24 marca 2021 roku o godzinie 18:00 odbędzie się trzydzieste – z cyklu podróżniczych „Spotkań przy globusie” – online w formie transmisji na Facebooku Oświęcimskiego Centrum Kultury – spotkanie z Michałem Szulimem – pt. „Wśród dzikich plemion Etiopii”.
Zapraszamy w podróż w zupełnie egzotyczny zakątek świata.
To tutaj znajduje się pewna niezwykła pustynia z lawy, będąca najgorętszym miejscem na ziemi, stąd także wywodzi się kawa, którą pija się z solą i masłem. Ale podczas spotkania poznamy też z bliska najbardziej dzikie plemiona świata i będziemy świadkami pewnej dziwnej ceremonii pasowania chłopca na mężczyznę… Posłuchamy też o plemieniu, w którym do dzisiaj wykonuje się szokujące zabiegi inicjacyjne dziewcząt. Dowiemy się też jak smakuje sfermentowany naleśnik i poznamy historię najstarszego człowieka na ziemi.
Michał Szulim…
– autor książek „Miejsce za miejscem”, czyli podróże małe i duże” (2017) oraz jej kontynuacji (2019)
– wokalista zespołu PLATEAU, z którym nagrał 6 płyt i zagrał blisko 900 koncertów
– podróżnik, dziennikarz Radia Dla Ciebie
– współpracownik pisma podróżniczego „All Inclusive”
– twórca bloga www.MiejsceZaMiejscem.pl
OCK Oświęcim
Znający dorobek Ryszarda Kapuścińskiego, do których Hotin zapewne nie należy, wiedzą, że chodzi tu o Haile Selassie, kontrowersyjnego cesarza Etiopii.
„Zwycięski Lew Plemienia Judy, Wybraniec Boży, Król królów Etiopii”- tak w tłumaczeniu na język polski brzmiał pełny tytuł tego cesarza.
Równie barwny i równie kontrowersyjny jak on sam… Z jednej strony próbował wprowadzić swój kraj w dwudziesty wiek, zakazując niewolnictwa i dając mu pierwszą w historii konstytucję. Z drugiej strony, wytykano mu traktowanie kraju jak prywatnej własności, utrzymywanie feudalnych stosunków czy dawanie pożywki korupcji.
Kres panowaniu cesarza Hajlie Selassie położył w roku 1974 pucz wojskowy, wspierany przez komunistów.
Warto też wspomnieć o związkach cesarza z Polską. W kraju nad Wisłą złożył wizytę w 1964. Cesarz odwiedzał m.in. Kraków i Oświęcim. Jeszcze wcześniej, bo w 1930 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.
Drogi Hotinie,
Polska gospodarczo jest obecna w Etiopii, ponieważ Etiopia jest wielkim rynkiem, perspektywicznym i interesującym. Etiopia jest krajem bardzo szybko rozwijającym się, co dostrzegł Prezydent Andrzej Duda, odwiedzają Etiopię w 2018 r. celem nawiązania jeszcze bliższych kontaktów godpodarczych.
Odwidziłem ten kraj i widziałem pracujące tam firmy polskie.
A przy okazji Hotinie, proszę opowiedz, jak nazywał się cesarz Etiopii i kiedy odwiedził on Oświęcim, witany przez jego mieszkańćow na dworcu kolejowym PKP, czekam na odpowiedź,
która będzie też zapewne interesująca dla innych Czytelników tego potalu.