14 lutego 2025 roku o godzinie 18:00 w przestrzeni dworca kolejowego „Chełmek Fabryka” (ul. Piastowska 1) odbędzie się spotkanie z czeskim multiartystą Lukášem Klebercem, zatytułowane „Miłość, dialog i empatia”.
Koncert, sztuka i rozmowa o kulturze
W programie:
- Koncert, który wprowadzi uczestników w atmosferę sztuki i refleksji,
- Prezentacja prac plastycznych, ukazujących twórczość Kleberca,
- Spotkanie z artystą, podczas którego będzie można porozmawiać o sztuce, emocjach i wzajemnym zrozumieniu.
Wybitnego czeskiego twórcę przedstawi Klaud Machej – kulturoznawca, tłumacz, kognitywista oraz propagator polsko-czesko-słowackiej współpracy kulturalnej.
Sztuka pogranicza – nowy projekt MOKSiR
Wydarzenie stanowi inaugurację nowego programu MOKSiR Chełmek pt. „Wody z chłodnych źródeł i migotliwe minerały. Sztuka pogranicza”, który ma na celu promowanie artystów z obszaru Europy Środkowej i podkreślenie znaczenia transgranicznej wymiany kulturowej.
Wsparcie i patronat
Wydarzenie jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz programu dotacyjnego SYNERGIE.
Lukáš Kleberc
Związany z Ostrawą artysta konceptualny, nauczyciel, pedagog, dramaturg, muzyk, rolnik, filozof. Już jako student Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Ostrawie zwrócił na siebie uwagę prowokacyjnymi akcjami artystycznymi, choćby pojedynkiem bokserskim wykładowcy – studenci. Jest autorem szeregu artystycznych akcji, prowokacji i performatywnych zdarzeń. Jego twórcza postawa oparta jest na zacieraniu granic pomiędzy sztuką i potocznym życiem. Jego prace, obiekty performance i instalacje muzyczne, skupiają się na ukazywaniu globalnych przemian i zagrożeń. Naczelnym przesłaniem multiartysty jest afirmacja życia otwartego na sztukę, miłość, dialog i empatię.
Absolwent kulturoznawstwa i wiedzy o mediach na Rijksuniversiteit Groningen (NL), ze specjalizacją z filmoznawstwa i kognitywistyki sztuki. Freelancer z doświadczeniem w grafice, fotografii, produkcji wideo oraz nauczaniu i tłumaczeniu języków (czeski, słowacki, angielski). Współpracował z festiwalami, wydarzeniami kulturalnymi, wydawnictwami i kampaniami społecznymi. Obecnie realizuje niezależny film dokumentalny o zapomnianym śląskim malarzu z czasów PRL.
art. partnerski