Młodzież z Oświęcimia, Wolfsburga i Lwowa uczestniczyła w polsko-niemiecko-ukraińskim projekcie „ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI – MIMO WSZYSTKO MÓWIĆ TAK”. Warsztaty, wycieczki i spektakl upamiętniający historię i Powstanie Warszawskie. Zobacz relację!
Projekt „ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI – MIMO WSZYSTKO MÓWIĆ TAK” – Relacja
Udział młodzieży z Oświęcimia, Wolfsburga i Lwowa
W dniach 26 lipca – 2 sierpnia młodzież z grupy teatralnej MDK, pod opieką pani Anny Chodackiej, uczestniczyła w polsko-niemiecko-ukraińskim projekcie „ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI – MIMO WSZYSTKO MÓWIĆ TAK”. Organizowany przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu, projekt miał na celu edukację historyczną i artystyczną.
Warsztaty taneczno-teatralne i edukacyjne
Młodzież z Oświęcimia, Wolfsburga i Lwowa wzięła udział w warsztatach i wycieczkach, m.in. do Auschwitz-Birkenau i Krakowa, oraz spotkała się ze świadkiem historii. Podczas tych aktywności uczestnicy poznali trudną przeszłość czasów narodowego socjalizmu i II wojny światowej. Integralną częścią projektu były warsztaty taneczno-teatralne, które zaowocowały spektaklem taneczno-teatralno-muzycznym.
Spektakl upamiętniający Powstanie Warszawskie
Spektakl ten został zaprezentowany w MDSM wieczorem 1 sierpnia, a jego fragmenty odnosiły się do 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Aby uczcić to wydarzenie, grupa oświęcimska przygotowała choreografię z tym związaną.
Spotkanie z przewodniczącą Bundestagu, Bärbel Bas
Fragmenty spektaklu zostały również zaprezentowane w godzinach popołudniowych, podczas spotkania młodzieży z przewodniczącą Bundestagu, Bärbel Bas, która opowiedziała młodzieży o swoich wrażeniach i odczuciach związanych ze zwiedzaniem miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau. Odpowiadała również na pytania młodzieży dotyczące m.in. zapobiegania powtórzenia przeszłych wydarzeń i pomocy Ukrainie w wojnie z Rosją.
Kontynuacja projektu w Wolfsburgu
Kolejna część projektu odbędzie się w styczniu, kiedy to młodzież z Oświęcimia wyjedzie do Wolfsburga na dalsze warsztaty.
Podziękowania
Serdeczne podziękowania kierujemy do dyrektorki MDSM, pani Joanny Klęczar-Déodat, oraz edukatorki MDSM, pani Stanisławy Piotrowskiej, za ich wsparcie i współpracę. Projekt został zrealizowany dzięki Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz IG Metall Wolfsburg.
To może byście niejakiego Zełeńskiego historycznie wyedukowali bo ten banderowski kozojebca nadal nie przyjmuje do wiadomości że rzez na Wołyniu to było ludobójstwo.
Super pomysł. A tak nawiasem mówiąc, skoro Niemcy mogą w czasie wojny ekshumować swoich poległych z okresu II WŚ to może Ukraińcy zdobędą się na podobny gest wobec Polaków.