27 stycznia 2025 roku przypada 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Z tej okazji Telewizja Polska oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau wspólnie realizują międzynarodowe studio telewizyjne, które zapewni transmisję uroczystości rocznicowych na cały świat.
W głównych obchodach przed bramą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau weźmie udział około 50 Ocalałych, a na wydarzenie akredytowało się ponad 1000 dziennikarzy z 50 krajów.
Goście i prowadzący międzynarodowego studia
Studio rozpocznie nadawanie o godzinie 12:00, a wśród jego gości znajdą się zarówno Ocalali, jak i światowe osobistości ze świata polityki, mediów i kultury.
Wystąpią m.in.:
- Sir Frank Lowy – darczyńca Fundacji Auschwitz-Birkenau
- Stanisław Zalewski – Ocalony z Auschwitz
- Petr Pavel – prezydent Czech
- Małgorzata Kidawa-Błońska – marszałkini Senatu RP
- Sadiq Khan – burmistrz Londynu
- Rowan Barnett – dyrektor Google.org na Europę, Bliski Wschód i Afrykę
- Jonathan Glazer – reżyser nagrodzonego Oscarem filmu „Strefa interesów”
Rozmowy z gośćmi poprowadzą dziennikarze Telewizji Polskiej: Michał Broniatowski, Aaron Dahmen, Joanna Dunikowska-Paź, Agata Konarska, Witold Tabaka, Marek Zając, Maciej Zakrocki.
W gronie komentatorów znajdą się:
- Piotr Cywiński – dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau
- Wojciech Soczewica – dyrektor Fundacji Auschwitz-Birkenau
- Jacek Stawiski – dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja
Międzynarodowy zasięg transmisji
Obchody rocznicy będzie można śledzić na żywo na antenach Telewizji Polskiej:
- TVP1 i TVP Polonia – od godz. 15:00
- TVP Info i TVP Historia – od godz. 12:00
- TVP World – od godz. 16:00
- TVP VOD i YouTube Muzeum Auschwitz
Sygnał telewizyjny zostanie udostępniony kilkudziesięciu stacjom na całym świecie.
Unikalna przestrzeń pamięci i refleksji
Międzynarodowe studio będzie częścią jednego z największych namiotów w Europie, który stanie nad Bramą Śmierci w Birkenau i pomieści około 3 tysiące uczestników. Symbolicznym elementem scenografii będzie historyczny wagon towarowy, przed którym Ocalali i światowi przywódcy złożą znicze ku czci ofiar Auschwitz.
Głos Ocalałych i światowych ekspertów
Oprócz zaproszonych gości, w dyskusjach i wywiadach wezmą udział eksperci zajmujący się tematyką Holocaustu i pamięci historycznej, m.in.:
- Michael Berenbaum – dyrektor Instytutu Sigiego Zieringa
- Dani Dayan – dyrektor Yad Vashem
- Sara Bloomfield – dyrektorka Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie
- Barbara Engelking – badaczka Zagłady, Polska Akademia Nauk
- Jack Fairweather – autor książki „Ochotnik”
- Romani Rose – przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów
- Michael Schudrich – naczelny rabin Polski
- Grzegorz Ryś – kardynał, metropolita łódzki
Pierwsze w historii studio tej skali
To pierwsza rocznica wyzwolenia Auschwitz, w której organizowane jest specjalne międzynarodowe studio telewizyjne. Jak podkreśla Tomasz Sygut, dyrektor generalny TVP, powodów jest kilka:
- Jest to ostatnia okrągła rocznica, w której może wziąć udział tak liczna grupa Ocalałych.
- W obliczu wojny w Ukrainie i napiętej sytuacji międzynarodowej szczególnie ważne jest przypominanie światu, że każda wojna to zło.
- Współpraca Telewizji Polskiej z Muzeum Auschwitz-Birkenau umożliwia stworzenie unikalnej przestrzeni do międzynarodowej dyskusji o pamięci i lekcjach historii.
Pamięć i edukacja dla przyszłych pokoleń
Jak podkreśla dr Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, studio ma na celu nie tylko relacjonowanie obchodów, ale także pogłębianie refleksji nad znaczeniem pamięci o Auschwitz.
– Pamięć o Ofiarach Auschwitz dotyka wielu płaszczyzn refleksji – historycznej, społecznej, politycznej, etycznej. Międzynarodowe studio pozwoli spojrzeć na nią w kontekście współczesnych wydarzeń i wyzwań – zaznacza Cywiński.
Gdzie znaleźć pełny program?
Szczegółowy harmonogram transmisji oraz lista gości dostępne będą na stronie 80.auschwitz.org.
Niedowierzanie!!! Szok!!! W całym tym przydługim tekście Leszek nie napisał ani razu, że pomysłodawcami założenia NIEMIECKIEGO!!! obozu Auschwitz byli NIEMCY !!!, że NIEMCY!!! byli tam strażnikami i że przede wszystkim to NIEMCY!!! byli odpowiedzialni za śmierć tego ponad miliona ludzi, a teraz NIEMCY!!! nie chcą się codziennie z tego powodu samobiczować i NIEMCY!!! odszkodowań w dojcze ojro nam płacić. Ani razu Leszek nie użył tego słowa. Czy to znaczy, że Leszek zdradził? Skandal Leszku!!!
Czyżby więc Leszek przypomniał sobie, że we wszystkich językach istnieje tzw. podmiot domyślny i każdy przytomny człowiek na świecie wie, że w 39′ Niemcy napadli na Polskę, Hitler był Niemcem i SS-mani byli Niemcami – dlatego nie ma sensu tego w kółko powtarzać?
Ale – odpowie Leszek – najnowsze badania wskazują, że wśród mieszkańców Południowej Dakoty, Florydy i Tennessee aż 27,8% ankietowanych nie wie, że Hitler był Niemcem. Tylko że Leszku, te 27.8% Amerykanów myśli też, że Biden był awatarem zainstalowanym w USA przez kosmitów, a Ziemia jest – jak każdy widzi – płaska. Ponadto ci Amerykanie, poza tym jak uchlać się piwskiem i nażreć hamburgerów, w ogóle niewiele wiedzą.
Więc tymi akurat Amerykanami ja bym się Leszku nie bardzo przejmował.
Muzeum wykazuje się olbrzymią odwagą. Organizacyjną – wszak podejmuje współpracę z instytucją będącą w stanie likwidacji. Moralną – zamierza rozmawiać o „pokojowym przesłaniu dla świata” w instytucji przejętej metodami charakterystycznymi raczej dla ruchów politycznych zagrażających pokojowi.
Rozumiem też, że deklaracja Pana Dyrektora Piotra Cywińskiego o „odpolitycznieniu” rocznicowych uroczystości, nie dotyczy tej inicjatywy. Wśród wymienionych gości specjalnego studia są przecież politycy. A osoby nie będące politykami nie tworzą charakterystycznej dla systemów demokratycznych (pomijam demokrację „przymiotnikową”, np. walczącą) mozaiki różnorodnych poglądów.
Muzeum powinno rozpocząć współpracę z TVP od zapoznania jej pracowników z historią obozu. Na stronie TVP WORLD w tekście „Haunting glimpse inside Auschwitz Commandant’s house ahead of opening as anti-hate memorial” pojawia się nieznany historykom „the world’s most notorious concentration camp”. Inicjatywa skierowana jest także dla widzów anglojęzycznych. TVP WORLD w swoich materiałach publikowanych w języku angielskim jak ognia unika zgodnej z historią nazwy obozu. W istocie dezinformuje swoich czytelników.
Rodzi się naturalne pytanie o rzeczywisty – nie deklarowany – cel organizacji przez Muzeum specjalnego studia wraz z tak nierzetelną instytucją.
Można przyjąć, że jest nim poprawa wizerunku likwidowanej od przeszło roku telewizji. Smutkiem napawa fakt, że odbędzie się to z wykorzystaniem pamięci ofiar niemieckiego ludobójstwa.