Kultura

Google wspiera projekt „Auschwitz in Front of Your Eyes” z finansowaniem 1 miliona dolarów

Google wspiera projekt 'Auschwitz in Front of Your Eyes’, umożliwiający zwiedzanie Auschwitz-Birkenau online. Dowiedz się więcej o finansowaniu, technologii i rezerwacji zwiedzania.

Wsparcie Google dla Auschwitz
Wsparcie Google dla Auschwitz

Google Wspiera Projekt „Auschwitz in Front of Your Eyes” z Finansowaniem 1 Miliona Dolarów

Zwiedzanie Auschwitz-Birkenau Online

Google wesprze rozwój projektu „Auschwitz in Front of Your Eyes”, umożliwiającego zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z przewodnikiem online. Dzięki finansowaniu w wysokości 1 miliona dolarów od Google.org, filantropijnego ramienia Google, Miejsce Pamięci będzie mogło rozwijać edukację o Auschwitz i Holokauście, docierając do ludzi na całym świecie, w tym osób niepełnosprawnych i tych z odległych obszarów.

Technologiczne Wsparcie Google

Wsparcie Google pomoże rozwinąć technologiczną platformę, wprowadzając generowane na żywo napisy, tłumaczenie na wiele języków oparte na narzędziach AI oraz digitalizację relacji Ocalałych. Program obejmie również szkolenia dla przewodników oraz rozszerzenie zasięgu tej formy zwiedzania na wiele społeczności na całym świecie, w tym współpracę ze szkołami.

Kontynuacja Wieloletniej Współpracy

To kolejny etap wieloletniej współpracy z Google. Ponad dziesięć lat temu Muzeum Auschwitz wspólnie z Google Arts & Culture digitalizowało ponad 700 artefaktów i udostępniało historię Auschwitz online.

Auschwitz in Front of Your Eyes
Auschwitz in Front of Your Eyes

Rozwój i Wpływ Projektu

Projekt „Auschwitz in Front of Your Eyes” powstał we współpracy Muzeum, Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz firm AppsFlyer, DISKIN i Orange. Od stycznia tego roku z projektu korzystają odwiedzający.

13 maja w Warszawie odbyła się dyskusja z udziałem dyrektora Google.org na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Rowana Barnetta, dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M. A. Cywińskiego oraz dyrektora generalnego Fundacji Auschwitz-Birkenau Wojciecha Soczewicy. Specjalnym gościem był Ocalały z Auschwitz, Bogdan Bartnikowski.

Ważne Cytaty

„Cieszy mnie, że Muzeum udało się stworzyć ten specjalny program. To niezwykle ważne, że ludzie z wielu krajów mogą dzięki nowoczesnej technice zobaczyć, jak wyglądał Auschwitz,” powiedział Bogdan Bartnikowski.

„U progu 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, umożliwienie poznania tego miejsca i historii jak największej liczbie osób jest niezwykle ważne,” podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

„Udostępnienie doświadczenia i historii Auschwitz wszystkim i wszędzie jest kluczem do zachowania pamięci o Holokauście,” powiedział Rowan Barnett.

Zwiedzanie Online

Zwiedzanie online trwa około 2 godzin i jest podzielone na dwie części: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Narracja przewodnika jest na żywo, a edukator wykorzystuje materiały multimedialne, archiwalne fotografie, prace artystyczne, dokumenty oraz świadectwa Ocalałych. Aplikacja umożliwia interakcję z przewodnikiem i zadawanie pytań.

Rezerwacja Zwiedzania

Zwiedzanie dla grup: dostępne w 7 językach, rezerwacja możliwa po zalogowaniu na stronie visit.auschwitz.org.

Zwiedzanie dla odwiedzających indywidualnych: organizowane w określonych godzinach dnia, zwłaszcza w weekendy w języku polskim. Rezerwacja również na visit.auschwitz.org.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend