XXVI Dożynki Województwa Małopolskiego w Polance Wielkiej zgromadziły licznych gości i lokalnych rolników, celebrując tradycje oraz dziękując za tegoroczne plony.
XXVI Dożynki Województwa Małopolskiego w Polance Wielkiej: Święto Tradycji i Plonów
Dla małopolskich rolników był to dzień radosnego, wspólnego świętowania i celebrowania najpiękniejszych tradycji. XXVI Dożynki Województwa Małopolskiego, które odbyły się w gminie Polanka Wielka, zgromadziły licznych gości, w tym samorządowców, przedstawicieli Kół Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich oraz regionalne zespoły ludowe.
Dożynki Województwa Małopolskiego: Tradycyjne Święto Plonów
Wydarzenie miało miejsce na terenie Dworskiego Parku Rekreacyjnego w Polance Wielkiej i rozpoczęło się od mszy świętej polowej w intencji rolników, odprawionej przez ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej bp Romana Pindla. Po nabożeństwie nastąpił tradycyjny obrzęd dożynkowy, podczas którego starostowie dożynek, Iwona i Daniel Gałganowie, wręczyli bochenki chleba marszałkowi województwa małopolskiego Łukaszowi Smółce oraz wójtowi gminy Polanka Wielka Grzegorzowi Gałganowi, symbolicznie dziękując za tegoroczne plony.
Uroczystości i Goście Specjalni na Dożynkach w Polance Wielkiej
W obchodach uczestniczyli m.in. posłowie do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło i Arkadiusz Mularczyk, posłowie na Sejm RP: Łukasz Kmita i Mariusz Krystian, a także przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych. Podczas swojego wystąpienia, marszałek Łukasz Smółka podkreślił znaczenie dożynek jako miejsca integracji i wyraził wdzięczność za ciężką pracę rolników, która przekłada się na obfite plony.
Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Żniwny: Zwycięzcy i Nagrody
Integralną częścią dożynek był konkurs na najpiękniejszy wieniec żniwny, mający na celu kultywowanie tradycji i budowanie tożsamości regionalnej. W konkursie uczestniczyły 44 grupy wieńcowe, prezentując 30 wieńców tradycyjnych i 14 współczesnych. W kategorii wieńca współczesnego zwyciężył wieniec przygotowany przez Sołectwo Brzezówka z gminy Szczucin, natomiast w kategorii wieńca tradycyjnego najlepszy okazał się wieniec Sołectwa Poręba Radlna z gminy Tarnów. Obie grupy otrzymały nagrody w wysokości 2 tys. złotych. Dodatkowo, wieniec z Poręby Radlnej będzie reprezentował województwo małopolskie na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie.
Część Artystyczna i Wspólne Świętowanie: Zespoły i Występy
Podczas części artystycznej publiczność mogła podziwiać występy Zespołu Pieśni i Tańca „Bratkowie” z Monowic oraz Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca miasta Oświęcim „Hajduki”. Na placu dożynkowym swoje stoiska przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich, lokalni producenci i przedsiębiorcy oraz instytucje i organizacje działające na terenie województwa. Wspólne świętowanie zakończyły koncerty zespołów „Bajeranci” i „Kraków Street Band”, a zwieńczeniem dożynek był wielki festyn „Black Jack”.
Zapraszamy do śledzenia najnowszych wydarzeń i informacji z regionu na Oświęcim Online. Bądź na bieżąco z lokalnymi tradycjami i świętami!
A chłoptaś z plakatu Kmita też był.?
Pisiorów ci u nas dostatek. Ostatnie dożynki wespół z tą bandą!
Subwencji brak.
Masz na myśli Iwonę Gibas?
Frakcja z PO też obecna obok frakcji Pani Beaty.
Frakcja Beaty Szydło w komplecie.
Totalny obciach ,i żenada. Szemrane towarzystwo z Przecieszyna, I okolic.
Były buraczki na obiad?
POpaprancy mają partyjny kampus nienawiści do Polski!
Jak za panowania PZPR
Ciekawe czy im choć na myśl nie przyszło, aby zaprosić też kogoś spoza zorganizowanej grupy przestępczej (w skrócie pis).
Są dożynki to i są Buraki żeby się polansować.
Dokładnie ,bo to Polacy są,!
PiS miał robić Sylwestra na rynku w Oświęcimiu a robi dożynki w Polance. Jest moc!