Przedstawiciele samorządu omówili sprawy związane z rozwojem i potencjałem powiatu. Rozmawiali również o szansach i atutach ziemi oświęcimskiej.
Po spotkaniu marszałek w towarzystwie władz powiatu oświęcimskiego w osobach: starosty Andrzeja Skrzypińskiego, wicestarosty Pawła Kobielusza oraz członka zarządu Jerzego Mieszczaka zwiedzili Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Dorota Mleczko – dyrektor muzeum zapoznała gości z nowoczesną, multimedialną wystawą stałą, zbudowaną w oparciu o najnowocześniejsze środki przekazu muzealnego. Zwiedzanie zakończyło przejście gości przez zewnętrzną ścieżkę edukacyjną, na której przekaz edukacyjny został połączony z treściami historycznymi.
Dotykając historii Ziemi Oświęcimskiej stajemy się świadkami bohaterskiej postawy wielu jej mieszkańców, którzy z narażeniem życia pomagali więźniom KL Auschwitz-Birkenau. To miejsce dokumentuje nie tylko tragiczną i złożoną historię, to również miejsce w którym można dowiedzieć się o walorach i pięknie tej ziemi i jej znaczeniu w kontekście kulturowym
– powiedział marszałek Witold Kozłowski.
Muzeum jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym. Dbając o pamięć historyczną dajemy wyraz swojego szacunku i oddajemy hołd tym, którzy wykazali się wielką odwagą i szlachetnością
– dodała Iwona Gibas z zarządu województwa.
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej rozpoczęło działalność w czerwcu 2018 roku jako samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest powiat oświęcimski, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum powstało w zabytkowym budynku, tzw. Lagerhausie, zlokalizowanym ok. 200 metrów od byłego, niemieckiego obozu Auschwitz.
UMWM
Teren jest wynajmowany, więc opłacany przez przedsiębiorcę i pomysłodawcę. Budowę tej malutkiej przystani sfinansował samodzielnie. Pozdrawiam!
Czy grunt pod przystań był prywatny czy państwowy?
Twórcą i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest przedsiębiorca – osoba prywatna.
„Pomysłodawca i twórca przystani wodnej Krzysztof Adamski ma ambitne plany: A co będziemy oferować? Dużo! Rejsy po Wiśle, pokażemy Wam, gdzie zaczyna się droga wodna Wisły tzw. pkt. 0 km., pokażemy Wam jak się śluzuje, jak wygląda śluza z pokładu łodzi. Po 85 latach popłyniemy łodzią pasażerską do Krakowa! Będziesz mógł u Nas zrobić kurs Sternika Motorowodnego – informuje pomysłodawca i twórca przystani wodnej Krzysztof Adamski.”
Zamiast słów krytyki, należą się słowa uznania, że mimo braku wsparcia i biurokratycznych problemów, jest osoba która działa i kreuje w jakiś sposób nową ofertę dla mieszkańców i turystów.
Port Oświęcim w Dworach jest „the best” 😳. Więcej takich MEGA inicjatyw panie prezydencie. Jaki prezydent taki port😂
Przystań na Wiśle w Dworach im. Pileckiego, jak wynika ze zdjęć, to zwykły pomost, o wymiarach 3 x 5 metrów. Ponieważ któryś raz z rzędu pada tu insynuacja, że zbudowano ją na koszt miasta, byłbym wdzięczny komuś z Zaborskiej za wyjaśnienie.
To Chwieruta nie zaprosiły PiSiorki,by ten sie mógł wypłakać i wydusić,że mu pinindze oni ukradli?
Ale czy widzieli oświęcimską przystań dla statków?
Właśnie podano, że poseł Kowalski został wiceministrem rolnictwa. Ja pierniczę. To oznacza, że Hotin rzeczywiście może zostać prezydentem Oświęcimia. Mam dość.
Coś ty. Wasz Hotin na prezydenta!
Pan Janusz jednak zmęczony 😂
Skrzypinski niby z PO, a w ogóle inny człowiek od Chwieruta. Za takiego prezydenta byłoby w mieście o wiele lepiej bo nie grałby ciągle wojenka PO-PIS i miasto by nie traciło.
Podobno starosta nie czuje kultury, dlatego chce oddać zarządzanie muzeum marszałkowi. tym sposobem będzie to pierwsza instytucja kultury województwa małopolskiego w mieście.
No proszę. Można być z PO i dać sobie zrobić zdjęcie razem z PiSiorami, i jeszcze się uśmiechać.