W Urzędzie Miasta Oświęcim odbyło się spotkanie poświęcone postępowi prac przy budowie południowej obwodnicy Oświęcimia. W kwartalnej naradzie wzięli udział przedstawiciele wykonawcy – firmy Budimex, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Wojewódzkich, a także samorządowcy z Oświęcimia, powiatu i gminy.
Wykonawca poinformował, że zaawansowanie inwestycji przekroczyło 80%, a termin ukończenia głównych prac w połowie 2025 roku jest niezagrożony. Pierwszy odcinek obwodnicy – między ulicami Jagiełły i Zatorską (ok. 2,2 km) – został już oddany do użytku w grudniu ubiegłego roku.
Kluczowe etapy inwestycji
Całość została podzielona na cztery odcinki. Najbliższy ważny etap to odcinek od drogi ekspresowej S1 przez most na Wiśle do ronda w Pławach. Pozwolenie na użytkowanie ma zostać wydane do końca czerwca 2025 roku, a dopuszczenie do ruchu będzie zależne od decyzji zarządcy drogi po analizie bezpieczeństwa.
Największym wyzwaniem budowy pozostaje przejazd pod czynną linią kolejową Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Tunel pod torami, prefabrykowany z segmentów ważących łącznie około 5 tysięcy ton, zostanie przeciśnięty pod torami bez konieczności wstrzymywania ruchu kolejowego.
Zakończenie ostatniego etapu inwestycji – obejmującego most na Sole i tunel przy ul. Ostatni Etap – planowane jest na maj 2026 roku.
Obwodnica – strategiczna dla regionu
Południowa obwodnica Oświęcimia będzie dwujezdniową trasą o długości ponad 9 km, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Połączy węzeł Oświęcim na trasie S1 z rejonem skrzyżowania ul. Zatorskiej i Grojeckiej, omijając centrum miasta.
Nowa trasa:
-
skróci czas przejazdu i poprawi bezpieczeństwo,
-
wyprowadzi ruch ciężki poza centrum Oświęcimia,
-
zapewni szybki dojazd do dróg ekspresowych i autostrad, w tym S1 i A4.
Pełne korzyści płynące z budowy obwodnicy będą odczuwalne po zakończeniu budowy trasy ekspresowej S1 na odcinku Mysłowice Kosztowy – Bielsko-Biała, co planowane jest do końca 2026 roku.
No to się tam zrobi niezły ruch 🙂
Nie zaraz obok obozu w lewo a na następnej w lewo,tak jakbyś jechał na Wolę.
„Najbliższy ważny etap to odcinek od drogi ekspresowej S1 przez most na Wiśle do ronda w Pławach. Pozwolenie na użytkowanie ma zostać wydane do końca czerwca 2025 roku” – czy ja dobrze rozumiem: gdy oddany zostanie do użytku odcinek S-1 od Bielska do Jedliny, to będzie też można dojechać tam przez most na Wiśle z Pław, czyli przez wiadukt w Brzezince i dalej obok obozu w lewo?