Święto Oświęcimia to święto grodu i jego mieszkańców. Okazja do przypomnienia bogatej historii i tradycji miasta, jak również do wspólnej zabawy.
3 września to Dzień Miasta, dzień ustanowiony uchwałą Rady Miasta na pamiątkę daty 3 września 1291 roku – jednej z pierwszych dat związanych z Oświęcimiem już jako miastem.
Oświęcim wpisał się na karty historii, jako gród kasztelański wyrosły na ziemi krakowskiej, około 1179 roku. W pełnym tego słowa znaczeniu Oświęcim stał się miastem prawdopodobnie w 1272 roku, kiedy to książę opolski Władysław nadał mu prawa miejskie na wzór dolnośląskiego Lwówka.
Natomiast 3 września 1291 roku książę cieszyński i pan na Oświęcimiu – Mieszko potwierdził Oświęcimowi posiadane prawa miejskie rozszerzone o dodatkowo nowy przywilej sądowniczy, który dotychczasową ławę miejską (sąd miejski) podniósł do rangi sądu drugiej instancji.
Święto Miasta Oświęcim 2022
- 4 września 2022
koncert:
godz. 17:00 Krzywa Alternatywa
godz. 18:30 Sound’n’Grace
godz. 20:30 Cleo
pokaz sztucznych ogni
*podane godziny mogą ulec nieznacznym przesunięciom
(Rynek Główny)
UWAGA!
W związku z organizacją Święta Miasta – od czwartku 1 września 2022 roku od godziny 22:00 do poniedziałku 5 września 2022 roku do godziny 20:00 wyłączona zostanie z użytkowania ulica i miejsca parkingowe na Rynku Głównym – pomiędzy ulicą Plebańską i ulicą Mayzla – przed budynkiem Sądu Rejonowego. Natomiast w niedzielę 4 września 2022 roku od godziny 5:00 do godziny 22:30 wyłączony będzie ruch kołowy całego Rynku Głównego.
Na czas wyłączenia z użytkowania ulicy i miejsc parkingowych na Rynku Głównym oraz zamknięcia ruchu kołowego całego Rynku Głównego wyznaczone będą dwie odrębne czasowe organizacje ruchu na wyżej wymienionym terenie.
Za utrudnienia – przepraszamy!
wydarzenia towarzyszące
- 2 września 2022
godz. 17:00 uroczysta sesja Rady Miasta
(Oświęcimskie Centrum Kultury, ul. Śniadeckiego 24)
- 3 września 2022
godz. 17:00 „Witold-K” – otwarcie wystawy malarstwa Witolda Kaczanowskiego
(Oświęcimskie Centrum Kultury, ul. Śniadeckiego 24)
Szczegółowe informacje na stronie www.ock.org.pl
Święto Miasta historycznie z Muzeum Zamek
(Muzeum Zamek w Oświęcimiu, ul. Zamkowa 1)
- 1 września 2022
godz. 17:00 Prezentacja historyczna
„Niemieckie ciężkie baterie przeciwlotnicze wokół Oświęcimia 1944-45” – wykład Janusza Wróbla - 3 września 2022
godz. 11:00, 13:00, 15:00, 16:00 Z kuratorem przez wystawę
„Dwór Książęcy w Oświęcimiu XIV-XV w.” – zwiedzanie wystawy czasowej
zapisy, tel. 33 842 44 27 - 3 września 2022
godz. 12:00-17:00 Rodzinna ścieżka historyczna
„Dwór Książęcy w Oświęcimiu XIV-XV w.” – odwiedź wystawę czasową, przejdź interaktywną trasę z zagadkami, weź udział w warsztatach, zbierz pieczęcie i zostań księżną lub księciem oświęcimskiego grodu - 4 września 2022
godz. 10:00-16:00 Targowisko staroci
„Rzeczy z duszą” – doroczne spotkanie miłośników antyków, staroci i pamiątek z przeszłości na wzgórzu zamkowym - 25 września 2022
godz. 10:00 Igrzyska historyczne
Finał konkursu wiedzy dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowychW dniach wydarzeń w Muzeum Zamek, w godzinach otwarcia 10:00-18:00, zwiedzanie ekspozycji stałej, wieży, tuneli oraz Ratusza płatne według cennika. Szczegółowe informacje na stronie www.muzeum-zamek.pl
No to w końcu Rynek Główny odzyje,bo PJCH zastosował świąteczny zastrzyk budżetowej gotówki z naszych podatków. Ave Cezar!
@Przytomny
Oświęcim – 4657 zł
Tylko zapomniałeś dodać, że te pieniądze w ogromnej większości nie są zarobione w Oświęcimiu. Zgodnie z Chwirutową maksymą „Zamieszkaj w Oświęcimiu ale zarób w Katowicach”.
Sielanka może się jednak szybko skończyć jeśli koledzy partyjni prezydenta zrealizują projekt, który jeszcze od czasów ich rządów trzymają w szufladach – mianowicie, że podatki będą odprowadzane w urzędzie skarbowym pracodawcy a nie pracobiorcy.
Czy Chwierut już wyznaczył miejsca gdzie w Oświęcimiu zostaną ustawione ławeczki patriotyczne?
Ja zagłosuje na PiS, jeśli rząd mi da 13, 14 i 15 – stą pensje. A do tego jeszcze jakaś tarczę.
A co tu świętować? W Urzędzie i jednostkach miejskich zwykli pracownicy w najbliższych wyborach nie zagłosują na tych którzy traktują ich jak nic…
@Przytomny. Durni POwskich nie sieją,bo one się same rodzą i kują w doope samych siebie.Wystarczy ci POyebie? To tak ad voce.
Przytomny, nie przypominam sobie nic z twojej twórczości, co nie byłoby nienawistnym pluciem jadem na rządzących tym krajem. Co więcej każdy, kto nie podziela twojego zachwytu PO i panem JCH jest pisowcem, jak choćby w felietonie pana Klimy. Wybacz, ale śmierdzi to jakimś KODem.
Jakby było miło, gdyby na forum takim jak to, zamiast pyskaczy, trolli i świrów w rodzaju @psy szczekają, @hotin, itd zabierali głos ludzie mający coś sensownego do powiedzenia. Wtedy być może dałoby się ustanowić dobrą praktykę dyskusji, udzielania też odpowiedzi przez miejskich piarowców na pytania mieszkańców. Dawniej, przynajmniej niekiedy, za czasów Kasztelanii, tak było. Jednak teraz niestety, po skutecznym zalaniu forum chamskimi bluzgowymiocinami przez pisowskich nienawistników, odpowiedzi ze strony ratusza brak, a starostwo w ogóle wycięło możliwość komentowania postów – czemu wcale się nie dziwię.
Szkoda.
Widać takie mamy czasy.
ja ide na cleo
@przytomny
to zasługa komendanta Hessa, a nie prezydenta. Za Marszałka ranking był jeszcze lepszy i co?
niektórzy mieszkańcy Oświęcimia to jak górale – pensjonaty wszystkie pełne, karczmy zawalone, Krupówkami nie da się przejść, do kolejki na Gubałówkę czy Kasprowy kolejka że hej, a oni jak zawsze narzekają że mało dudków zarobili
@przytomny. Rzeczywiście.Moja pensja i PJCH daje taką średnia ponad 4 tysiące.
Zamożność miast powiatowych w Polsce wg. dochodu na 1 mieszkańca (w naszej części Małopolski):
Oświęcim – 4657 zł
Wadowice – 3598 zł
Chrzanów – 3574 zł
Olkusz – 3541 zł
Co jasno dowodzi, że Oświęcim jest w ruinie, a ludzie za rządów Chwieruta przymierają głodem.
Budowa mieszkań jest papierkiem lakmusowym miast rozwijających się. Kiedyś zamożność miast mierzona była wysokością kamienic w starym mieście, u nas ledwie jedno piętro.
Co do reszty zgadzam się: Oświęcim miasto ludzi z minimalna krajową.
Ps. Nie dotyczy ludzi z klanu JCH oraz ludzi z PiS w spółkach skarbu państwa.
,,Zamieszkaj w Oświęcimiu,a pracuj za pensje minimalną” Oto hasło wyborcze PJCh z Platformy zwanej dla jaj Obywatelską.
To źle że się budują mieszkania (zwane dzisiaj apartamentami)?
A co w innych miastach (sąsiednich) się nie buduje?
To sprawia że jest większa konkurencja na rynku wynajmu i tym samym ceny będą w końcu spadać, bo wiele osób kupno traktuje jako lokatę pieniędzy.
Nie podoba się to droga wolna i przeprowadzka do innej gminy, a nie tylko narzekanie i narzekanie.
A tak na marginesie to temat jest o Święcie Miasta i imprezach z nim związanych – więc należy się cieszyć że w tym roku jest bo wiele gmin w Polsce odwołało te imprezy szukając oszczędności.
@Anonim Dokładnie . Miasto Oświęcim staje się republika developerską ku chwale PJCH.
Jaki komentator takie komentarze.
Jaki prezydent ,to i takie sobie Święto Miasta