Informacje

POWIAT. Gazprom to broń Rosji, równie groźna jak rakiety i bomby

Beata Szydło

– Podstawowym błędem Europy było traktowanie Gazpromu jako równorzędnego partnera biznesowego, z którym można robić interesy jak z każdą inną firmą. Tymczasem ten koncern to broń Rosji, równie groźna jak rakiety i bomby spadające na Ukrainę – powiedziała była premier i europoseł PiS Beata Szydło podczas debaty w Parlamencie Europejskim.

– Należy rozpocząć debatę nad zmianą europejskiej polityki energetycznej. Przedłożenie interesów biznesowych nad bezpieczeństwo doprowadziło nas do bardzo trudnej sytuacji. Rosja przygotowywała się do wojny od dawna. Jednym z kluczowych elementów planu Putina było wciągnięcie Europy w sieć interesów i uzależnienie jej od surowców z Rosji. Niestety, wiele państw konsekwentnie umożliwiało Rosjanom realizację tych planów – podkreśliła była premier.

– To jest nasza wojna o bezpieczeństwo Europy. Musimy mieć świadomość, że Ukraińcy bronią bezpieczeństwa wszystkich Europejczyków. Mam nadzieję, że nie będzie chęci poluzowania sankcji lub odejścia od nich – zaznaczyła Beata Szydło.

red.

 

Previous ArticleNext Article

7 Comments

  1. Tusk w 2017
    W liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera Tusk wyraził negatywne stanowisko w sprawie proponowanej magistrali. Jego zdaniem „nie służy ona najlepiej europejskiemu interesowi” i zdaje Ukrainę „na łaskę Rosji”.
    – Budowa Nord Stream 2 pozwoli Rosjanom na zamknięcie szlaku tranzytowego przez Ukrainę, pozostawiając naszych partnerów na łasce Rosjan, podczas gdy agresja na ten kraj się nie skończyła – napisał Tusk. – Jest to również sprzeczne z celami, jakie określiliśmy dla Unii Energetycznej. Uzależni nas bardziej od rosyjskich dostaw i skupi tranzyt gazu wzdłuż istniejącej trasy.
    Tusk w 2021
    Decyzja o budowie Nord Stream 2 była największym błędem kanclerz Angeli Merkel” – powiedział w niedzielę podczas konferencji na temat przyszłości Unii Europejskiej lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

  2. Anonim – lepiej bym tego nie ujął.Brawo.Trafiles w samo sedno.

    Zamkne sie jednak bo w tej chwili wazniejsza jest spojnosc i zgoda ponad podzialami,jednak pamiec mam dobrą.Wiem w ktora strone pchał nas pis stylem swoich rządów ,a komu stawał zawsze okoniem .

    Jednak, jak wcześniej napisałem, teraz czas na zgode i spojnosc ogólnonarodową a nie jątrzenia.Na rozliczenia przyjdzie jeszcze czas.Trzymajmy sie ciepło.Pozdrawiam .

  3. Nie tak dawno jej szef gościł w Warszawie Orbana , Marii Le Pen i innych wodzów eurosceptycznych partii europejskich aby tworzyć koalicję przeciwko polityce UE . Akurat osoby te znane są ze wspierania Putina . Orban podpisał kolejną umowę na dostawy gazu z Rosji , wczoraj zasugerował winę Polski w konflikcie ukraińsko -rosyjskim potrzebą przesunięcia granic Zachodu pod granice Rosji . Le Pen zapowiedziała ,że jak zostanie prezydentem to Francja wystąpi z NATO . Tak pis budował jedność Zachodu w obliczu rosyjskiej agresji .

  4. Rok 2016 r.:

    „Komisja Europejska musi zająć jasne stanowisko wobec budowy Nord Stream 2, czekamy na jej reakcję – mówiła w czwartek na konferencji prasowej premier Beata Szydło. Podkreśliła, że Polska sprzeciwia się tej budowie i ma coraz więcej sojuszników w tej sprawie.”

    Rok 2008 r.:

    „Pierwszeństwo dla relacji z Moskwą wyraziło się także faktem, iż D. Tusk najpierw złożył wizytę w Moskwie (8 II 2008 r.) a dopiero potem w Kijowie (28 III 2008 r.). Tuż przed wizytą w Rosji w wywiadzie prasowym premier deklarował: „Polska osłabia swoją pozycję tak długo, jak jest awangardą niechęci do Rosji. Kaczyńscy byli przekonani, że wystarczy mówić: Ukraina musi być w Europie. Rosja stanowi wyłącznie zagrożenie. Ale to już na nikim nie robi wrażenia”. M. Habowski, Polityka wschodnia Tuska.

    Jak widać opinia „Kaczyńskich” nagle zrobiła wrażenie i na Premierze Donaldzie Tusku. I to on „lansuje się” na ukraińskiej tragedii. Wypinając pierś do kolejnych niemieckich orderów nie mówił o mniejszych i większych błędach polityki Angeli Merkel.

Send this to a friend