Kultura

Świat odda hołd ofiarom Auschwitz – 56 delegacji państwowych na 80. rocznicy wyzwolenia obozu

27 stycznia 2025 roku w Muzeum Auschwitz-Birkenau odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. W wydarzeniu weźmie udział 56 delegacji państwowych oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych, co potwierdziło Muzeum Auschwitz.

Najważniejszymi uczestnikami będą ocalali – ich liczba szacowana jest na około 50 osób, które osobiście doświadczyły tragedii obozu.

Światowi przywódcy i organizacje międzynarodowe w Oświęcimiu

W obchodach wezmą udział delegacje z różnych zakątków świata, w tym państwa europejskie, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Bliski Wschód i Oceania.

Lista państw uczestniczących:

Albania, Argentyna, Australia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Izrael, Kanada, Kosowo, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Malta, Meksyk, Mołdawia, Monako, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo.

Obecność organizacji międzynarodowych:

W uroczystościach udział wezmą także przedstawiciele:

  • Komisji Europejskiej,
  • Parlamentu Europejskiego,
  • Rady Europejskiej,
  • Rady Europy,
  • NATO,
  • ONZ,
  • UNESCO,
  • Suwerennego Zakonu Maltańskiego.

W obchodach nie weźmie udziału delegacja Rosji, co wynika z jej agresji na Ukrainę – decyzję w tej sprawie podjęło Muzeum Auschwitz.

Główne punkty uroczystości

Centralne obchody rozpoczną się 27 stycznia o godzinie 16:00 przed historyczną bramą KL Auschwitz II-Birkenau. Specjalnie na tę okazję powstanie ogromny namiot, mogący pomieścić około 3 tysiące osób.

Honorowy patronat nad uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorzy podkreślają, że kluczowym przesłaniem wydarzenia będzie upamiętnienie ofiar Holocaustu oraz oddanie głosu Ocalałym, którzy stanowią żywe świadectwo tragicznej historii obozu.

Znaczenie 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Rocznica wyzwolenia Auschwitz to nie tylko hołd dla ofiar, ale także przypomnienie o konieczności zachowania pamięci historycznej. Tak szeroka obecność światowych przywódców i organizacji międzynarodowych podkreśla globalne znaczenie tego miejsca jako symbolu pamięci o Holokauście i ostrzeżenia przed nienawiścią, totalitaryzmem i ludobójstwem.

TVP i Muzeum Auschwitz zrealizują międzynarodowe studio telewizyjne z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz


Tworzymy OświęcimOnline.pl z pasją, by dostarczać Wam najświeższe informacje i łączyć naszą lokalną społeczność. Jeśli cenicie naszą pracę, postawcie nam kawę – każda filiżanka to zastrzyk energii, by działać dalej i robić to jeszcze lepiej! Dziękujemy, że jesteście z nami!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Na stronie Deutsche Welle News znajdziemy informację o berlińskich uroczystościach upamiętniających „ofiary Auschwitz”. W wielu materiałach anglojęzycznych w roli sprawców Holokaustu (bo umowny „Zachód” utożsamia symbolikę Auschwitz tylko z Zagładą) występują naziści. Niemcy pojawiają się najrzadziej.

    Komu Świat odda hołd to zobaczymy. Ale Polacy powinni przypominać Światu, że nie upamiętniamy (na boku pozostawmy kwestie stylistyczne i literackie zacięcie „dziennikarzy”) „ofiar Auschwitz” lecz ofiary niemieckiego ludobójstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend