Informacje

POWIAT. Brzeszcze – 60 lat praw miejskich

W czwartek 8 września w sali widowiskowej Ośrodka Kultury odbyły się uroczyste obchody z okazji jubileuszu 60 lat nadania praw miejskich Brzeszczom. Na zaproszenie Burmistrza Radosława Szota odpowiedziało wielu gości, którzy wspólnie wspominali minione dekady – zmiany, jakie zachodziły w brzeszczańskim samorządzie, osiągnięcia i sukcesy, których autorami byli i są brzeszczanki i brzeszczanie.
Dziękując za liczne przybycie Burmistrz podkreślił, że obecność w tym dniu tak wielu znamienitych gości jest znakiem, że samorząd Brzeszcz ma wielu przyjaciół, a dobra współpraca na różnych szczeblach i w różnych obszarach to nie tylko praca i obowiązki, ale też wspólne świętowanie i radość z sukcesów.

Zwracając się do zebranych zwrócił uwagę, że zbyt rzadko doceniamy to, co posiadamy i miejsce, w którym się znajdujemy.
Zbyt często porównujemy się „do kogoś”. Tendencja ta, którą skądinąd każdy zna z własnego życia, jest szczególnie widoczna w samorządzie, gdzie rankingi, wyróżnienia, „złote dziesiątki” i dyplomy „dla najlepszego” to niemal codzienność. Jednak czy tego typu wyróżnienia faktycznie świadczą o dobrobycie mieszkańców? Czy rzeczywiście pokazują, jak żyje się ludziom w danym mieście, sołectwie, osiedlu? Porównujmy się sami do siebie – sprzed pięciu lat, sprzed dekady, sprzed ćwierćwiecza. Doceńmy drogę, jaką przeszliśmy – jako samorząd, jako brzeszczańska społeczność. Zróbmy bilans – jubileusz to doskonała okazja do podsumowań – i wyciągnijmy z niego wnioski, sugestie i wytyczne na przyszłość. Czerpmy z wiedzy i doświadczenia starszego pokolenia, wsłuchując się w głosy i sugestie młodych. To z myślą o nich pracujemy, budując sprawną i dobrze funkcjonującą Gminę dla następnych pokoleń – powiedział Burmistrz Radosław Szot, dodając –  Praca to ciężka, niełatwa. I za tę pracę dziś składam podziękowania. Radnym obecnej i poprzednich kadencji. Moim poprzednikom – naczelnikom i burmistrzom. Prezesom, dyrektorom, pracownikom spółek i instytucji. Pracownikom urzędu gminy i jednostek podległych. Społecznikom i aktywistom, wszystkim mieszkańcom.

W dalszej części spotkania głos zabrał Józef Stoalrczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w latach 1994-2002, długoletni nauczyciel historii, założyciel i pierwszy redaktor naczelny lokalnego czasopisma „Odgłosy Brzeszcz”. W swoim przemówieniu przedstawił ważne daty, wydarzenia i osoby, które w rozwoju Miasta i Gminy Brzeszcze odegrały znaczącą rolę. Szczególne zainteresowanie zebranych wzbudziły informacje „od kuchni” – osobiste uwagi, refleksje i wspomnienia.

Z dużym zaintersowaniem zebranych spotkała się „Kronika filmowa miasta Brzeszcze”. Pokaz zdjęć i slajdów, okraszony komentarzem i cytatami z gminnych kronik, skutecznie pobudził pamięć i pozwolił wrócić na moment do minionych lat, skłonił do przemyśleń i docenienia, jak bardzo na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat zmieniło się miasto i cała Gmina Brzeszcze.

Wspomnienia i refleksje przewijały się w życzeniach, które za pośrednictwem Burmistrza dla wszystkich mieszkańców miasta i całej Gminy kierowali zaproszeni goście.

Swoją obecnością jubileuszową uroczystość uświetnili:

  • parlamentarzyści – posłanka Dorota Niedziela, posłowie Marek Sowa, Rafał Bochenek; listy gratulacyjne przesłali posłowie Marek Polak oraz Krzysztof Kozik
  • Wicestarosta Oświęcimski Paweł Kobielusz oraz Członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, Burmistrz Brzeszcz w latach 2006-2013 Teresa Jankowska oraz radni Powiatu Oświęcimskiego Ewa Pawlusiak i Tomasz Łukowicz
  • burmistrzowie i wójtowie gmin Powiatu Oświęcimskiego – Kęty, Oświęcim, Osiek, Przeciszów, Polanka Wielka oraz Gminy Miedźna
  • dr Sonia Grychtoł Rektor Małopolskiej Uczelnia Państwowej im. rtm. Pileckiego oraz dr Radosław Folga Prorektor ds. Studenckich i Promocji  MUP im. rtm. Pileckiego
  • dr hab. Anna Ostręga z Akademii Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  • Andrzej Kacorzyk wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
  • Dorota Mleczko dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
  • Bartosz Uroda dyrektor ds. Pracy Zakładu Górniczego Brzeszcze
  • Piotr Grabowski – zastępca dyrektora Oddziału Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji w imieniu prezesa SRK S.A. Janusza Smoliło
  • Krzysztof Zalwowski prezes RPWIK S. A. w Tychach
  • Wioletta Ryszka Prezes PSS Społem „Górnik” w Brzeszczach
  • Stanisław Zając Prezes Gminnej Sspóldzielni SCh w Brzeszczach

Obecni byli także prezesi, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy Brzeszcze. Przedstawiciele parafii, organizacji pozarządowych – stowarzyszeń i fundacji działających na terenie Gminy Brzeszcze.

Jubileuszowe spotkanie zakończyło wspólne zwiedzanie okolicznościowej wystawy „60 lat praw miejskch. Brzeszcze 1962-2022”. Wystawa przygotowana na podstawie zdjeć i dokumentów udostępnionych z archiwum Urzędu Gminy w Brzeszczach, Ośrodka Kultury w Brzeszczach oraz Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej.
Wystawa jest udstępniona do zwiedzania dla mieszkańców do końca września.

Obchody jubileuszu 60 lat praw miejskich zwieńczyło posadzenie pamiątkowego drzewa. To już tradycja – trzy brzosty zasadzono w 2020 roku podczas uroczystego oddania od użytku nowego budynku Urzędu Gminy przy ul. Kościelnej, a w 2012 roku z okazji jubieluszu 50-lecia nadania praw miejskich został posadzony platan.

UG Brzeszcze.pl
Previous ArticleNext Article

2 Comments

  1. Do. Stanisław. A co niby miała by tam robić? Opowiadać takie same dyrdymały o „rozkwicie kraju” jakie opowiadała na spotkaniu w Miedżnej????

  2. A gdzie najsłynniejsza brzeszczanka > Beata Szydło-czyżby się astydziła swojej miejscowości

Send this to a friend