W „Porozmawiajmy.O” poruszamy temat kompaktowej elektrowni jądrowej, która może powstać w Stawach Monowskich pod Oświęcimiem. O założeniach, korzyściach i szansach związanych z tego rodzaju innowacyjnym przedsięwzięciem dyskutują dr inż. Tomasz Bury – kierownik Pracowni Techniki Jądrowej Politechniki Śląskiej oraz dr Jakub Przewoźnik – politolog, radny miasta Oświęcim. Za kamerą Paweł Plinta.
Czy energetyka jądrowa jest potrzebna i bezpieczna? Dlaczego reaktor jądrowy ma powstać akurat w tym miejscu? Dr Tomasz Bury w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiada o technicznych aspektach i zaletach atomowego przedsięwzięcia, którego motorem są dwie potężne i dobrze znane firmy – PKN Orlen oraz oświęcimski Synthos.
Powstanie tak nowoczesnego zakładu wiąże się z szeregiem inwestycji i działań, które mogą wpłynąć na gospodarczy rozwój Oświęcimia i Ziemi Oświęcimskiej. Dyskutujemy m.in. o zapotrzebowaniu na specjalistów i pracowników. Pytamy czy ten niewielki reaktor jądrowy mógłby ogrzać np. także oświęcimskie osiedla. Zastanawiamy się czy okoliczne samorządy, przede wszystkim miasto i gmina Oświęcim, mogą z pożytkiem dla mieszkańców wykorzystać nadarzającą się okazję. Stawiamy tezę, że zyskać może także oświęcimska uczelnia… Zapraszamy do obejrzenia materiału i kontynuowania debaty. Niespotykany rozmach i innowacyjność atomowego projektu w naszym najbliższym otoczeniu z całą pewnością to uzasadnia.
Zachęcamy samorządowców, społeczników, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji do rozmowy przed kamerą, jak również zgłaszania własnych propozycji tematówi współtworzenia kolejnych odcinków.
Nasz adres e-mail: porozmawiajmy.o.oswiecim@gmail.com
Nasz numer telefonu: 500 146 701
Zachęcamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!