Policjanci interweniowali wobec trzech nastolatek upojonych alkoholem. Dwie trafiły pod opiekę rodziców, natomiast trzecia na leczenie do szpitala. Sytuację zagrażającą życiu i zdrowiu młodych dziewczyn dostrzegli mieszkańcy osiedla Stare Stawy, którzy powiadomili Policję.
Do zdarzenia doszło w sobotę (07.01.2023) wieczorem. O godzinie 18 operator numeru alarmowego odebrał anonimowe zgłoszenie dotyczące pijanych nastolatek przebywających przy placu zabaw na terenie jednego z oświęcimskich osiedli. Z relacji zgłaszających wynikało, że jedna z nastolatek leży na ziemi.
We wskazane miejsce natychmiast udał się jeden z patroli. Policjanci szybko zlokalizowali miejsce, w którym znajdowały się trzy nastolatki: dwie 14 – letnie mieszkanki gminy Brzeszcze oraz 15 – letnia mieszkanka Oświęcimia. Nieletnie były pod silnym działaniem alkoholu i źle się czuły. Mundurowi udzielili im pierwszej pomocy, w międzyczasie na miejsce wezwali Pogotowie Ratunkowe oraz rodziców. Policjanci ustalili również, że nieletnie wspólnie spożyły butelkę wódki o pojemności 0,7 litra.
Dwie nastolatki po badaniach zostały oddane pod opiekę rodziców, natomiast jedna z czternastolatek trafiła na leczenie do szpitala. Badanie jej stanu trzeźwości wykazało 1,9 promila alkoholu.
Materiały sprawy zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, celem wszczęcia sprawy o przeciwdziałanie demoralizacji. Odrębne postępowanie zostanie wszczęte w celu ustalenia okoliczności w jakich nieletnie weszły w posiadanie alkoholu, a także czy doszło do przestępstwa rozpijania małoletnich.
Na podziękowanie zasługują osoby, które widząc tak młode osoby będące pod wpływem alkoholu, obawiając się o ich zdrowie i życie, zadzwoniły pod numer alarmowy 112. Taka rekcja być może zapobiegła tragicznym następstwom karygodnego zachowania nieletnich.
Policjanci przypominają rodzicom, że czas spędzany poza domem przez nastolatków staje się okazją do eksperymentowania z papierosami, alkoholem czy narkotykami. W przypadku osób do 18 roku życia takie zachowanie stanowi przejaw demoralizacji. Funkcjonariusze apelują do rodziców, aby w procesie wychowania dziecka zwracali uwagę na zagrożenie uzależnieniami, a także podnosili ich świadomość w zakresie poszanowania norm społecznych oraz prawa.
Od najmłodszych lat trzeba spędzać z dzieckiem czas, uczyć przez mądre odpowiedzi na zadawane pytania, tłumaczyć na czym polega życie, przestrzegać przed zagrożeniami, a w trudnych chwilach być obok dziecka czy nastolatka i go wspierać. Tak rodzi się szczególna, wyjątkowa rodzinna więź. W innym przypadku funkcję wychowania przejmują znajomi czy Internet, kształtując dziecko zupełnie inaczej niż oczekują tego rodzice. Dlatego warto zapoznać się ze spotem kampanii Rodzina OFF – Line. Razem. Blisko. Odpowiedzialnie. Link „Rodzina OFF – line”. Razem. Blisko. Odpowiedzialnie.
Policja Oświęcim
I dlatego Żydzi rządzą nami, a nie odwrotnie.
Kiedyś narkotyki były bezpieczniejsze.
Kurcze, kiedyś w Paco się piło i nikt się tym nie przejmował.