Członkowie Komitetu Terenowego PiS w Oświęcimiu, mówią sprawdzam wicestaroście Pawłowi Kobieluszowi, miejskiemu liderowi Lewicy, oczekując publicznego potępienia słów o pakcie „Ribbentrop-Mołotow w polskiej polityce”.
Przypomnijmy, we wtorek 27 kwietnia przed południem odbyło się w Sejmie spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy (KPO). PiS zaakceptował wszystkie sześć postulatów Lewicy, które pozwolą przegłosować w Sejmie Krajowy Plan Odbudowy wbrew sprzeciwowi Solidarnej Polski.
Działania Lewicy wywołały wielkie oburzenia po stronie partii opozycyjnych, ich liderzy nie szczędzili gorzki słów, komentując nową sytuację na krajowej scenie politycznej.
To jest albo naiwność ze strony Lewicy, ale ich o to nie podejrzewam, bo to są inteligentni ludzie, albo swoisty pakt Ribbentrop-Mołotow w polskiej polityce – powiedział w rozmowie z Onetem europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski. Skomentował w ten sposób porozumienie rządu i Lewicy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.
Słowa byłego ministra spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, nie uszły uwadze członkom Komitetu Terenowego PiS w Oświęcimiu. Wystosowali apel do wicestarosty Pawła Kobielusza, oczekując publicznego potępienia wypowiedzi” Radosława Sikorskiego o pakcie „Ribbentrop-Mołotow w polskiej polityce”. Pikanterii całej sprawie, może dodawać fakt, że w powiecie oświęcimskim aktualnie rządzi właśnie koalicja Platformy Obywatelskiej z Lewicą, której lokalnym liderem i długoletnim działaczem (kiedyś SLD) jest wicestarosta Paweł Kobielusz.
Treść listu do Pawła Kobielusza:
Wszystkie postulaty Lewicy:
- co najmniej 30 proc. środków dla samorządów;
- 400 mln euro dla zagrożonych przez epidemię branż;
- zbudowanie 75 tys. tanich mieszkań na wynajem;
- 1 mld euro na szpitale powiatowe;
- przygotowanie szczegółowego planu wydatków;
- powołanie Komitetu Monitorującego wydawanie środków.
Budżet Funduszu Odbudowy to ponad 723,8 mld euro*. Pomoc z tego funduszu będzie przyznawana w postaci bezzwrotnych grantów i niskooprocentowanych pożyczek. W ramach Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58,1 mld euro*, w tym:
- 23,9 mld euro* w formie dotacji,
- 34,2 mld euro* w pożyczkach.
Czas na wykorzystanie tych pieniędzy mamy do 2026 roku.
red.