Tadeusz Dziędziel, wieloletni prezes Fabryki Maszyn i Urządzeń „OMAG” w Brzezince (Gm. Oświęcim) został pierwszym laureatem Nagrody Starosty Oświęcimskiego „Oświęcimski Marcin”. Wręczenie statuetki przez starostę Andrzeja Skrzypińskiego i wdowę po śp. Marcinie Niedzieli posłankę Dorotę Niedzielę odbyło się 7 listopada w auli św. Wawrzyńca w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu.
Nagroda jest wyrazem szczególnego uhonorowania za pracę na rzecz Powiatu Oświęcimskiego. Została ustanowiona uchwałą Rady Powiatu w Oświęcimiu na cześć i ku pamięci Marcina Niedzieli – Starosty Oświęcimskiego w latach 2018-2021, zmarłego po długiej i ciężkiej chorobie w wieku zaledwie 56 lat. Autorką statuetki jest
Kapituła Nagrody Starosty Oświęcimskiego „Oświęcimski Marcin”, w skład której weszli: Kazimierz Homa – przewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu, Leszek Szuster – przewodniczący Komisji Prawa, Porządku Publicznego i Promocji Powiatu Rady Powiatu w Oświęcimiu oraz członkowie Zarządu Powiatu w Oświęcimiu – starosta Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz, etatowa członkini zarządu Teresa Jankowska, na posiedzeniu w dn. 25 października br. jednogłośnie podjęła decyzję o przyznaniu Nagrody Tadeuszowi Dziędzielowi.
Inicjatorem uhonorowania Tadeusza Dziędziela był starosta Andrzej Skrzypiński, który wygłosił laudację na cześć nagrodzonego.
– To niewątpliwie wizjoner i człowiek wielkiego serca. W trudnych latach transformacji Tadeusz Dziędziel stworzył nowoczesny zakład działający na rynkach całego świata w czasach, gdy sukces osiągały tylko jednostki duże, mobilne, o rozbudowanych strukturach zarządzania, pozwalających szybko reagować na zmieniające się wymagania rynku – powiedział starosta, dodając, że „w podejmowanych działaniach zawsze najważniejszy był i jest dla Niego pracownik, czyli człowiek i jego rodzina”.
Tadeusz Dziędziel znany jest powszechnie z działalności filantropijnej. Wielokrotnie włączał się w akcje charytatywne, inicjatywy kulturalne i sportowe, wspierając stowarzyszenia i fundacje działające lokalnie, choć firma działała globalnie.
– We wszystkich tych wydarzeniach aktywnie brali udział pracownicy firmy i ich rodziny, budując tożsamość lokalną, relacje i integrując się w wolnym czasie. Pan Tadeusz zawsze chciał, by jego pracownicy przychodzili do pracy, jeśli nie z wielką chęcią, to na pewno ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa – zauważył włodarz Powiatu.
Tadeusz Dziędziel jest doskonałym przykładem na to, jak będąc szefem firmy, z powodzeniem rywalizować na międzynarodowych rynkach, jednocześnie dbając o swoich pracowników, a zarazem nie żałować ciężko zarobionych pieniędzy na wspieranie lokalnych inicjatyw sportowych i kulturalnych. Jego dewizą był słowa: „działaj globalnie, wspieraj lokalnie”. Uważał, że zyskiem wypracowanym przez firmę, czyli jej pracowników, należy się z nimi dzielić i angażować środki lokalnie.
– Jest świetnym przykładem osoby zarządzającej przedsiębiorstwem społecznie zaangażowanym – i to od czasów, kiedy jeszcze nikt nie nazywał tego zjawiska w ten sposób. Kierując firmą był człowiekiem wymagającym, ale potrafiącym docenić trud i zaangażowanie. Człowiekiem o złotym sercu, skorym do pomocy na różnych płaszczyznach. Swoje idee i styl życia oraz zarządzania firmą z wielkim sukcesem przekazał swemu synowi, który od 8 lat z powodzeniem kontynuuje działania swojego ojca – podsumował starosta Andrzej Skrzypiński.
W ciepłych słowach o laureacie Nagrody wypowiadali się także pozostali mówcy, w tym posłanka Dorota Niedziela i przewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Kazimierz Homa.
Laureat nie krył wzruszenia. Podziękował wszystkim za miłe słowa, podkreślając że nigdy dotąd nie spotkał się z takim wyróżnieniem i życzliwością ze strony tak wielu osób.
– To dla mnie wielki zaszczyt być pierwszą osobą wyróżnioną tą nagrodą. Dobrze znalem starostę Marcina Niedzielę. Już po pierwszym kontakcie z nim wydawało mi się, że spotkałem wyjątkowego człowieka. Wywarła na mnie wrażenie jego determinacja i charyzma – powiedział Tadeusz Dziędziel. – Chciałem podziękować za to wyróżnienie panu staroście i przewodniczącemu Kapituły. Także mojej rodzinie i szczególnie małżonce.
W rozmowie z Leszkiem Szusterem laureat „Oświęcimskiego Marcina” w barwny sposób mówił o niełatwych początkach spółki, którą kierował przez wiele lat. Dziś OMAG to jedna z czołowych firm w naszym regionie. Swoje produkty eksportuje do ponad 20 krajów na całym świecie.
Na spotkanie z laureatem przybyło wielu znamienitych gości. Obecni byli parlamentarzyści, wspomniana już posłanka Dorota Niedziela, posłowie Marek Sowa i Paweł Śliz, samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji pozarządowych, znajomi i przyjaciele laureata. Specjalnie na uroczystość przyjechali goście z zaprzyjaźnionego Powiatu Dachau i słowackiej Czadcy. O muzyczne doznania zadbał duet Maria Kudełka-Gonet i Piotr Kudełka, prezentując ulubione utwory śp. Marcina Niedzieli.
Autorką całościowej oprawy graficznej wydarzenia i Nagrody jest Ewa Natkaniec, a autorką rzeźby Justyna Kukla.
Fot. RafLor, JaHe
POWIAT OŚWIĘCIMSKI
A radny Adamaszek został zaproszony na uroczystość? Że tak chwali.
Straszne zadęcie!
Świetny człowiek , super Prezes oraz wrażliwa osoba na potrzeby innych 👍👍👍 gratulacje Panie Tadeuszu , dużooooo zdrowia, przyjemności z życia oraz proszę trzymać dalej taki wysoki poziom . Pozdrawiam 🖐️