Informacje

Uwaga Małopolska! Ostrzeżenia przed wezbraniami rzek i intensywnymi opadami deszczu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla Małopolski przed intensywnymi opadami deszczu i wzrostem poziomu rzek. Sprawdź aktualne prognozy i przygotuj się na możliwe zagrożenia.

Ostrzeżenia dla Małopolski: Wezbranie rzek i intensywne opady deszczu

Miniona noc w Małopolsce upłynęła spokojnie, bez interwencji służb ratunkowych i przerw w dostawach energii elektrycznej. Jednak mieszkańcy regionu muszą być przygotowani na nadchodzące zagrożenia meteorologiczne, związane z intensywnymi opadami deszczu i możliwymi wezbraniami rzek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne oraz meteorologiczne, które obowiązują przez najbliższe dni.

Aktualne ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne dla regionu

Ostrzeżenie hydrologiczne: Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych (3. stopień)

Obszar: Zlewnie dopływów Wisły oraz zlewni Czarnej Orawy
Okres obowiązywania: od 20:00 dnia 12 września do 11:00 dnia 16 września 2024
W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, na rzekach województwa małopolskiego spodziewane są wzrosty poziomu wody. Początkowo woda wzrośnie do poziomu stanów wysokich, a w późniejszym okresie spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych.

Ostrzeżenie meteorologiczne: Intensywne opady deszczu (3. stopień)

Obszar: wszystkie powiaty województwa małopolskiego
Okres obowiązywania: od 20:00 dnia 12 września do 7:00 dnia 16 września 2024
Prognozowana suma opadów może wynieść nawet do 290 mm. Opady nasilą się głównie w zachodniej i południowej części regionu, co zwiększa ryzyko podtopień i powodzi.

Prognoza pogody dla Małopolski na 13-14 września 2024 r.

W dzień (13 września 2024 r.):

Zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu przewidziane są głównie na zachodzie i południu województwa, gdzie po południu intensywność opadów wzrośnie. Maksymalna suma opadów wyniesie do 20 mm. Temperatury:

  • Na zachodzie od 20°C, na wschodzie do 23°C
  • W rejonach podgórskich od 17°C do 21°C
  • W Beskidach od 11°C do 15°C
  • Na szczytach Tatr około 9°C

Wiatr umiarkowany, z północy, w porywach do 60 km/h wysoko w górach.

W nocy (13/14 września 2024 r.):

Całkowite zachmurzenie z opadami deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Maksymalna suma opadów na północy województwa wyniesie do 30 mm, a na południu do 60 mm. Temperatury:

  • Na nizinach od 13°C do 16°C
  • W rejonach podgórskich od 10°C do 14°C
  • W Beskidach od 6°C do 9°C
  • Na szczytach Tatr około 6°C

Wiatr północno-wschodni, w porywach do 60 km/h w górach.

Poziom wody w rzekach i prognozy hydrologiczne

Na dzień 12 września 2024 r. rzeki w Małopolsce utrzymują się w strefie stanów średnich i niskich. Najwyższy poziom odnotowano w zlewni Szreniawy, natomiast na Wiśle i w zlewniach Małej Wisły, Soły, Skawy, oraz Raby poziom wody jest na granicy stanów średnich i niskich.

Prognoza hydrologiczna (12-13 września 2024 r.):

W ciągu najbliższej doby na odcinkach Wisły, od Krakowa po ujście Uszwicy, spodziewane są wzrosty poziomu wody związane ze spływem opadów i pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na mniejszych rzekach regionu, szczególnie w zachodniej Małopolsce, spodziewane są wzrosty poziomu wód, z możliwymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Rekomendacje dla mieszkańców Małopolski: Jak przygotować się na zagrożenia?

Mieszkańcy powinni zachować ostrożność i być przygotowani na możliwe skutki intensywnych opadów deszczu, w tym wezbrania rzek i podtopienia. Oto kilka wskazówek:

1. Monitoruj poziom wody w rzekach

Śledź na bieżąco informacje hydrologiczne oraz komunikaty ostrzegawcze wydawane przez IMGW. Regularne sprawdzanie poziomu wody w pobliskich rzekach pomoże zareagować odpowiednio wcześnie.

2. Unikaj podróży w rejonach zagrożonych podtopieniami

Jeśli opady intensywnie się nasilą, staraj się unikać podróży w regionach, gdzie występuje ryzyko wezbrań rzek lub osuwisk. Mokra nawierzchnia i duże kałuże mogą utrudniać jazdę i powodować zagrożenie na drogach.

3. Zabezpiecz swój dom

Sprawdź systemy odwadniające i przygotuj worki z piaskiem, szczególnie jeśli mieszkasz na terenach narażonych na podtopienia. Upewnij się, że wszystkie elementy narażone na zalanie są odpowiednio zabezpieczone.

4. Śledź komunikaty lokalnych służb

Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne mogą być aktualizowane w zależności od rozwoju sytuacji pogodowej. Słuchaj lokalnych stacji radiowych oraz komunikatów służb ratunkowych, aby otrzymywać najnowsze informacje.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

33 komentarze

  1. zbiorniki na Tresnej , Porabce i j.Zywieckim zostały wcześniej przygotowane. My to wiemy a ty nie bo piszesz to g…wno w jakiejś podmoskiewskiej piwnicy.

  2. W zasadzie wiadomo już wszystko na temat działań rządu tuż przed powodzią w piątek. WSZYSTKIE zbiorniki retencyje w ten dzień zamiast awaryjnie spuszczać wodę, mimo że i tak byłoby za późno, wodę gromadziły .
    Pewnym wytłumaczeniem sabotażu może być fakt, że większość tych zbiorników została…. sprzedana inwestorom wiadomo jakim.

  3. Jak można przeczytać mieszkańcy Kłodzka i okolic podpuszczeni przez ekologów zaprotestowali przeciw budowie infrastruktury przeciwpowodziowej. W związku z tym apeluję o wstrzymanie prywatnej pomocy dla tego regionu.

  4. Powiedz mieszkańcom Czechowic że żydzi i niemcy zabezpieczyli tylko siebie. Ich mają w dupie wraz z tzw rządami w Polsce

  5. ht+tps://www.dakowski.pl/decyzja-ministra-z-2019-nie-bedzie-zbiornikow-w-kotlinie-klodzkiej/
    Na wniosek ekologów i mieszkańców

  6. Musisz koniecznie powiedzieć mieszkańcom opisanych wyżej miejscowości że to że ich nie zalało teraz tak jak to było w 1997 i 2009 tym to spisek żydów i niemców . Koniecznie !

    ps. omawiana przepompownia w pierwszej kolejności broni drogi i mostu na Wiśle budowanej aktualnie obwodnicy . Wystarczy oderwać się na chwilę od kompurtera i wyjść na świerze powietrze robiac sobie wycieczkę w omawiane miejsce by to zrozumieć .

    Ja to w ogóle jestem ciekaw jak taki Plinta , Przewożnik czy Waldek łoziński ,przecież blisko związani z tym portalem tolerują działalność takich trolli jak ten tu , któremu ruska onuca całkiem przesłoniła prawdziwy ogląd rzeczywistości . Jak oni to mogą pogodzić , tacy niby kościółkowi patrioci ???

  7. Tak, Jaruzelski, który sprzedał Polske Rockefellerin . Nawet psychiatra o tym wie, udaj się tam

  8. Piszesz draniu o żydach? Choćbyś się zesrał, prawdy nie przebijesz.W Brzezince żydzi zadbali o siebie, a raczej Żydowski popis.

  9. Tyle lat rządzili i nie zaplanowali? To teraz pewnie zaplanują,widząc że takie rozwiązania dają dobre efekty.

  10. Stacja pomp wybudowana została do ochrony niemieckiego obozu zagłady a nie ludzi. To przy okazji. Taki problem, gdzie nie ma moźliwości spływu wody podczas wysokiego stanu Wisły jest od Goczałkowic, jak widać. Ale w Czechowicach Brzeszczach i pomniejszych wsiach żadne stacje pomp nie powstały i nie było w planie.

  11. Oswięcim i okolice nadspodziewanie dobrze znoszą obecną sytuację . Opisywana wcześniej prze ze mnie stacja pompująca wody powodziowe na terenie Pław daje doskonale radę przetaczajac wodę która potencjalnie mogła by zagrozić miastu , Muzeum AB, Brzezince ,Pławom i Harmężom . Dodam ze róznica poziomów wód pomiędzy wałem wislanym wynosiła ok.3-4m.

  12. @Anonim

    Portal „niezależna.pl”… Niezależna od rozumu, zależna od rubelków… Tak jak i ty. Nie siej ruskiej propagandy, pisiorku, pakuj onuce i won do rodziny, pod moskwę.

  13. Wziąwszy pod uwagę, że strażacy Dolnego Ślaska już wczoraj rano błagali o pomoc wniosek może być tylko jeden. Wojewoda miał zakaz występowania z taką prośbą.

  14. „Portal Niezalezna.pl potwierdził informację przekazaną przez byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, że „wojewoda dolnośląski dopiero wczoraj wieczorem zawnioskował o pomoc Wojsk Obrony Terytorialnej i sprzętu wojskowego”. – (…) Potwierdzam, że wczoraj taki wniosek wpłynął do ministra obrony narodowej. Wojska Obrony Terytorialnej pełnią rolę centrum zarządzania kryzysowego ministra obrony narodowej i ten wniosek od pana wojewody dolnośląskiego wczoraj do tego centrum wpłynął – powiedział nam rzecznik dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk. Robert Pękala.”

  15. To się nazywa dezinformacja, podobne działania obserwowane są w Czechach czy Austrii, szczególnie na małych lokalnych portalach informacyjnych.

  16. Chwierut, zrób zrzutkę wśród swoich fanów na most duchów w Głuchołazach. jest bardzo potrzebny. Tylko nie ze wspólnej kasy.

  17. Zielińska 4 lata temu
    „w dobie zmiany klimatu i postępującego problemu suszy, inwestowanie w zbiorniki zaporowe niszczące przyrodę, jest w naszej ocenie najgorszym możliwym rozwiązaniem”.
    To mówi dzban w kraju o najmniejszych zasobach średnich wody.
    Dlatego ministrem została.

  18. A żeby była szczelniejsza powinno się ową tamę poutykac waszymi głupkowatymi komentarzami !

  19. ht+tps://gminaoswiecim.pl/pl/1960/19389/wiadomosci-z-gminy-oswiecim.html
    Tusk z Chwierutem nie zablokowali.

  20. Zbiownik Racibórz Dokny został uruchomiony w celu ochrony Brzegu Opola i Wrocławia . Pis nic nie zrobił, a nawet jeśli zrobił, nieistotne jest to kto to zrobił.
    Gdyby nie Tuskowe organizacje „ekologiczne” zbiornik byłby wybudowany jako mokry. Zwiększono by retencję wód. A tak w czasie niżówek nie ma skąd spuszczaç wody i mamy algi.

  21. @gula Jasne że nic nie zrobiono gnoju. Wały wokół Oświęcimia same dię podnosiły a dokończenie budowy Świnnej Poręby teź samo się sfinansowało. Co za bydle.

  22. Ale co to znaczy za PIS-u czy za PO ??? Projekt założenia warunki ,ich ustalenie musi trwać ,wiecej niz jedną czy dwie kadencje danej większości parlamentarnej. Np. w ostatnich latach powstała pomiedzy Brzezinką a Pławami centralna przepompownia wód powodziowych , latami obiekt stał bezczynnie ,teraz jednak jest jego „5 minut” , ale jakże waznych… Warto wybrać sie tam na rowerowa wycieczkę w przerwach pomiedzy opadami. Obiekt zlokalizowany jest przy wale przeciwpowodziowym i moim zdaniem jest jednym z najnowocześniejszych jakie powstały ,tego typu a do tego całkiem ładnie położonym … Czy powstał za pisu czy za peło , a kogo to obchodzi ,ważne że jest i tyle.

  23. Przez ostatnie 8 lat nic nie robiono żeby poprawić ,i zabezpieczyć mieszkańców przed powodziami.Ale na Willa + , na garnki dla gospodyń wiejskich, na pensje Pisiewicza,na imprezy ,balangi ,na ławeczki patriotyczne, wyokiw pensje prezesów państwowych firm, na sponsoring dla klubów, na ojca Tadeusza z Torunia ,a teraz lament, I wołanie do rządu o pomoc bo nie radzą sobie z powodzią .Gdzie byli przez te ostatnie lata, I co zrobili dla ludzi żeby im pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend