Informacje, Wideo

Porozmawiajmy o wizycie Przemysława Czarnka oraz budowie w Oświęcimiu mauzoleum dla mykwy za 10 mln zł…

W „Porozmawiajmy.O” poruszamy dwa tematy. Komentujemy wizytę prof. Przemysława Czarnka oraz spotkanie, które odbyło się 17 marca w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. – W imieniu organizatora posła Rafała Bochenka, serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy tak licznie przybyli na spotkanie i aktywnie uczestniczyli w parogodzinnej, gorącej dyskusji – mówi Waldemar Łoziński.

Porozmawiajmy.O

Jesteśmy dumni, że wydarzenie z udziałem tak znanych polityków i do tego świetnych mówców jak właśnie prof. Przemysław Czarnek, a także poseł Rafał Bochenek odbywało się pod patronatem naszego programu „Porozmawiajmy.O”, a współorganizatorem wydarzenia był też Instytut Spraw Obywatelskich „Nowy Oświęcim”– mówi Paweł Plinta. – Jedyny niedosyt wiąże się z tym, że w Oświęcimiu, jak się okazuje, niełatwo jest doprosić się o wynajęcie odpowiedniej sali, która pomieściłaby wszystkich chętnych przy tak dużym zainteresowaniu – dodaje.

Tym bardziej dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej za gościnę. To było świetne spotkanie i kapitalna debata! A przeszkody tylko rozwijają kreatywność. Nie martwimy się za bardzo lokalną sytuacją polityczną i brakiem miejsc do spotkań w Oświęcimiu. Planujemy już kolejne wydarzenia – zapowiada Waldemar Łoziński.

Drugim tematem odcinka są, naszym zdaniem, dość zaskakujące plany władz Oświęcimia, dotyczące drewnianej mykwy, datowanej na rok 1777, odkrytej w 2023 roku przy okazji budowy parkingu na Bulwarach. – To bez wątpienia cenne znalezisko i zabytek związany z kulturą i historią Żydów w Oświęcimiu. O oświęcimskie zabytki należy dbać. Pamięć o przeszłości jest elementem naszej tożsamości. Zdumiał nas jednak pomysł władz miasta, którym się do tej pory nikt szerzej nie chwalił, by tę drewnianą mykwę wyeksponować w Oświęcimiu w specjalnie do tego celu wybudowanym budynku. Co jak się wstępnie szacuje, ma kosztować około 10 milionów złotych. 10 mln zł, wiecie Państwo, to dość dużo. Wydatków bieżących w Oświęcimiu nie brakuje. Dlatego może warto o tym wcześniej trochę porozmawiać? – pyta Paweł Plinta.

Należy zaznaczyć, że koszty związane z zabytkową mykwą pokrywane są z budżetu miasta Oświęcim. – Przypomnę, że od 2023 r. miasto Oświęcim konserwuje ten obiekt ponosząc już znaczące wydatki z budżetu miasta. Natomiast na ostatnim posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji dowiedzieliśmy się, że władze Oświęcimia zamierzają wybudować wokół mykwy budynek, który ma kosztować ok. 10 mln złotych. Jesteśmy tą informacją jako mieszkańcy Oświęcimia, jako radni mocno zaskoczeni. Aktualnie do wieloletniej prognozy finansowej Oświęcimia zostaje też wprowadzona kwota w wysokości pół miliona złotych na opracowanie dokumentacji technicznej budynku, w którym będzie w przyszłości ulokowana mykwa. To są bardzo duże pieniądze, których przecież brakuje nam dziś na wiele innych zadań! – zaznacza Jakub Przewoźnik.

Ja jestem nie tylko zaskoczony informacją o pomysłach wydania wielu milionów na żydowską mykwę, ja jestem tym wręcz wstrząśnięty! – mówi Waldemar Łoziński. – Proces wydatkowania lekką ręką publicznych, miejskich pieniędzy, jak Państwo widzicie, trwa w najlepsze! Mamy w Oświęcimiu wiele wartych pokazania pereł, mamy bardzo wiele tematów i poważnych potrzeb mieszkańców do rozwiązania, a z jakiegoś powodu zajmujemy się szczególnie mykwą, co ma nas tu wszystkich kosztować grube miliony! Powtórzę, jestem wstrząśnięty. Tych absurdalnych pomysłów nikt z mieszkańcami nie konsultuje – komentuje Waldemar Łoziński.

Na komisji kultury usłyszeliśmy też np., że wielu turystów jest zaskoczonych tym, że w Oświęcimiu jest średniowieczny zamek… No to mamy też w Oświęcimiu m.in. rynek z historycznymi podziemiami i niesamowitą przestrzenią właśnie pod płytą rynku, ale tego władze miasta jakoś już nie potrafią wyeksponować. Bo to co jest wygląda jak bida z nędzą. Szkoda. Dziwne mamy w Oświęcimiu priorytety – ocenia Paweł Plinta.

Waldemar Łoziński jest radnym powiatowym, a Jakub Przewoźnik i Paweł Plinta radnymi miejskimi.

Jak zawsze też zapraszamy do „Porozmawiajmy.O”. Czekamy na Wasze tematy i propozycje. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą rozmawiać i działać na rzecz poprawiania naszej lokalnej rzeczywistości.

Nasz adres e-mail: porozmawiajmy.o.oswiecim@gmail.com

Nasz numer telefonu: 500 146 701

Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

14 komentarzy

  1. Chyba prezes Kaczyński postawił na złego konia w wyborach prezydenckich. Pan Nawrocki ma bardzo ciekawą i bujną przeszłość. Co tydzień wychodzą na jaw jego sprawki i uczynki.Czlowiek ,który spotykał się z kibolami oraz z ludzmi ze świata przestępczego i neonazistami .Ukrywał się pod pseudonimem Tadeusz Batyr nawet napisał książkę.Ta wspaniałą piątka robi wrażenie. OLO , Śledzik, Wielki Bu , Nikoś , Masa . Statek z napisem PIS tonie Nawrocki nawet nie wejdzie do drugiej tury jest totalnie skompromitowany.

  2. ciekawe.Leucaristus.Przydało by się tu znaleźć choćby małego pieniążka z tamtego okresu.

  3. Zenonie – w Polsce jest ponad 1000 miast, z których ponad połowa ma korzenie średniowieczne. Z rynkami. W Europie jest prawdopodobnie z dziesięć tysięcy miast z rynkami. Sam fakt posiadania przez dane miasto kwadratowego placu pośrodku nie jest żadną atrakcją turystyczną.

    Prawdziwą natomiast szansą na rozwój u nas masowej turystyki byłoby nawiązanie do historii rzymskiego obozu wojskowego z II wieku, wspominanego przez starożytnych autorów jako „Leucaristus”. Istnieje pewne i być może całkiem duże prawdopodobieństwo, że znajdował się on w Oświęcimiu. A jeśli tak, to możliwe, że garnizonem dowodził tam jakiś generał, np. Maximus Decimus Meridius – czego wykluczyć się nie da. Co prawda radni z Bierunia święcie wierzą, że Leucaristus nie znajdował się w Oświęcimiu, lecz był bieruński i nawet powzięli w tej sprawie specjalną, uroczystą uchwałę (nr XII/8/2016 z dnia 29 grudnia 2016). Ale – dajcie spokój – co Rzymianie mogli znaleźć ciekawego w Bieruniu? Nic. Nonsens jakiś. Gruby tam jeszcze przecież nie było. Dlatego – oczywista oczywistość – Leucaristus musiał być nasz.

    Siła i honor!

  4. Chciałbym zobaczyć to polecenie i jakiś dokument, że Chwierut wbrew Tuskowi jest przeciwny najeźdźcom.
    Ciekawe, skąd z rękawa takie info.

  5. Bo dostał polecenie udostępnienia lokalu od Zamiejscowego Zespołu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie .Jak wiadomo w Krakowie rządzi PiS dlatego kierownikiem tego urzędu został ich człowiek czyli Przewoźnik.

  6. ABC Za każdym razem pomijasz fakt, że to Chwierut udostępnił lokal dobrowolnie.
    Czyli z Przewoźnikiem działają wspólnie.
    To tylko na uźytej gojów kreowana jest animozja.

  7. @ co do rynku to spytaj ludzi z Tychów albo Zabrza to się zdziwisz;)

  8. „Na komisji kultury usłyszeliśmy też np., że wielu turystów jest zaskoczonych tym, że w Oświęcimiu jest średniowieczny zamek” – nie mamy żadnego średniowiecznego zamku. Mamy jedną wieżę. Chyba, że coś mi umknęło.

    „mamy też w Oświęcimiu m.in. rynek” – poważnie? No niesamowite! To całkiem unikalne.

    „z historycznymi podziemiami i niesamowitą przestrzenią właśnie pod płytą rynku” – to piwnica ze spalonego ratusza i korytarz do poniemieckiego bunkra. Nic tam ciekawego.

    Pitolenie o niesłychanych możliwościach zainteresowania tłumów zwiedzających obóz również rzekomo wstrząsającymi zabytkami Oświęcimia jest tylko pitoleniem. Najwyższa pora zrozumieć, że w Oświęcimiu nie mamy żadnych interesujących masowego turystę zabytków.

  9. Oni jako opozycja zawsze są niezadowoleni . Mają to we krwi ,żeby ubliżać, poniżać, wyśmiewać ,krytykować prezydenta JCH. Ani razu nie pochwalili władz miasta i starostwa ,,że zrobili coś dobrego .Żadna inwestycja nie była chwalona tylko krytykowana .

  10. Masz rację najpierw zbierali podpisy stop emigracji ,a potem Pan Przewoźnik został kierownikiem Centrum Integracji Cudzoziemców
    ( emigrantów). Hipokryta.

  11. Jak wskazuje przykład, polityk opozycji będzie narzekał na działania polityka będącego u władzy, w sumie taka trochę jego rola patrzeć na ręce władzy, będzie narzekał np. na budowe budynku – muzeum, do czasu gdy zostanie kierownikiem/ dyrektorem/ przełożonym owego budynku / muzeum.
    W tedy budynek jest już ok.
    Ech…jaka szkoda że hipokryzja jest związana z polityką nieodłącznie.

  12. Jak z Wami rozmawiać? Gdy zadałem pytanie p.Jakubowi, to wyczułem, że temat mu nie leży mimi iż nie był polityczny i szybko mnie spławił. Więcnie wiem czy przepustką do dyskusji z Wami jest np.kwit wpłaty na PiS? Wy Panowie naprawdę nie jesteście dla ludzi/wyborców cjoć tak Wam się wydaje.

Send this to a friend