Informacje

Otwarcie nowej ulicy Krasińskiego w Oświęcimiu

Oświęcim otwiera nową ulicę Krasińskiego. Nowa droga poprawi układ komunikacyjny miasta, oferując alternatywę dla zakorkowanej ul. Dąbrowskiego i stwarzając nowe możliwości dla budownictwa mieszkaniowego i usługowego.

Otwarcie Nowej Ulicy Krasińskiego w Oświęcimiu
Otwarcie Nowej Ulicy Krasińskiego w Oświęcimiu

Otwarcie Nowej Ulicy Krasińskiego w Oświęcimiu

Od poniedziałku, 24 czerwca 2024 roku, ulica Krasińskiego zostanie otwarta dla ruchu aż do skrzyżowania z ul. Szpitalną. Prace nad kolejnym odcinkiem drogi, który połączy się z ul. Dąbrowskiego przed hotelem Galicja, rozpoczęły się w maju. Kierowcy muszą zachować czujność i zwracać uwagę na nowe znaki drogowe, ponieważ zmieniona została organizacja ruchu i ul. Krasińskiego stanie się drogą z pierwszeństwem przejazdu.

Alternatywa dla Ulicy Dąbrowskiego

Ulica Krasińskiego stanowi doskonałą alternatywę dla mocno zakorkowanej ul. Dąbrowskiego. Nowa trasa zapewni lepsze połączenie między Starym Miastem a osiedlem Chemików. Dodatkowo, tereny po obu stronach nowej drogi będą mogły być wykorzystane pod budownictwo mieszkaniowe i usługi.

Otwarcie Nowej Ulicy Krasińskiego w Oświęcimiu
Otwarcie Nowej Ulicy Krasińskiego w Oświęcimiu

Cytat Prezydenta

„Poprawiliśmy układ komunikacyjny Oświęcimia w pobliżu hospicjum i ul. Wysokie Brzegi poprzez budowę nowej drogi – ul. Krasińskiego. Ulicę Wysokie Brzegi przy wsparciu miasta przebudował powiat oświęcimski. Ten rejon Oświęcimia zupełnie się zmienił. Ważne jest też to, że ten standard, który od lat realizujemy w mieście jest utrzymany w tej części Oświęcimia. Nowa droga ma też istotne znaczenie rozwojowe. Otwiera nowe możliwości pod kątem budownictwa mieszkaniowego i usługowego. Nowa część Oświęcimia zyskała więc impuls na rozwój” – podkreślił prezydent Janusz Chwierut.

Otwarcie Nowej Ulicy Krasińskiego w Oświęcimiu
Otwarcie Nowej Ulicy Krasińskiego w Oświęcimiu

Infrastruktura Drogi

Nowa ulica Krasińskiego o długości ponad 1,3 km przecina ulice: Chopina, Wysokie Brzegi i Szpitalną. W rejonie hotelu Galicja połączy się z ulicą Dąbrowskiego. Inwestycja została podzielona na etapy. Pierwszy odcinek do wysokości skrzyżowania z ul. Szpitalną jest już gotowy. Drugi etap, którego wylot będzie na ul. Dąbrowskiego, zakończy się w sierpniu 2025 roku. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 12 mln zł, z czego blisko 7 mln zł pochodzi ze źródeł zewnętrznych.

Nowoczesna Infrastruktura

Wzdłuż nowej drogi znajduje się chodnik i ścieżka rowerowa, a cała ulica jest odpowiednio oświetlona i odwodniona.

Zdjęcia z powietrza nowo otwartej ulicy Krasińskiego zostały udostępnione przez firmę Konkret.

Budowa kolejny etap nowej Ulicy Krasińskiego w Oświęcimiu
Budowa kolejnego etapu nowej Ulicy Krasińskiego w Oświęcimiu
Budowa kolejnego etapu nowej Ulicy Krasińskiego w Oświęcimiu
Budowa kolejnego etapu nowej Ulicy Krasińskiego w Oświęcimiu

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

20 komentarzy

  1. Nazwy ulic na danym terenie co do zasady mają być w podobnej konwencji. Droga oczywiście potrzebna, wie to każdy co pobłądził w gąszczu jednokierunkówek na tym obszarze.
    Droga ma szanse kiedyś być przedłużona w kierunku Krakowskiej. Wtedy będzie ulgą dla Dąbrowskiego.

  2. Panie GUMIŚ:
    oczywiście, że droga ta będzie służyła za przedstawiony skrót. Pragnę zaznaczyć, że eLki i tam się pojawią, bo niby dlaczego nie. W dalszym jednak czasie twierdzę, że włączenie Krasińskiego w osiedle składające się z Chopina, Piłsudskiego, Krasickiego i ulic poprzecznych pomysłem najlepszym nie jest. Nawet jeśli rację ma @ o otwieraniu tych terenów dla inwestycji, to nikt tego nie wytłumaczy kierowcom posługującym się nawigacją, którzy chcąc ominąć zakorkowaną Dąbrowskiego pojadą tamtędy. Problem się rozwiąże wraz z oddaniem całości S1, ale na odcinku w stronę Bierunia jeszcze nawet nie wbito łopaty.

  3. Rzadko się z @ zgadzam ale w tym przypadku czepiak szary ma rację i gen. Maczek mógłby zostać odpowiednio upamiętniony

  4. Proszę bardzo – na generała Stanisława Maczka. Niepolitycznie i niekonfrontacyjnie.

  5. Dlatego po raz ostatni apeluję: drodzy radni czy inne odpowiedzialne osoby – jeszcze jest czas, aby zmienić nazwę tej ulicy na inną, póki nie ma przy niej żadnych adresów (chyba).

  6. mieszkam w tym mieście całe moje życie tj ponad 75 lat. Przyznam się, że nie nadążam za wszystkimi obecnymi tutaj specami od komunikacji drogowej

  7. Znam przypadki wysyłania karetek do innych miejscowości o takiej samej nazwie, ale w innych powiatach. Kto wpadł na szatański pomysł by nazywać tak samo różne miejscowości?

  8. @pytający
    Pierniczyć kurierów ale co będzie jak na 112 źle usłyszą i wyślą karetkę lub straż nie tam gdzie trzeba?
    To z pewnością jest mistrzostwo świata, aby w jednej miejscowości nadać dwóm ulicom bliskobrzmiące nazwy. Kto w UM wpadł na taki szatański pomysł?

  9. Lokals – uważam ten argument prezydenta za zmyłkę, żeby dostać dofinansowanie. Natomiast rzeczywiście będzie to droga o znaczeniu absolutnie lokalnym, która może co najwyżej być użytkowana przez mieszkańców części Starego Miasta na północ od Dąbrowskiego. Wyjątkowo w razie wielkich tam korków lub remontów. Prawdziwym chyba celem tej inwestycji jest powtórzenie sukcesu Ceglanej – udostepnienie wolnych terenów w rejonie szpitala pod budownictwo mieszkaniowe.

  10. Pytający – pisałem o tym wielokrotnie, bez skutku. Podobnie jak Zaborska –
    Zatorska.

    Krasiński jest patronem tej ulicy, ponieważ łączy się ona ze Słowackiego. A to już prawie Aleje Trzech Wieszczów. Jak w Krakowie. Oświęcimskie sny o potędze.

  11. Do Lokals :
    Pańskie wpisy nie mają sensu. Mieszkam na starym mieście, I często korzystam z tej drogi. Żeby dostać się na drugą stronę miasta np: do Multimedu jadąc od ul. Górnickiego trzeba stracić około 15 minut .Trzeba pokonać 5 świateł oraz kilkanaście Elek ( nauka jazdy).Zdążą się, że w obrębie placu Kościuszki jest 10 i więcej kierowców którzy uczą się dopiero jeździć. Średnia prędkość tych pojazdów to około 30 km. na godzinę potem dziwić się, że tworzą się korki. Jadąc nową drogą do szpitalnej potem w kierunku Cmentarza Komunalnego dojeżdżam do obwodnicy przy ulicy Chemików, I już jestem w Multimedzie .Trwa to około 5 – 10 minut. Tak więc niech Pan nie wymądża się na temat tej nowej drogi.

  12. Na moje oko w tej chwili ta droga nie ma większego sensu w znaczeniu nadanym przez Prezydenta. Sytuacja trochę się zmieni w momencie połączenia jej z Dąbrowskiego przy Galicji. Ale tylko trochę, bo wyjazd z drugiej strony jest raczej mało przemyślany. Puszczanie większego ruchu obecnie na Chopina czy Piłsudskiego skończy się dramatami, podobnie jak sugerowanie dojazdu do Krasickiego i później pod zamek. Tam jest spokojna okolica nie przyzwyczajona do większego ruchu niż absolutnie lokalny. A już widzę pomykających tamtędy (gdy tylko trasę wyczai Google maps) ludzi jadących na Śląsk, np. wracających z gór w weekendy.

  13. Witam, zastanawiam się czy są jakiekolwiek plany na remont odcinka Krasickiego wzdłuż torów kolejowych.

  14. To co Łoziński, I Przewoźnik dali kasę na budowę tej drogi ? Zanim jednak droga zostanie oddana do użytku najpierw niech wykonawca wytnie jedno drzewo, I krzaki na ulicy Szpitalnej 7 metrów od skrzyżowania z nową ulicą Krasińskiego. Stojąc na skrzyżowaniu nowej drogi z Szpitalną od strony kruków pobocze zarośnięte jest w taki sposób, że kierowca nie ma dobrej widoczności .Może dochodzić tam do wypadków.

  15. To w Oświęcimiu rządził PiS, i załatwił kasę na budowę tej drogi ?

  16. Czy ja dobrze rozumiem z opisanego przebiegu nowej ulicy, że Krasickiego i Krasińskiego będą sąsiadującymi ze sobą ulicami? Już nie mogę się doczekać wiecznego festiwalu pomyłek kurierów, dostawców, listonoszy i przyjezdnych.

  17. Dąbrowskiego jest zakorkowana tylko z powodu absurdalnego zarządzania zielonymi światłami i tylko w absolutnych godzinach szczytu. Gdyby tylko ludzie wymyślili jakiś sposób żeby nie hamować ruchu koniecznością trzykrotnego zatrzymania na odległości 500 m. W Oświęcimiu oczywiście od lat niemożliwe. No i czekam na info o wypadkach na nowej drodze, ponieważ nowa organizacja ruchu wola o pomstę. Róbcie screeny.

Send this to a friend