W 77. rocznicę utworzenia Muzeum Auschwitz wręczono Nagrodę Dyrektora Muzeum „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Laureatami są wyróżniający się wolontariusze i instytucje wspierające wolontariat w Miejscu Pamięci.
Wręczono Nagrodę Dyrektora Muzeum „Gdyby zabrakło dziesięciu…” w 77. rocznicę utworzenia Muzeum Auschwitz
W 77. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz wręczono Nagrodę Dyrektora Muzeum „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Laureatami tej nagrody są wyróżniający się wolontariusze, praktykanci, koordynatorzy wolontariatu oraz instytucje wspierające wolontariat w Miejscu Pamięci.
Uroczystość Wręczenia Nagród
Nagrody wręczyli dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk oraz szefowa Biura Wolontariatu w MCEAH Katarzyna Marcak. Dyrektor Kacorzyk wyraził wdzięczność za zaangażowanie, dobroć, energię i poświęcenie wolontariuszy i praktykantów, podkreślając ich wkład w działalność edukacyjną oraz zachowanie autentyczności terenu i obiektów.
Laureaci Nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…” w 2024 roku
- Martyna Białek – Wolontariuszka od jesieni 2022 r., pomaga zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie podczas upamiętnień i ważnych wydarzeń edukacyjnych.
- Silvia Benchini – Wolontariuszka w Zbiorach, brała udział w konserwacji butów dziecięcych oraz digitalizacji dokumentacji archiwalnej.
- Joanna Dorywalska – Wolontariuszka I LO im. L. Kruczkowskiego w Tychach, pomaga zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie.
- Agnieszka Fuczik – Wolontariuszka od października 2022 r., współpracująca z Biurem ds. Byłych Więźniów i podczas upamiętnień.
- Adrian Heritage – Opiekun grup studentów z TH Köln, realizujących praktykę w Pracowniach Konserwatorskich Muzeum.
- Aaron Jolley – Praktykant w Biurze ds. Byłych Więźniów, brał udział w sporządzaniu kart indeksowych z ankiet powojennych.
- Eileen Lyon – Wolontariuszka od listopada 2022 r., współpracująca z Biurem ds. Byłych Więźniów.
- Dorota Tutka – Koordynatorka praktyk studenckich w Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu od 2007 r.
- Karina Zander – Praktykantka w Biurze ds. Byłych Więźniów, zajmująca się digitalizacją materiałów Biura.
- Suzana Nahum Zilberberg – Praktykantka w Projektach Edukacyjnych MCEAH w 2023 r., tłumaczyła warsztaty na język hebrajski i wspierała zespół w działaniach merytorycznych.
Znaczenie Wolontariatu
Katarzyna Marcak podkreśliła, że wolontariat na rzecz Miejsca Pamięci jest szczególną formą upamiętnienia ofiar niemieckiego obozu Auschwitz. W ciągu roku pomoc i wsparcie od ponad 500 wolontariuszy z całego świata pozwalają realizować program wolontariatu zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie.
Laureaci otrzymali kopię bucików, jakie w obozie otrzymała Batszewa Dagan, symbolizującą ich zaangażowanie i poświęcenie w dbaniu o spuściznę Ocalałych z obozu.
Podsumowanie
Wręczenie Nagrody Dyrektora Muzeum „Gdyby zabrakło dziesięciu…” to wyraz uznania dla wolontariuszy, którzy swoją pracą przyczyniają się do zachowania pamięci o ofiarach Auschwitz oraz wspierają działalność edukacyjną i konserwatorską Muzeum.