Informacje

POWIAT. Starosta odpowiada na list radnych PiSu

Informacja Zarządu Powiatu w Oświęcimiu na temat obchodów 80. rocznicy pierwszego transportu do KL Auschwitz, w związku ze stanowiskiem zawartym w liście otwartym Prawa i Sprawiedliwości

 Pamięć i szacunek ważnymi aspektami działalności władz Powiatu Oświęcimskiego

Dokładnie 80 lat temu hitlerowscy okupanci deportowali do nowo utworzonego niemieckiego obozu w Auschwitz pierwszą grupę 728 Polaków, więźniów politycznych przetrzymywanych wcześniej w więzieniu w Tarnowie. Transport, wiozący przede wszystkim młodych ludzi, często aresztowanych przy próbie przekroczenia granicy celem przedostania się do tworzonej tam armii polskiej, dotarł na miejsce 14 czerwca 1940 roku. Dzisiaj data ta jest jednym z symboli męczeństwa narodu polskiego. Od 2006 roku 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich

Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Dla obecnych władz Powiatu Oświęcimskiego pamięć i szacunek dla tego święta stanowi ważny aspekt działalności naszego Powiatu w obszarze troski o upamiętnianie ważnych historycznie rocznic narodowych. Tegoroczne obchody zapowiadały się bardzo uroczyście, a Powiat Oświęcimski był ich aktywnym współorganizatorem i członkiem komitetu organizacyjnego. Pierwotne plany, z uwagi na pandemię Covid-19 zostały skorygowane ze względu na wprowadzanie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Ponadto Wojewoda Małopolski nie wydał zgody na organizację zgromadzenia na terenie Miejsca Pamięci. W tych okolicznościach wiele działań informacyjnych i edukacyjnych  przeniesiono w obszar online. W tym celu powiatowe Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (w organizacji) przygotowało na swojej stronie internetowej obszerny materiał poświęcony wydarzeniom z 14 czerwca 1940 roku. Natomiast delegacja Zarządu Powiatu w Oświęcimiu oddała hołd ofiarom  Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i innych Obozów Zagłady składając kwiaty i zapalając znicze pod Ścianą Śmierci w muzeum byłego obozu KL Auschwitz oraz na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu – pod tablicą poświęconą pierwszemu transportowi do KL Auschwitz, a także pod pomnikiem Witolda Pileckiego.

Ze względu na procedury bezpieczeństwa związane z zagrożeniem epidemiologicznym wszystkie delegacje  uczestniczące w obchodach składały kwiaty indywidualnie. Na terenie Muzeum administrator tego Miejsca Pamięci wyznaczył dla delegacji Powiatu godzinę 15.10.  W tym kontekście zaskakujące jest rozpowszechnianie przez Kluby Radnych Prawa i Sprawiedliwości nieprawdziwych informacji, że podczas uroczystości rocznicowych zabrakło przedstawicieli władz Powiatu Oświęcimskiego. W aspekcie wspomnianego rozporządzenia Rady Ministrów niezrozumiałe  jest także oczekiwanie, że delegacja Powiatu miałaby dołączyć do innych delegacji, np. z Prezydentem RP na czele.

Wobec przedstawionych faktów, przekazywanie nieprawdziwych informacji na temat braku udziału władz Powiatu Oświęcimskiego w upamiętnieniu 80. rocznicy pierwszego transportu jest przejawem wykorzystywania tych bolesnych historycznych wydarzeń do realizacji partykularnych celów polityczny. Apelujemy o zaprzestanie takich praktyk.

Starosta Oświęcimski

Marcin Niedziela

powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. Nie wiem kto pisał to oświadczenie, ale bardzo widać braki w procesie edukacji. vox populi vox dei

  2. Czy Prezydent w czasie wypowiadał się na temat „tęczowej zarazy”, której przedstawiciele ginęli w obozach?

  3. Po to jest prezydent? Taniej byłoby zatrudnić mistrza ceremonii, który by kwiaty składał i wygłaszał okolicznościowe przemowy.

  4. aaaaaa…. między innymi nie właśnie po to powołuje się prezydenta żeby reprezentował swoim majestatem takie uroczystości??
    Zrobił coś „ekstra” czy po prostu robił co to do czego został powołany??
    Bez złośliwości serio.

  5. Tegoroczne obchody 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz były nieporównywalne z tymi z poprzednich lat – napisała była więźniarka, przewodnicząca Społecznego Komitetu 14 czerwca Barbara Wojnarowska-Gautier w liście do wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.

    Wojnarowska-Gautier dziękuje w liście wicepremierowi Glińskiemu w imieniu Społecznego Komitetu 14 czerwca za zaproszenie do wzięcia udziału w obchodach 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz, połączonych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady oraz za „zaszczyt wspólnego złożenia kwiatów pod Ścianą Śmierci przy Bloku 11 i zapalenie zniczy”. „To był piękny gest z Pańskiej strony, który na długo zostanie w mojej pamięci” – zaznaczyła.

    Wskazała, że dzięki zaproszeniu mogli oni uczestniczyć w tej „ważnej historycznie ceremonii” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy który, jak zaznaczyła „był pierwszym prezydentem RP biorącym udział w obchodach rocznicowych Pierwszego Transportu Polaków do KL Auschwitz”. „Szkoda, że nie mogli być z nami więźniowie pierwszego transportu, którzy od lat zabiegali o obecność Głowy Państwa na tych uroczystościach” – dodała.

    „Był to dla nas wszystkich piękny moment, który na długi lata zostanie w pamięci Polaków, ponieważ te obchody są dla wielu z nich bardzo ważnym elementem historii Auschwitz” – napisała przewodnicząca Społecznego Komitetu 14 czerwca. „Nie da się ukryć, że tegoroczne obchody 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz były zupełnie nieporównywalne z tymi z poprzednich lat” – podkreśliła.

    Zwracając się do ministra Glińskiego napisała: „pańskie słowa wpisane do Księgi Pamięci, udostępnionej pod Blokiem 11 – Blokiem Śmierci – niech będą przesłaniem dla przyszłych pokoleń Polaków”.

    „W 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz składam hołd Rodakom, którzy stali się ofiarami zbrodniczej ideologii, zarówno w Auschwitz, jak i innych niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych i obozach zagłady. Ich opór i walka zasługują na wdzięczność Narodu Polskiego. Ich cierpienie nie zostanie zapomniane. Cześć Ich Pamięci!” – głosi wpis ministra kultury do Księgi Pamięci.

    Wojnarowska-Gautier zwróciła uwagę, że te uroczystości były ostatnią okazją, aby być z ocalałymi z tej tragedii, świadkami historii, która spotkała Naród Polski. „Jeszcze parę lat i nikt z nas nie będzie mógł wziąć udziału w obchodach 14 czerwca i 27 stycznia. Będą one obchodzone bez nas, świadków historii” – przypomniała.

    Wicepremier Gliński, odnosząc się do tego listu na Twitterze, napisał: „bardzo dziękuję p. Barbarze Wojnarowskiej-Gautier za te ważne słowa oraz rozmowę podczas 80. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz”. „Swoją obecność, jak i zaangażowanie w organizację obchodów uważam za powinność polskiego ministra kultury” – podkreślił.

    14 czerwca 1940 r. Niemcy przywieźli do Auschwitz 728 mężczyzn z więzienia w Tarnowie. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami wojnę przeżyło 325 więźniów z pierwszego transportu. Zginęło 292. Los 111 jest nieznany.

    14 czerwca uznawany jest za dzień, w którym obóz zaczął funkcjonować. W Polsce obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

    Niemcy założyli obóz Auschwitz, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Uwięzili w nim ok. 150 tys. Polaków. Blisko połowa została zgładzona. W obozie ginęli także Romowie, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. wyzwoliła go Armia Czerwona. (PAP)

  6. Gdyby nie przyjazd do Oświęcimia Pana Prezydenta Andrzeja Dudy
    i działalność Społecznego Komitetu Obchodów 14 Czerwca, to 80. ROCZNICA przewiezienia pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz byłaby rocznicą lokalnie tylko obchodzoną, niezauważoną przez ogólnopolskie media.

Send this to a friend