Z wielkim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Włodzimierza Palucha, wieloletniego samorządowca, człowieka ogromnie oddanego sprawom miasta. Znanego i cenionego w środowisku samorządowym i wśród mieszkańców Oświęcimia. Śp. Włodzimierz Paluch przez lata był związany z oświęcimskim samorządem. Najpierw jako radny miejski, później wiceprezydent Oświęcimia. Był też zaangażowany w działalność społeczną i polityczną miasta. Przez wiele lat działał w Oświęcimskiej Radzie Seniorów, pełniąc funkcję przewodniczącego.
Śp. Włodzimierz Paluch pochodził z Kresów Wschodnich. Sentyment do rodzinnych stron stał się inspiracją do działalności w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Klubu Samborzan. Po napaści Rosji na Ukrainę śp. Włodzimierz Paluch wspólnie z Klubem Samborzan organizował zbiórki i przekazywał pomoc do Sambora. Pielęgnował tradycje kresowe, przypominał i organizował ważne dla Kresowian obchody rocznic, w tym Zbrodni Wołyńskiej.
Odszedł człowiek, którego będzie nam i miastu bardzo brakowało.
Rodzinie i bliskim śp. Włodzimierza Palucha składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Janusz Chwierut
Prezydent Oświęcimia wraz ze współpracownikami
Nie każdy działacz PZPR był świnią i nie każdy działacz PiS jest katotalibem.
Miałem szczęście znać osobiście. Przykład solidnego człowieka . RIP.
Warto przypomnieć, że w lipcu ubiegłego roku na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu, pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni na Kresach Wschodnich, śp. Włodzimierz Paluch jako przewodniczący Klubu „Samborzan” Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Oświęcimiu po raz kolejny, tym razem ostatni w swoim życiu, uczestniczył w obchodach 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, podczas których uczczono pamięć Polaków i przedstawicieli innych narodowości pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN i UPA.
Podczas tej uroczystości powiedział: „Dlaczego w Oświęcimiu czcimy ofiary ludobójstwa? – w naszym mieście mieszkają dzieci i wnuki kresowian. Poza tym Oświęcim ma umowę patronacką z Samborem, gdzie mieszka ponad trzy tysiące Polaków, a z kolei u nas mieszkają ci, których wywieziono z tamtych terenów”.
Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki,
nich odpoczywa w pokoju … Amen
Od 01.03.1957 r. w PZPR.
Od 1955 r. w ZMP.
W latach 1957-1960 w ZMW.
W latach 1960-1971 w ZMS, w którym w latach 1960-1961 pełnił funkcję I sekretarza Zarządu Powiatowego ZMS w Hrubieszowie, pełnił funkcję członka Prezydium Zarządu Powiatowego ZMS w Oświęcimiu.
Od 1977 r. był członkiem TPPR.
W latach 1969-1975 pełnił funkcję członka Komisji Ideologicznej w Komitecie Powiatowym PZPR w Oświęcimiu.
Pełnił funkcję sekretarza Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Oświęcimiu.
Źródło: AP Katowice, KW PZPR w Bielsku-Białej, teczka osobowa 768.
Miły człowiek. Szkoda. R.I.P.
Dziwny zbieg okoliczności…
84 lata temu, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku, rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir, przeprowadzona przez Sowietów.