Kultura

Projekt młodzieżowy „ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI – MIMO WSZYSTKO MÓWIĆ TAK”

Młodzież z Oświęcimia, Wolfsburga i Lwowa uczestniczyła w polsko-niemiecko-ukraińskim projekcie „ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI – MIMO WSZYSTKO MÓWIĆ TAK”. Warsztaty, wycieczki i spektakl upamiętniający historię i Powstanie Warszawskie. Zobacz relację!

Udział młodzieży z Oświęcimia, Wolfsburga i Lwowa
Udział młodzieży z Oświęcimia, Wolfsburga i Lwowa

Projekt „ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI – MIMO WSZYSTKO MÓWIĆ TAK” – Relacja

Udział młodzieży z Oświęcimia, Wolfsburga i Lwowa

W dniach 26 lipca – 2 sierpnia młodzież z grupy teatralnej MDK, pod opieką pani Anny Chodackiej, uczestniczyła w polsko-niemiecko-ukraińskim projekcie „ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI – MIMO WSZYSTKO MÓWIĆ TAK”. Organizowany przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu, projekt miał na celu edukację historyczną i artystyczną.

Warsztaty taneczno-teatralne i edukacyjne

Młodzież z Oświęcimia, Wolfsburga i Lwowa wzięła udział w warsztatach i wycieczkach, m.in. do Auschwitz-Birkenau i Krakowa, oraz spotkała się ze świadkiem historii. Podczas tych aktywności uczestnicy poznali trudną przeszłość czasów narodowego socjalizmu i II wojny światowej. Integralną częścią projektu były warsztaty taneczno-teatralne, które zaowocowały spektaklem taneczno-teatralno-muzycznym.

Spektakl upamiętniający Powstanie Warszawskie

Spektakl ten został zaprezentowany w MDSM wieczorem 1 sierpnia, a jego fragmenty odnosiły się do 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Aby uczcić to wydarzenie, grupa oświęcimska przygotowała choreografię z tym związaną.

Spotkanie z przewodniczącą Bundestagu, Bärbel Bas

Fragmenty spektaklu zostały również zaprezentowane w godzinach popołudniowych, podczas spotkania młodzieży z przewodniczącą Bundestagu, Bärbel Bas, która opowiedziała młodzieży o swoich wrażeniach i odczuciach związanych ze zwiedzaniem miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau. Odpowiadała również na pytania młodzieży dotyczące m.in. zapobiegania powtórzenia przeszłych wydarzeń i pomocy Ukrainie w wojnie z Rosją.

Kontynuacja projektu w Wolfsburgu

Kolejna część projektu odbędzie się w styczniu, kiedy to młodzież z Oświęcimia wyjedzie do Wolfsburga na dalsze warsztaty.

Udział młodzieży z Oświęcimia, Wolfsburga i Lwowa
Udział młodzieży z Oświęcimia, Wolfsburga i Lwowa

Podziękowania

Serdeczne podziękowania kierujemy do dyrektorki MDSM, pani Joanny Klęczar-Déodat, oraz edukatorki MDSM, pani Stanisławy Piotrowskiej, za ich wsparcie i współpracę. Projekt został zrealizowany dzięki Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz IG Metall Wolfsburg.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. To może byście niejakiego Zełeńskiego historycznie wyedukowali bo ten banderowski kozojebca nadal nie przyjmuje do wiadomości że rzez na Wołyniu to było ludobójstwo.

  2. Super pomysł. A tak nawiasem mówiąc, skoro Niemcy mogą w czasie wojny ekshumować swoich poległych z okresu II WŚ to może Ukraińcy zdobędą się na podobny gest wobec Polaków.

Send this to a friend