Policjanci Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oświęcimskiej Komendy Policji podczas interwencji domowej zatrzymali matkę będącą pod wpływem alkoholu. Kobieta spała na ławce przed blokiem, a w mieszkaniu w którym odbywała się impreza alkoholowa pozostawiła dwójkę swoich małoletnich dzieci.
W nocy z piątku na sobotę (10/11.06.2022) tuż po godzinie 23 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie o głośnej imprezie alkoholowej odbywającej się w jednym z oświęcimskich mieszkań. Pod wskazany adres natychmiast pojechał jeden z patroli. W mieszkaniu policjanci zastali trzech nietrzeźwych mężczyzn oraz dwóch małych chłopców w wieku 6 i 10 lat. Mundurowi ustalili, że matką dzieci jest 31 – letnia mieszkanka Śląska. Była to konkubina jednego z mężczyzn znajdujących się w mieszkaniu. Kobieta będąca pod silnym działaniem alkoholu została znaleziona na jednej z ławek przed blokiem. 31 – latka odmówiła poddania się badaniu stanu trzeźwości, jednakże jej stan oraz zachowanie jednoznacznie wskazywało na mocny wpływ alkoholu. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa na szkodę swoich dzieci kobieta została zatrzymana. Małoletni zostali oddani pod opiekę rodziny.
Wobec 31 – letniej matki dzieci policjanci z Wydziału Kryminalnego wszczęli postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu małoletnich nad którymi miała ona obowiązek opieki.
Materiały w sprawie ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki, które mogło zagrozić życiu i zdrowiu, a także bezpieczeństwu dzieci zostały przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.
Stan w jakim kobieta została znaleziona oraz zaniedbanie którego się dopuściła wobec swoich dzieci może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu w związku z powyższym dzielnicowy odrębny wniosek skieruje do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oświęcimiu.
Za popełnione przestępstwo kobiecie grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.
Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób niepełnosprawnych.
W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba niepełnosprawna doznaje przemocy lub jest zaniedbywana wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Podziękowania za prawidłową reakcję na przemoc.
Ogromne podziękowania należą się wszystkim osobom, które reagują na przypadki przemocy i zaniedbania. Powiadamiając służby i instytucje nie dają przyzwolenia na krzywdzenie słabszych i bezbronnych.
KPP OŚWIĘCIM
Obywatel masz racje. Trzeba sie modlic za glupkow, zeby jak najmniej szkod wyrzadzili za swojego zywota…
Módlmy się za nią 😉
Przecież tej madce plusy po prostu się należą. Gratuluję wszystkim pracującym, którzy zrzucają się dla niej na gorzołe. Brawo PiS.
500+ tylko dla pracujących.