odwiedzających przez wiele miesięcy. Liczba osób przyjeżdżających do Miejsca Pamięci dramatycznie spadła i tym samym Muzeum pozbawione zostało swojego największego źródła finansowania. Spowodowało to niemal zupełne wstrzymanie działań edukacyjnych w historycznej przestrzeni oraz poważne załamanie budżetu Muzeum, czego konsekwencją była rezygnacja z wielu priorytetowych inwestycji i projektów.

Dzięki szczególnej pomocy i zwiększeniu dotacji podmiotowej ze strony polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 25 na 31 milionów złotych udało się zachować podstawową ciągłość działania Muzeum oraz miejsca pracy.

Na 84 stronach polsko-angielskiego wydawnictwa znalazły się informacje o najważniejszych wydarzeniach minionego roku w Muzeum, analiza frekwencji w Miejscu Pamięci, które w ubiegłym roku odwiedziło 502 tysiące osób. Względem rekordowego roku 2019 to aż prawie pięciokrotny spadek.

Szczególnego znaczenia nabrała konferencja online „Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii”, podczas której dyskutowano o bezprecedensowej sytuacji oraz o alternatywnych sposobach edukacji. W roku pandemii bardzo wiele osób korzystało z dostępnych form edukacji online.  Ogromnie wzrosło zainteresowanie wirtualną wizytą na stronie panorama.auschwitz.org, a Miejsce Pamięci w mediach społecznościowych ma już ponad 1,5 miliona obserwujących.

Najbardziej pogłębioną formą naszej edukacji w Internecie są lekcje online. Główna lekcja poświęcona historii Auschwitz dostępna jest już w jedenastu językach (angielski, arabski, grecki, hebrajski, hiszpański, niderlandzki, niemiecki, perski, polski, portugalski, węgierski). Łącznie na stronie lekcja.auschwitz.org znajduje się 26 lekcji w językach angielskim i polskim.

Inne poruszane w sprawozdaniu tematy to prowadzone w Miejscu Pamięci prace konserwatorskie oraz działania Fundacji Auschwitz-Birkenau, która zbiera fundusze na finansowanie tych prac, nowe wydawnictwa, kierunki prac badawczych, nowe i opracowywane wystawy, a także nowe obiekty w Archiwum i Zbiorach Muzeum. Istotnym elementem jest także sprawozdanie finansowe i lista darczyńców, którzy wsparli Muzeum.

„Trudno przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń. Każdej osobie, instytucji i organizacji, które wsparły nas finansowo w tej ciężkiej sytuacji, bardzo za tę pomoc dziękujemy. Sytuacja finansowa Muzeum nadal pozostaje bardzo trudna. Dlatego nadal prosimy o Państwa pomoc i finansowe wsparcie naszej misji: wesprzyj.auschwitz.org” – czytamy.

Tekstom towarzyszą fotografie prezentujące najważniejsze wydarzenia w Miejscu Pamięci, a także reprodukcje artefaktów oraz archiwalnych dokumentów.

Sprawozdanie ukazuje się na dwa dni przed 76. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Źródło: auschwitz.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Prawda jest taka że, rząd niemiecki po dziś dzień nie rozliczył się ze zgrabionego majątku i zniszczonego mienia. Od 75 lat okoliczna społeczność walczy o zwrot i zadośćuczynienie za wyrządzone krzywy . Dlaczego władze obozu nie wpierają tych ludzi, dlaczego władze tego miasta milczą na ten temat, dlaczego obóz ma prawo zarabiać na naszej krzywdzie pod przykrywką żydowskiej krzywdy. Dlaczego rząd niemiecki przekazał fundacji 120 milionów euro a osobą pokrzywdzonym odmawia się wypłacenia odszkodowań. WSTYD I HAŃBA .

    ps. administrator nie kasuj komentarzy !!!!!!!!

Send this to a friend